Федералният резерв се е отказал от основната лихва като основно оръжие в битката за укрепване на американската икономика и е предпочел отпускането на заеми, коментира в. "Дейли телеграф". Анализаторите очакват, че това рекордно понижение ще доведе и до намаляване на лихвите по основните потребителски кредити в САЩ.
Предприемайки този ход, Федералният резерв на САЩ негласно признава, че рецесията е много по-дълбока, отколкото предполагат икономистите, коментира в. "Интернешънъл Хералд трибюн". Свалянето на лихвата до толкова ниско ниво ще означава, че институцията ще трябва да търси нови и неизпробвани средства в борбата с рецесията и спада на натиска на потребителските цени.
През 2009 г. Федералният резерв може да започне да пуска допълнително количество пари в обращение и е готов да отпуска повече кредити за малкия бизнес и за домакинствата, както и да изкупува повече дългови и ипотечни ценни книжа.
След обявеното решение за понижаване на лихвените проценти доларът обаче поевтиня, тъй като обявените ниски лихви предвещават по-ниска възвръщаемост на паричните влогове в САЩ. Курсът на еврото спрямо долара отново надхвърли равнището от 1.40 и достигна 1.4052. Британската лира също скочи с почти три цента и достигна 1.55 долара. Акциите на Уолстрийт скочиха след като Федералният резерв обяви решението си.
Американският министър на финансите Хенри Полсън смята, че няма да има повече фалити на големи финансови институции, докато отмине кредитната криза, предаде АП. В интервю за тв Си Ен Би Си той заяви, че предприетите мерки ще запазят стабилността на големите финансови институции. Въпреки това нормалното функциониране на финансовия сектор още не е напълно възстановено. В САЩ тази година фалираха 25 банки, а през 2007 г. - само три.
Междувременно стана ясно, че американската банка "Голдмън Сакс" е регистрирала загуба от 2.12 млрд. долара за периода септември-ноември.
РЕШЕНИЕ
В ОПЕК има консенсус за намаляване добива на петрол с 2 милиона барела дневно, съобщи саудитският министър на петрола Али ал Нуаими, цитиран от АФП. Решение за рязко намаляване на добива се очертаваше отдавна, след като цените на черното злато се сринаха под 50 долара за барел. Това е най-ниското ниво от три години и половина насам.
Русия и Азербайджан също се готвят да намалят дневния си добив с 600 000 барела.
Русия и Азербайджан също се готвят да намалят дневния си добив с 600 000 барела.