Европейската икономика се е свила до нивата от 30-те години на миналия ХХ век, писа британският в. "Дейли телеграф". Износът и индустриалните поръчки в най-голямата икономика на Стария континент Германия са достигнали най-ниските си равнища, откакто се води съвременната статистика. Износът през ноември е намалял с 10.6%, а германският търговски излишък се е свил с една трета само за месец. "Индустрията е в състояние на свободно падане", обяснява Дирк Шумахер от "Голдмън Сакс".
Производството в Испания през ноември е спаднало с 15.1% в сравнение с данните за ноември 2007 г. и това е най-резкият срив от десетилетия насам, обясняват експерти. Броят на безработните в страната надхвърли 3 млн. души.
"Скоростта, с която икономиката на Европа се свива в момента, е много близо до нивата по време на Голямата депресия", казва Жак Каю от Роял банк ъф Скотланд. През 1930 г. икономиката на Стария континент се е свила с 3%, с 5% през 1931 г. и с 4% през 1932 г. Според прогнозите икономическият спад през 2009 г. ще бъде около 3%, както през 1930 г.
Европейският комисар по икономическите въпроси Хоакин Алмуня предупреди, че ситуацията на Стария континент ще продължава "да се влошава" през 2009 г.
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози призоваваха САЩ да не блокират опитите за създаване на международен финансов регулатор за борба с кризата, съобщи електронното издание "ИЮ Обзървър". Двамата подкрепят идеята за международен финансов регулатор, подобен на Съвета за сигурност на ООН. "Отговорът на икономическата криза трябва да е повече от няколко прости правила. Имаме шанс да поставим основите на нова институционална рамка", заявява Меркел.
Междувременно германската Комерцбанк бе частично национализирана, след като правителството отпусна държавна помощ от 10 млрд. евро на институция и пое контрола над 25% от банката плюс една акция, предаде Би Би Си. Това е втората финансова инжекция, която държавата отпуска на закъсалата банка.
Американската банка "Мерил Линч" разкрива, че най-богатите й клиенти, притеснени от финансовата криза и от очакванията за политическа нестабилност, са започнали да влагат парите си в злато, а не в ценни книжа. Експерти на банката твърдят, че цената на унция злато до юни т.г. може да стигне рекордните 1 150 долара.