Европейската комисия продължава да е недоволна, че България не показва достатъчно резултати в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Негативната оценка ще бъде отразена в междинния доклад на ЕК, който разглежда състоянието на правосъдието и вътрешните работи, съобщи вчера БНР.
Документът ще бъде представен на 12 февруари. В него се прави преглед какво са свършили българските власти за първите 6 месеца след унищожителния доклад на Еврокомисията от 23 юли миналата година.
В доклада Брюксел отправя обичайните критики за недостатъчни резултати от борбата с организираната престъпност и корупцията. Все още няма достатъчно обвинения и присъди по знакови дела за корупция по върховете и участие в организирани престъпни групи, констатира ЕК. Същият извод направи преди 2 седмици и еврокомисарят по правосъдието Жак Баро на конференция в София. Основните критики в междинния доклад са свързани с неуспеха на страната да създаде механизъм за парламентарен контрол на дейността на ДАНС, неприетите промени в закона за отнемане на имуществото, придобито по престъпен начин, които трябваше да разширят правомощията на т. нар. комисия "Кушлев", все още тромавото производство в досъдебната фаза.
В доклада се изразява и недоволство от отложеното задействане на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, както и от продължаващите заменки с гори и земеделски земи.
Независимо от критиките на Брюксел управляващите от БСП и ДПС са твърдо решени да променят основно закона за конфликт на интереси, с което на практика ще забавят влизането му в сила. "Да си правят вътрешнопартийните завери, аз няма да участвам в безумия, но в пленарната зала ще се опитаме да ги спрем", коментира Олимпи Кътев от НДСВ, който е шеф на комисията за проверка на декларациите. Той предупреди, че залогът на този закон е много голям, тъй като от едната страна стоят 12 млрд. лв. от еврофондовете, които можем да загубим, а от другата - тяснопартийните интереси на група хора.
"Не могат да ни спрат пари заради неща, които изобщо не са свързани с изразходване на европейски фондове и проекти", контрира обаче соцдепутатката Татяна Дончева, която е основният инициатор на поправките. И добави, че страната ни не може да живее от доклад на доклад и да вкара 5000 души в затвора само за да угоди на някого. "Този закон в сегашния си вид ми забранява даже да сключвам брачен договор, защото публичните личности нямат право да сключват договори в частен интерес", възмути се червената юристка. И нарече забраните малоумни.
Лидерът на ДСБ Иван Костов пък внесе законопроект за промени в закона за конфликт на интереси, който запазва предишното положение и на практика отменя внесените от Татяна Дончева поправки.
В него се предлага да се удължи само с 15 дни срокът за подаване на декларации за конфликт, а не с цели два месеца, както настоява мнозинството. "Ако това не стане, България ще загуби нови огромни суми от еврофондовете в условията на тежка финансова криза", предупреди Костов. Според него спирането на закона се приема от ЕС като признание, че управляващите не могат да се справят с корупцията.
В доклада на Брюксел се критикуват и съмнителните замени на гори и земеделски земи, като ЕК настоява този проблем да бъде решен спешно. Парламентът вече забрани замените на гори, но фактическата забрана за земеделските земи ще влезе в сила чак след 1 март.
Междинният доклад отчита и наличието на изборна търговия. Отбелязва се, че тази година в България ще има два важни избора - за Европейски парламент и за Народно събрание, и се призовават управляващите да пресекат практиките на платения вот.
Отрицателни констатации има и за Търговския регистър, който според експертите на Брюксел е направил по-непрозрачна собствеността на компаниите и е затруднил извършването на проверки за свързани лица в търговските дружества, което е предпоставка за корупция.
Най-позитивна оценка, формулирана с израза "значими стъпки в правилна посока", получават действащият вече съдебен инспекторат, съвместните екипи на прокуратурата, МВР и ДАНС срещу организираната престъпност и корупцията.
Темата за управлението на еврофондовете присъства в доклада на ЕК, който в момента се съгласува между различните служби и дирекции и подлежи на промени. Той определя усилията, положени от властите у нас през последните месеци, като "огромни".
"Този закон в сегашния си вид ми забранява даже да сключвам брачен договор, защото публичните личности нямат право да сключват договори в частен интерес", възмути се червената юристка. И нарече забраните малоумни.
Напротив, не ти пречи да сключиш брак (макар че кой ли е толкова малоумен да се жертва заради тебе), просто хората казват че след като сключиш брака, трябва да подадеш оставка.....АБСУРД, нали така Но това е така тука така, в нормалните държави.