:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,989
Активни 753
Страници 22,892
За един ден 1,302,066

Язовир провокирал труса в Съчуан

Земетресението в провинция Съчуан миналата година вероятно е причинено от огромен язовир, който се намира само на няколко километра от епицентъра. Това смятат китайски и американски учени, цитирани от в. "Дейли телеграф".

Според Фан Сяо от Съчуанското бюро по геология и минералните ресурси пълненето на язовира "Цзипинпу" през 2004 г. "твърде вероятно" е довело до трагедията, отнела живота на 80 000 души. Тежестта на 315-те млн. т вода и ефектът от проникването в скалите й може би са увеличили натиска върху разлома под земята. Това на свой ред вероятно е довело до земетресението.

Трус с магнитуд 5.3 по Рихтер бе регистриран в района на архипелага Фиджи в Тихия океан вчера. 5.8 по Рихтер удари южната част на Перу, съобщава АФП. Няма данни за жертви при двете земетресения.
12
2330
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
04 Февруари 2009 08:02
To aко е от язовир, какво ли ги чака като построят "три клисури"...
04 Февруари 2009 09:07
Със сигурност тежестта и височинта са една от причините за рухването на кулите близнаци през септември 2001
04 Февруари 2009 09:29
Не само тежестта, Вратаря.А малко известният факт, че бетонът избухва при около 1000 градуса по Целзий, заради милионите минатюрни резервоарчета вода в него.
04 Февруари 2009 09:36
А малко известният факт, че бетонът избухва при около 1000 градуса по Целзий, заради милионите минатюрни резервоарчета вода в него.

Това се проверява най-добре, когато си на 10 години и докопаш оставена без надзор бензинова лампа - пърлиш бетона и после надуваш гайдата, когато парченце бетон ти разкървави джуките (личен опит). Както се казва: priceless, ако ще по това време да нямаше Мастъркард.
04 Февруари 2009 11:12
Може язовира да има принос, може да няма. Трябва да се докаже обаче.
04 Февруари 2009 14:21
раздайте лупите да намерим черните петна по слънцето
04 Февруари 2009 15:17
Въпросният язовир е "Трите клисури", или бъркам? Още докато го строяха имаше разни "Касандри", които предупреждаваха за опасността от земетресения, ама какво толкова, защо да не е*ем майката на природата и да затрием междувременно осемдесетина хиляди души
04 Февруари 2009 18:45
Не само тежестта, Вратаря.А малко известният факт, че бетонът избухва при около 1000 градуса по Целзий, заради милионите минатюрни резервоарчета вода в него.

Само дека на дебелите бели циментови глави не има е известно, че в СТЦ не е имало грам бетон.
А водата от бетона се изпарява при термалната реакция при 'съхненето му'.

При все това неизброим брой специалисти вече се изказаха, че ако кулите бяха построени от комбинация от бетон и желязо сега щяха още да са си на място.
Разликата е там че бетонът губи носещите си свойства при по-висока температура и се явява като защитна облицовка на носещата желязна конструкция. Ма к'во да се обяснява на циментови глАви...
04 Февруари 2009 21:01
гарамеле,
като пишеш за нечия 'циментова глава', не е лошо първо да провериш своята - да не се окаже дървена.
В СТЦ може да не е имало грам ЖЕЛЕЗОбетон, но бетон със сигурност е имало с тонове. Ако не разбираш разликата между бетон и железобетон, мога да ти обясня. Иначе си прав за носещата конструкция на СТЦ - тя е стоманена, както на голяма част от небостъргачите. Бетонът, ако го има, е съставна част на metal decking - стоманени греди или ферми, ЛТ-ламарина и пълнеж от 2-3 инча бетон.
Второ - при 'зреенето' на бетона се изпарява само излишната вода, тази която не участва в химическо взаимодействие с цимента. Иначе водните молекули се свързват в кристали с калциевите силикати и остават в бетона като 'миниатюрни резервоарчета' вода.
Така че полека с квалификациите.
04 Февруари 2009 21:34
Драги, нищо невярно не съм написал.
Бетон е намало и в това е проблемът, а не в 'имането' му.
Още нещо. Ти си провери писанията. Не миниатюрни резервоарчета трябва да ти е в кавички, а вода. Сега стопляш ли? Аре, гато стоплиш обади се...
04 Февруари 2009 22:23
Мога да дам мнение за бетона, използван за построяването на НДК-то.
Съвсем новаторска идея, наречена микробетон!
Демек-ред бетон, ред микрофони,
ред бетон и т.н.
А пък бившият партиен дом той пък е строен по системата микро-микробетон...
05 Февруари 2009 00:45
garamel,
явно имаш доста повърхностни познания по въпроса. Пишеш, че не е имало бетон и в това бил проблема. Проблемът е, че не е имало железобетонна конструкция. Бетонът, сам по себе си, не става за конструкции на високи сгради, защото е крехък материал. За това се прави желязна армировка, която се залива с бетон и на това се казва железобетон или стоманобетон - от него се правят колони, греди, плочи и цели стени.
Щях да ти подмина лаическата забележка, ако не се бях подразнил от арогантните квалификации. За което съжалявам.
И вземи прочети за химическата реакция при хидратирането на цимента.

Hydration is a chemical reaction in which the major compounds in cement form chemical bonds with water molecules and become hydrates or hydration products


Водата се изпарявала при съхненето на бетона..глупости. изпари ми се търпението да обяснявам. аре, със здраве.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД