Не е вярно, че висш прокурор е "покривал" шефката на НАП Мария Мургина и я е предупредил за воденото от ДАНС разследване срещу нея. Това обявиха от държавното обвинение пред "Сега". "Факт е, че определени фирми, които са собственост и управлявани от нейни близки, са били извън обсега на ревизиите и проверяващите органи", призна зам. главният прокурор Валери Първанов. Затова според него е възможно близки на Мургина да са се облагодетелствали. Такива данни имало за мъжа, с когото тя живее.
От ДСБ обаче продължават да настояват, че такъв прокурор има, и призоваха обвинител №1 Борис Велчев да съобщи името му. "Ако той не го каже, ние ще го направим", закани се депутатът Атанас Атанасов и добави, че въпросният прокурор бил близък до ръководството на БСП.
По думите на Валери Първанов Мургина не е имала възможност да укрива информация от старта на разследването срещу виновни длъжностни лица от НАП до подаването на оставка. Информацията била известна на ДАНС и прокуратурата от няколко месеца. Имало и доказателства, събрани със специални разузнавателни средства.
Възможно е в близките дни от материалите по аферата "НАП" да бъдат отделени данни за ново дело - за злоупотреби при закупуването на системата за управление на приходите.
Хората на Иван Костов хвърлиха и друга бомба - Брюксел е очаквал финансовият министър Пламен Орешарски да бъде отстранен, а вместо това "бушон" се е оказала бившата данъчна шефка Мария Мургина. Според тях сигналите са от 2 г., но тъй като тук не е имало никаква реакция, се е намесила ЕК. Сигналите са дошли от бившите шефове на НАП в Силистра, Бургас и Пловдив. Вчера от ДСБ и СДС поискаха оставката на Орешарски като пряко отговорен за колосалните измами с ДДС. "След такъв скандал в една нормална страна си отива министърът", подчерта синият лидер Мартин Димитров.
Депутатът и лидер на партия "Ред, законност и справедливост" Яне Янев пък настоя още тази седмица Орешарски да бъде изслушан в парламентарната комисия за борба с корупцията. Янев и независимият Димитър Абаджиев от вчера умуват над въпросите, които трябва да бъдат зададени на финансовия министър. По данни на РЗС пряко или косвено в далаверата са над 1000 данъчни служители. Тази седмица оттам внасят нов сигнал до Софийската градска прокуратура срещу "кръга Мургина" и покровителите му за злоупотреба с власт и търговия с влияние.
Междувременно "Сега" научи от висши ексслужители на МВР, че заради съмнения Мургина е била разработвана от служба на МВР още преди да бъде назначена за шеф на данъчните в края на 2005 г. Вътрешното ведомство дори е предупредило за това отговорните фактори в държавата, но въпреки това Мургина оглавява приходната агенция. В средата на 2006 г. МВР е пратило на НАП списък за проверка на няколко десетки представители на организираната престъпност и на корумпирани данъчни. В списъка е фигурирало името на данъчен, който, вместо да бъде уволнен и разследван, е назначен на висш пост в централата на НАП в областта на данъчния контрол. Сега той се води за един от най-близките на Мария Мургина.
-----ЗАГУБИ
Всяка година хазната губи от несъбран или източен ДДС не 1 млрд. лв., както се твърди през последните дни, а 2 млрд. лв., заяви бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев пред БНТ. Данните били от доклад на компания, която консултира НАП и митниците. Кадиев заяви, че в момента НАП е парализирана. Съвестните служители се страхували, че те ще изгорят заради корумпираните си шефове.
За да подкрепи работещите в системата, заместникът на Орешарски Кирил Желев се срещна с ръководството на приходната агенция. Той обяви, че дестабилизацията на НАП се търси умишлено и зад това стоят икономически и политически интереси.