Сдружението на общините ще настоява пред вицепремиера Меглена Плугчиева да се премахнат абсурдите, които спъват местната власт при кандидатстването за европроекти. Един от тях е сегашното условие общините да представят документ пред еврозвената по оперативните програми, че съществуват в правния мир. Освен това от тях се изисквало да докажат, че кметът е легитимно избран. Справките се представят в няколко екземпляра и трябва да са нотариално заверени, оплакаха се от НСОРБ. А това удължава пътя до парите от ЕС.
"От кандидатите за евросредства не трябва да се търсят служебно известни и достъпни документи", обясни изпълнителният директор на сдружението Гинка Чавдарова. Според нея трябва да отпадне и изискването да се представят счетоводни отчети и баланси, защото и тази информация съществува в МФ и съответните органи могат по служебен път да я получат.
Промяната в министерското постановление, което регламентира процедурите по усвояване на европарите, е по инициатива на Плугчиева. Вчера при нея трябваше да се обсъди проектът за промяната му, но срещата бе отложена. Мария Иванова от кабинета на вицепремиера обясни, че материалът бил много обемен и затова се наложило допълнителното му проучване.
Основното искане на общините е да се скъсят сроковете за оценка на проектите им, които сега са над шест месеца, и да се опростят процедурите. В момента постановлението не казва в кой момент трябва да се назначи оценителната комисия. "Това трябва да стане веднага след като изтече срокът за подаване на офертите, за да няма съмнение за подбора на хората спрямо подадените проекти предложения", бе категорична Чавдарова. Досега шефът на управляващия орган в 30-дневен срок трябва да реши дали одобрява оценката на комисията по даден проект, след което е необходим още един месец, докато информацията стигне до кандидата. Общините искат срокът да се сведе до 5 дни.
---------ПРАВИЛА
За да се осигурят равни условия за всички общини, от НСОРБ настояват за строги правила за оценителите. "Предлагаме всяко предложение да се преценява независимо от двама души. При различие повече от 20% в оценките да се назначава супероценител. Неговата оценка ще е окончателна. Но ако на един оценител му се съберат повече от две непотвърдени преценки, трябва да бъде изваден от списъка с оценители", обясни идеята си Чавдарова. Тя дори намекна за европейска практика, която се надявали в бъдеще да бъде въведена и у нас. Там оценителят получава по три проекта на ден на лотариен принцип. Те работят напълно изолирани в помещение без комуникация.
Общините имат редица предложения и за подобряване на информираността на тези, които кандидатстват. Те искат още в началото на годината да знаят минималните и максималните граници на безвъзмездната помощ, която могат да получат, за да си планират по-добре бюджетите.
Основното искане на общините е да се скъсят сроковете за оценка на проектите им, които сега са над шест месеца, и да се опростят процедурите
Абе, тия хора имат ли представа що народ се изхранва в чиновнически кабинети и офиси, как трябва да им се намира работа - поне за пред света? Повече подписи и съгласувания - по-високо реноме на службата, не е някаква си леснодостъпна канторка.
А в ЕС десетки хиляди чиновници чакат нещо, за да отчетат дейност.