Работата по фонда, който трябва да плаща за ин витро процедури за бездетни семейства, отново създаде съмнения за конфликт на интереси. В работната група, която обсъжда проект на правилник за работата на Център "Фонд за асистирана репродукция" към МЗ, е назначен доц. Милко Сираков. Той е известен специалист по юношеско репродуктивно здраве и съпруг на началника на кабинета на министъра Жасмина Мирчева.
С правилника за работа на фонда се регламентират точните процедури и критерии, според които ще се харчат 10-те млн. лв., които бюджетът отпусна миналата година за ин витро. Работната група, в която влизат водещи акушер-гинеколози - проф. Богдан Налбански, проф. Григор Горчев, експерти от Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве, пациенти, хора от МЗ и депутатът Антония Първанова, е назначена със заповед на министър Евгений Желев. Също той е назначил за отговорник на групата от страна на министерството началника на кабинета си Мирчева.
"С удивление разбрах, че отговарям за спазването на политическата форма за оправдаване на обществените очаквания за фонда", обясни пред "Сега" Мирчева. "Съпругът ми има над 30 г. стаж и дисертация за репродуктивните проблеми в детската възраст, носител е на няколко международни отличия и е сред рядко срещаните у нас специалисти по стерилитет под 12-годишна възраст, доц. Атанас Щерев му беше подчинен навремето в "Майчин дом", допълни тя. Доц. Сираков още работи в болницата като началник на отделението по стерилитет, гинекологична ендокринология и детско-юношеска гинекология. Има и частен кабинет, но според съпругата му там не се занимава с репродуктивна медицина.
Причина да бъде член на работната група бил и фактът, че в държавните болници са останали твърде малко специалисти, за разлика от частните центрове. Работната група освен това ще прави и националната програма за репродуктивно здраве, която ще се грижи и за превенцията на стерилитета още в детска възраст, обясни Мирчева. Според нея в случая не става дума за конфликт, а за "кръстосване" на интереси, т.е. и двамата имали интерес да се направи нещо добро за хората. "Той не получава заплата за работата си като експерт, нито пък аз му осигурявам милион лева", допълни тя. Освен това не работната група решавала по какви критерии да работи фондът.
ПЪРВИ ОПИТ
Точно заради подозрения за конфликт на интереси парламентът отхвърли проекта на депутата от НДСВ Антония Първанова. С него също се създаваше фонд за ин витро, но критериите за финансирането се посочваха точно от лекари от частните центрове. В крайна сметка фондът беше прехвърлен на МЗ, а министър Желев обяви, че ще бъдат изчистени възможностите за непрозрачно разпределение на парите.
|
|