Противно на първоначалните си намерения да сложат край на номадството в НС и да спрат участието на бизнес формации в местните избори, вчера депутатите поощриха и двете порочни явления. С окончателното гласуване на промените в закона за политическите партии най-неочаквано отпаднаха всички ограничения за кметския вот. По предложение на независимата Елеонора Николова парламентът гласува да падне целият параграф, който предвиждаше до вота да идат само партии, спечелили над 1% от действителните гласове на последните парламентарни избори. Този текст целеше да ограничи регистрацията на случайни бизнес партии.
От левицата дадоха неясни обяснения за отхвърлянето на текстовете. Янаки Стоилов заяви, че не било целесъобразно в годината на два избора - за местен и европарламент, да се гласуват ограничения, които засягат няколко частични местни вота. Опозицията заподозря тайна договорка между мнозинството и част от десницата по въпроса. Иван Сотиров от ОДС обяви, че управляващите правят услуга на ВМРО и коалицията на Христо Ковачки "Напред".
Проблемът с политическото номадство също не бе решен радикално. НС прие витиеват текст, според който държавната субсидия следва депутата, решил да напусне своята ПГ и да се присъедини към чужда, стига да е регистрирана преди вота. Субсидията си запазват и независимите, които декларират принадлежност към формация с регистрация преди изборите. Така тримата независими Петър Берон, Йордан Величков и Станчо Тодоров Величков от "Защита" ще продължат да си получават държавни пари. Реверансът е и към единствения депутат на ГЕРБ Лъчезар Иванов. Най-онеправдани са отцепниците от БНД - те нито са независими, нито партията им е регистрирана преди изборите.
Отхвърлено бе и предложението на Янаки Стоилов да се намали размерът на даренията от физически лица от 10 000 на 5000 лв.
------ОЩЕ ПРОМЕНИ
НДСВ разшири исканията си за промени в конституцията. Наред с поправката за избори за наш и европарламент в един ден, вчера жълтите пожелаха депутат, напуснал или изключен от ПГ, да бъде отстранен и от парламента. За целта е нужна промяна в чл. 74 от основния закон, обясни зам.-шефът на НДСВ Яни Янев. Според него мандатът на народните представители трябва да се прекратява предсрочно и ако има влязла в сила присъда за покупка на гласове.
Царистите настояват и за промяна в правилника на НС, която да съкрати срокът от 6 на 1 месец. След него отхвърлен в залата законопроект може да бъде гледан отново. Така ще бъдат вкарани измененията в Закона за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, и главно предложението им за по-широки възможности на комисията "Кушлев".
Напускането на една ПГ трябва да води автоматично и до напускането на Парламента. При сегашната пропорционална система депутатите се избират от народа като членове на една партия или коалиция. ААко се приеме такава поправка в закона ще престане и порочната практика депутат влязъл в НС от една партия да става след месец два независим или да се прехвърля в друга.
Щом не е съгласен с политиката на парламентарната си група /партия/ да бъде така любезен и да напусне парламента.
Но при това положение губи облагите!