Спорът между Атина и Скопие за името на бившата югорепублика създава проблеми не само в двустранните отношения, но обърква стратегиите за Балканите на ЕС и на НАТО. Това пише в доклад на Международната кризисна група (МКГ), цитиран от ИЮ Обзървър.
Македония трябва да ускори реформите в полицията, съдебната система и да засили борбата с корупцията, за да разчита на скорошен прием в ЕС. Ако това не стане, Скопие рискува да се окаже в задънена улица по пътя си към Брюксел, установява се още в доклада.
Освен това бившата държава от югофедерацията трябва да промени името си на Република Северна Македония, съгласно последното предложение на посредника на ООН в спора между Атина и Скопие Матю Нимиц, а Гърция да оттегли ветото си за членството на малката балканска страна в ЕС", се отбелязва в документа на базираната в Брюксел организация МКГ.
Междувременно словенският премиер Борут Пахор обяви, че Любляна очаква от чешкото председателство на ЕС по-активна позиция по граничния спор със Загреб, а не същата пасивност, каквато Франция е проявила по време на мандата й начело на общността, съобщава агенция ЧТК.
|
|