Четири страни от ЕС оставят трудовия си пазар затворен за българи и румънци, предадоха агенциите. Би Би Си съобщи, че британското правителство оставя в сила ограниченията за нискоквалифицираните имигранти от двете страни. Министрите приеха напълно препоръката на Консултативната комисия по миграция, която сметна, че ограниченията от 2006 г. трябва да останат до 2011 г. Председателят на комисията проф. Дейвид Меткалф заяви, че иска да предпази британските работни места в периода на икономическа криза. Той обаче препоръчва да се увеличи броят на работници за сезонната земеделска работа. Комисията предлага техният брой да се увеличи от 16 500 на 21 250 души. Това ще позволи на българи и румънци да работят в този сектор максимум 6 месеца.
Ирландия също запази ограниченията на трудовия си пазар за българи за още три години. Ирландският министър на труда Били Келехер посочи като причина глобалната финансова криза и нейното пряко отражение върху пазара на труда в Ирландия. Така сънародниците ни, както и румънците ще могат да работят в страната само с разрешителни. Те обаче ще се ползват с предимство в сравнение с гражданите на страни извън ЕС, уточнява съобщение на компетентното ирландско министерство. Келехер призна за приноса на емигрантите в икономическо, социално и културно отношение.
Ограниченията си за трудовия пазар до 2011 г. запазва и Австрия, предадоха агенциите, които цитираха австрийския социален министър Рудолф Хундщорфер след среща в Брюксел с ресорните му колеги. Стъпката е съгласувана с Германия. Държавният секретар в Министерството на икономиката Кристине Марек поясни, че ако Австрия сега отвори пазара на труда, "това ще бъде проблематично в неквалифицирания сектор". Австрия е четвъртата страна с висок дял на миграционни работници след Ирландия, Великобритания и Люксембург.
Холандският парламент също удължи ограничението на достъпа на българи и румънци до пазара си на труда до 2011 г. Те няма да ползват социални помощи при безработица и ще трябва да напуснат страната, реши още парламентът.
ПРЕКВАЛИФИКАЦИЯ
Три четвърти от работещите в ЕС ще бъдат заети в услуги като застраховането, здравеопазването, търговията на дребно и образование до 2020 г., гласи нов доклад за бъдещето на трудовия пазар в Европа. Повечето работни места ще изискват по-високо образование и по-специфични умения освен общите аналитични, комуникационни, компютърни знания и умения за работа в екип. Очаква се обаче да нарасне и търсенето на работна сила с малко или никакви умения. Очаква се в периода 2006-2020 г. в ЕС да бъдат създадени общо около 20 млн. работни места, съобщи пресслужбата на ЕК.