През ноември досегашният председател Никола Саркози предложи нов механизъм срещу глобалната финансова криза, който да включва само 15-те страни от еврозоната. Той настоява за редовни срещи на върха на 15-те, за да се координират усилията на Стария континент срещу кризата. Анализатори обаче коментират, че Саркози смята да ръководи еврогрупата през цялата 2009 г., а това ще му позволи да запази влиянието си в ЕС и след края на френското председателство. Чехия обаче категорично се противопостави на тази възможност. Страната не е в еврозоната и се бои, че председателството й ще бъде оставено на втори план. Прага подозира Париж, че иска непряко да продължава да ръководи ЕС, коментират медиите.
Чешкият премиер Мирек Тополанек заяви, че Лисабонският договор няма да е сред приоритетите на председателството на страната. Той заяви, че се надява в следващите 6 месеца да ратифицират документа, но добавя, че "ако това не стане, няма да бъде фатално", предаде АФП.
ЕС не трябвало да се притеснява от вътрешнополитически конфликти в Чехия по време на ротационното председателство на страната, успокоява Тополанек в интервю за електронното издание "ЮроАктив" . Министър-председателят също така отхвърли съмненията, че определяният като евроскептик чешки президент Вацлав Клаус би могъл да повлияе негативно на председателството на Прага. Тополанек описва държавния глава като "демократ" и "професионалист", който никога не би застрашил работата на ЕС. Премиерът признава също, че непрекъснато се опитвал да обясни това на своите европейски колеги.
ПОЗИЦИЯ
Следващата година ще бъде много важен тест за това дали Турция е достатъчно сериозна и готова за ЕС, заяви еврокомисарят по разширяването Оли Рен, цитиран от в. "Интернешънъл Хералд Трибюн". Той допълни също, че догодина и други балкански държави ще кандидатстват за членство, но не трябва да бързат, тъй като трябва да покажат, че изпълняват изискванията за това.