Кореспондентът на изданието Михаел Щабенов цитира писмо от две страници на Стивън Хътчинс, ръководител на отдела за сигурност в Еврокомисията от 19 декември м.г. "Нови случаи показват, че насочената заплаха от шпиониране срещу Комисията се увеличава всеки ден. Голям брой страни, информационни кръгове, лобисти, журналисти и други външни лица продължават да се опитват да получат чувствителна и тайна информация", се казва в документа. Като примери на това Хътчинс посочва разкрити "случаи с една стажантка, един временен сътрудник на комисията и компютърен специалист". В писмото се посочва, че редица представители на разузнаванията или на хора, свързани с тях, са направили "редица опити да получат информации на Комисията", използвайки различни прикрития. Тези изводи подлагат под подозрение акредитираните в момента 1200 журналисти в институциите на ЕС, коментира ФАЦ.
Подобни обвинения като тези на Хътчинс, че журналисти са замесени в шпионаж и други съмнителни дейности, не са случайни, пише вестникът. Бившият репортер и по-късно сътрудник на Еврокомисията Дърк-Ян Епинк публикува книга през 2007 г. "Животът на един европейски мандарин". В нея той разкрива как веднъж е бил обвинен от представител на вътрешната сигурност на ЕК, че е "неблагонадежден сътрудник" заради изтичане на информация към медиите. Агентът дори му показал принтирана негова кореспонденция с колега от в."Файненшъл таймс" от електронната поща на Епинк.
В отговор на запитване на ФАЦ по случая бившият комисар по сигурността и настоящ зам.-председател на ЕК Сийм Калас заяви, че службите в ЕК нямат правото да контролират комуникациите на журналистите, били те по електронен път или по телефона. Комисията не поставя под въпрос правото на журналисти да търсят свои източници, пише Калас. Това обаче не значи, че органите за сигурност не трябва да търсят откъде изтича информацията към медиите, допълва той.
РЕАКЦИЯ
Говорителят на ЕК Валери Рампи коментира, че няма никакви страхове и подозрения по отношение на журналистите. "ЕК спазва нормите и уважава професията на журналистите и свободата на словото. Комисията е голяма организация, която държи чувствителни и поверителни данни, и има хора, които се опитват да стигнат до тази информация. Ръководителят на службите за сигурност в Белгия също каза, че има някаква опасност", каза Рампи. Тя потвърди, че писмото от службата за сигурност е изпратено до всички генерални директори и се смята, че това са просто "мерки за предотвратяване на евентуални действия". Има много чувствителна информация, но в това писмо не се говори за журналисти, а се споменава, че лицата, които извършват разузнавателна дейност, се крият под различни професии, включително и журналистическата", каза тя.