:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,199
Активни 865
Страници 1,129
За един ден 1,302,066

Институциите не знаят колко ученици отпадат от училище

Никой в държавата не знае колко ученици не са обхванати от просветната система. Това става ясно от доклад на Сметната палата с резултати от мерките за по-пълно обхващане на учениците за периода 1 януари 2005 г. - 31 декември 2007 г. Според одиторите има и различие между данните на НСИ, МОН и социологическите проучвания. Според справка на МОН за учебната 2006/2007 от училище са отпаднали 18 347 ученици или 2.12%. По някои показатели обаче противоречие има дори в самото министерство между различните му структури.

Палатата отчита, че са изпълнени мерките за по-пълно обхващане на учениците - осигурени са безплатни учебници и закуски за почти 100% от учениците, интернет за почти 100% от училищата, нараснал е броят на закупените автобуси и на училищата с достъпна архитектурна среда. Въпреки това обаче не може да се открои ясна тенденция за намаляване на отпадналите ученици. Според социологическите проучвания 74% от децата, които напускат системата, са ромчета. Сметната палата препоръчва на МОН да се приеме нова наредба за обучението на деца със специални образователни потребности. Трябва да бъде одобрен и екшън план за изпълнение на Националния план за развитие на училищното образование.
9
1550
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
19 Януари 2009 08:23
И няма да разберат, докато финансирането става не според качеството на работата, а според бройката на ЗАПИСАНИТЕ ученици.
19 Януари 2009 11:49
финансирането става не според качеството на работата

Я, една от бетонните глави най-накрая стигна до това, което обяснявам от година и нещо.
Значи е време за следващата стъпка, която господа учителите ще трябва да предъвкват поне година:
Парите по делегираните бюджети да не се изсипват на директорите, а да се дават във вид на ваучери на родителите/настойниците на учениците; 2 ваучера за двата срока. И учениците да се записват с тях и така да осигуряват парите на дадено у-ще. Ето това е приложение на принципа "Парите следват ученика".
Вярно е, че образованието е една от сферите, предоставящи всеобщи социални блага и не е печеливша, а дотирана, но това не значи, че не може да се прилагат съвременни пазарни механизми вътре в нея. Точно както става в здравеопазването.
Така всъщност родителите ще определят кои у-ща и кои учители да продължат дейността си, в зависимост от предлаганато качество и финансирани от данъците на същите тези родители. Разбира се тези ваучери трябва да важат и за частното образование. И тогава ще стане интересно.
19 Януари 2009 11:53
Забравих
Според социологическите проучвания 74% от децата, които напускат системата, са ромчета.

Но Масларова продължава да плаща детски на майките им защото сега е достатъчно да иде на 15 септември и да се запише в някое у-ще.
Елементарно решение - въвеждане на нещо като срочна заверка на бележниците и детски само срещу такава заверка.
19 Януари 2009 12:05
Stern, и на това вероятно му е намерена цаката. Ромчетата ходят на училище, поне във варненската Максуда. Седят /седят, а май не учат в повечето случаи/ до голямото междучасие, когато има безплатна закуска и после, кой откъдето е. Това аз научих преди 3-4 години от ром-третокласник, който не можа да прочете, даже на срички и с моя помощ, напечатана от мен обява за продажба на имот, граничещ с тази махала. / Дядо му се интересуваше от имота и прати, малкия, като най-грамотен от фамилията/. Детето беше чистичко и много спретнато облечено, явно от заможно семейство. Дали с днешна дата нещо се е променило
19 Януари 2009 14:00
Чайке,
но железобетоинната ти глава не схвана, че подобни демагогии не бива да пробутваш на нормално мислещи хора. Остави ги за себеподобните си.
Значи е време за следващата стъпка, която господа учителите ще трябва да предъвкват поне година:
Парите по делегираните бюджети да не се изсипват на директорите, а да се дават във вид на ваучери на родителите/настойниците на учениците; 2 ваучера за двата срока. И учениците да се записват с тях и така да осигуряват парите на дадено у-ще. Ето това е приложение на принципа "Парите следват ученика".

Учителите НЯМА да предъвкват подобно нещо. Ако беше малко по-интелигентен - на нивото на поне Мара Отварачката , щеше да знаеш, че такива неща не се решават от учителите. Елементарно, но непознато за нафукани дрънчащи тенджери с гол кокал в тях!
Всичките неща около контрол на качеството, заплащане, разпределения на парите - са в компетенциите на МОН и МС.
Ама нали страхливите надувковци трябва да демонстрират "смелост" - и си избират най-лесната мишена. Учителите!
Е, плувай!
19 Януари 2009 17:33
Stern, обясни и на моята бетонна глава думите си:
Разбира се тези ваучери трябва да важат и за частното образование. И тогава ще стане интересно.

Възнамерявате ли, т.е държавата, да дотирате частното образование /че такива някакви идеи започнаха да се разхождат из публичното пространство преди малко повече от година/ Но обяснявай просто, ясно и бавно, като на даскал и то в края на работен ден
19 Януари 2009 18:24
Генек, По време на учителската стачка се разбра, че всички разбират от образование!
Няма да вземам отношение, понеже се ядосвам.
19 Януари 2009 18:41
Даскале,
Не е съвсем така.
Мощната пропагандна кампания срещу учителите даде силни резултати, но те постепенно отшумяват. Все повече хора си казват: "Абе, да се таковам в главата, защо всъщност не ги подкрепих?".
Естествено, както при всяка клевета, част от калта остава.
19 Януари 2009 22:43
Уф, все забравям да не си задавам въпросите след чиновническото работно време.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД