Георги Коритаров, радио "Свободна Европа": Как точно си го представяте този референдум за промяна на конституцията, след като в конституцията не е записана процедура тя да се променя с референдум?
Димитър Абаджиев, СДС: Според мен трябва да има много ясно формулирани въпроси, ограничен кръг въпроси, които може би представляват есенцията или най-важното от бъдещите промени...
ГК: Това означава ли, че народът е в огромната си част експерт, конституционалист, така че да може с референдум да прецени как да изглежда основният закон?
ДА: Разбира се, че не е! Именно поради това аз считам, че въпросите трябва да съдържат основни акценти, които не са свързани със специализирани въпроси, акценти, които променят въобще философията на отношението между държавните институции, на политическата система...
ГК: А как гледате на идеята да има референдум за смъртното наказание?
ДА: Да, вие давате много силен пример, който показва, че невинаги общественото мнение - защото винаги във всички страни, няма страна в света, в която, ако се проведе референдум, този референдум да не покаже "да" за смъртното наказание. Това е един от примерите, в които много трудно до този момент политиците, въобще тези, които се занимават с тази материя, могат да обяснят на обществото, че липсата на смъртно наказание и ефективната съдебна система, други форми на наказание като доживотния затвор са много по-ефективни, отколкото самото смъртно наказание, тъй като самото наказание не може да бъде, ъъ... Аз затова казах, че трябва да се изведат на преден план не тези въпроси, които са специализирани, които са свързани с отношението вътре в самите структури, а въпроси, които например са свързани с местната власт, свързани с президента, начина на избор на президент. Въпроси, които обществото може да разбере! Като говоря за обществото, говоря за цялото общество, не за отделни негови групи.
ГК: Ако за смъртното наказание не е добре да се провежда референдум поради това, че там настроенията биха били в полза на възстановяването му, защо да не се направи референдум за АЕЦ "Козлодуй" например?
ДА: Това също е изключително тежък въпрос, защото е свързан с начина на водене на преговори с ЕС. Наистина той е свързан със защита на националния интерес, но от друга страна, ангажименти и фактори, които едва ли могат да бъдат достатъчно ясни на цялото общество.
ГК: С други думи, за АЕЦ "Козлодуй" също смятате, че не е добре да има допитване?
ДА: Ами аз мисля, че за АЕЦ "Козлодуй" не е необходимо! Не е необходимо също и за влизането на България в НАТО!
Предлагам на СЕГА да направи рубрика "Култови интервюта" водена от Коритаров.
Питам се Коритаров ли е толкова добър журналист или всите са елементарни тъпаци?
А нашия Комсомолец ... такава вещина и рутина, че ... това е много важен въпрос, ъъъъъъъ, къв беше въпроса?