:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,891
Активни 823
Страници 31,456
За един ден 1,302,066

МС спира реституцията върху обществени имоти

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Даниел Вълчев посети вчера 134 СОУ "Димчо Дебелянов" в София и награди победителите от конкурса за есе върху любими детски приказки.
Двайсетина дни след като се заканиха, министрите приеха промени в закона за устройство на територията, с които се спира реституцията на имоти на територията на обществени обекти на образованието, здравеопазването и културата. Промените в закона се отнасят и за закрила на зелените площи. С тях трябва да се решат и проблемите в Студентския град и другите университетски имоти. Точно заради споровете между реститути и висши училища просветният министър Даниел Вълчев инициира поправките.

Промените в закона предвиждат изрична забрана за възстановяване на собствеността върху такива имоти, ако процедурата не е стартирана. За имоти, които са в процедура, но не е влязла в сила промяна на подробния устройствен план се въвежда разрешителен режим. Промяната в предназначението на имотите и съответно в подробните устройствени планове може да бъде извършвана само след съгласие на ресорния министър. Ще е нужна и предварителна оценка за отпадане на необходимостта от обекта за целите на образованието, здравеопазването или културата.

Когато обаче реституцията е напреднала и вече има промяна в ПУП, но още не са започнали строителни дейности се предвижда спиране за определен срок на действието на изменените подробни устройствени планове, за да се блокират и строителните работи. В случай, че новият собственик вече е започнал да строи или е построил нещо върху терена си, законът казва, че единственият обоснован и обществено приемлив подход е отчуждаване на имота.
3
2285
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
19 Декември 2008 02:48
Нужно ли е да уточняваме, че министерският съвет няма право да променя законите. Могат да предложат закон или промени в закон на Народното събрание, което единствено променя или отхвърля поправките. Чак след второто четене, обичайно 3 дни след публикуването в Държавен вестник, законът влиза в сила. Сиреч пърхането и чуруликането е преждевременно. Да се наблегне върху четене на конституцията.
19 Декември 2008 09:17
нелепо.......
уж въвеждаме забрана, но веднага след това лъсва истинската цел на проектопредложението - някои министри да "разрешават".
разбирай да вземат рушветите.
дали ще мине през така нареченото нс е друг въпрос, най-вече на пазарлъци за разделяне на комисиона между правилните хора.
кой всъщност трябва да се грижи за опазване на обществените интереси и блага-уви оказва се същите тези, които най-много крадат.
така че ефект от подобни "проекти" няма как да има. а в предизборните глупости дето ще ги надрънкат разни псевдополитици много отдавна не вярвам, нито слушам, нито чета.
19 Декември 2008 21:36
Наистина мерките са половинчати, най-правилният подход е незабавна и безусловна национализация на всички частни имоти в тези райони.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД