Никой в държавата не знае колко ученици не са обхванати от просветната система. Това става ясно от доклад на Сметната палата с резултати от мерките за по-пълно обхващане на учениците за периода 1 януари 2005 г. - 31 декември 2007 г. Според одиторите има и различие между данните на НСИ, МОН и социологическите проучвания. Според справка на МОН за учебната 2006/2007 от училище са отпаднали 18 347 ученици или 2.12%. По някои показатели обаче противоречие има дори в самото министерство между различните му структури.
Палатата отчита, че са изпълнени мерките за по-пълно обхващане на учениците - осигурени са безплатни учебници и закуски за почти 100% от учениците, интернет за почти 100% от училищата, нараснал е броят на закупените автобуси и на училищата с достъпна архитектурна среда. Въпреки това обаче не може да се открои ясна тенденция за намаляване на отпадналите ученици. Според социологическите проучвания 74% от децата, които напускат системата, са ромчета. Сметната палата препоръчва на МОН да се приеме нова наредба за обучението на деца със специални образователни потребности. Трябва да бъде одобрен и екшън план за изпълнение на Националния план за развитие на училищното образование.
И няма да разберат, докато финансирането става не според качеството на работата, а според бройката на ЗАПИСАНИТЕ ученици.