30 ученически лагера, сред които и апетитни бази на морето, се кани да обяви за приватизация Столичната община. Според експертите тези имоти не се управляват достатъчно ефективно и трябва да бъдат продадени, а с парите да се посрещнат по-належащи нужди на общината. Това препоръчва изготвеният правен анализ за състоянието на общинската фирма "Галатея", която стопанисва лагерите. Бюджетната комисия в СОС вчера одобри доклада за включването на обектите в приватизационната програма за 2009 г.
9 са включените в капитала на дружеството лагери. При 3 от тях има правни пречки, но останалите 6 могат да бъдат приватизирани като отделни обекти, става ясно от документа. Списъкът включва действащия хотел "Албатрос" в Созопол, база от 7 декара на Щъркелово гнездо до язовир "Искър", лагер с 2 дка двор в Бяла и др.
Паралелно с това ще се включат за приватизация и останалите 24 бази, предоставени за стопанисване на "Галатея 2000" и невключени в капитала й. Сред терените са база в морското село Лозенец и лагери в местността Иракли, Обзор, Шабла, Несебър, Бургас и др. За тях обаче документите тепърва ще се комплектоват.
Предложението не породи дебат в общинската комисия. Така не стана ясно дали София изобщо се кани да предоставя евтино летуване, като запази няколко изцяло общински бази, и дали бъдещите купувачи ще са длъжни да запазят предмета на дейност. Въпроси не породи и отрицателното становище на шефа на "Галатея" Красимир Костов, според когото дружеството не трябва да се продава на парче, а в пакет. Съветниците не коментираха и спада на пазара на имоти, породен от кризата.
В разпродажбата на лагерите София следва примера на държавата, която побърза да даде на частници едни от най-апетитните си бази по морето. МОН продаде част от лагерите, а други апортира в смесени дружества.
АПЕТИТИ
Война на няколко фронта се разрази покрай новата наредба за реклама в столицата. Отделни съветници не са съгласни със становището на общинската дирекция по архитектура, че по стълбовете на контактната мрежа на тролеи и трамваи не трябва да има реклама, защото това може да е опасност. Радослав Тошев от ГЕРБ призова по темата да се помисли, защото рекламата по стълбовете можела да донесе много пари на общината. Частната фирма "Медиаконтакт" пък настоява София да се откаже от наложената забрана за рекламиране по телефонните будки на БТК. Въпроси повдигна и забраната за рекламна дейност по ремонтирани детски площадки. "Позволили сме слагане на надпис за спонсора, това е достатъчно. Искането за реклама по телефонните будки, които се поставят задължително и безвъзмездно от БТК, е незаконна", контрираха от архитектурната дирекция.
|
|