Изобретението на д-р Гилотен с еднаква лекота и бързина реже главите на простолюдието и аристокрацията. |
От десетте основни способа за летално изкупление на вината, които масово са използвани през ХIХ и ХХ век до наши дни, са се запазили и се прилагат като средство за назидание в обществото смъртоносната инжекция, газовата камера, разстрелът, обесването, обезглавяването, убиване с камъни (реджъм), а екзекуциите с електрически стол, наказателен взвод, гилотина или гарота вече са само история. Нещо повече. Изпълняването на
смъртна присъда с гарота -
специално пригоден за целта стол с висока облегалка, към който се фиксира тялото на жертвата, докато палачът затяга със специални ръкохватки примката около врата на осъдения, е забранена от международното право.Този способ за екзекуции, при който краят настъпва вследствие задушаване, е изобретен и масово използван от Чуждестранния легион. Последните страни, където в края на миналия век е забранено със закон изпълнението на смъртна присъда чрез този способ, са Испания (1978 г.) и Княжество Андора (1990 г.).
Творението на доктор Жозеф-Игнас Гилотен, което влиза за първи път в действие на 25 април 1792 г., сече с еднаква лекота главите на френските аристократи, буржоа и революционери. Гилотината представлява елементарна конструкция, състояща се от висока отвесна рамка. От нея пада рязко дълго, гладко и тежко острие, което светкавично праща осъдения в небитието. За последно смъртна присъда по този начин е изпълнена във Франция на 10 септември 1977 г.
Разстрелът с наказателен взвод,
също е способ, който напира да бъде класиран в аналите, макар все още да е актуален в някои от Съединените американски щати, като например Айдахо и Оклахома. Този вид екзекуция е прилагана масово през втората половина на ХIХ и миналия век. Осъдените на такава смърт обикновено са били знатни люде - благородници, висши държавни чиновници, военни, шпиони и пр. Преди изпълнението на присъдата на участниците в наказателния взвод индивидуално са раздавани мунициите, предназначени за екзекуцията. Командващият взвода е имал задачата поотделно да убеди всеки един от участниците в разстрела, че именно в неговата карабина патроните са халосни.
Електрическият стол,
върху който много престъпници в Съединените щати са завършили жизнения си път, е измислен от Харолд П. Браун - служител от екипа на Томас Алва Едисон. По силата на професията, която практикувал, преди да постъпи на работа при американския изобретател, кроткият стоматолог Браун бил озарен от гениална идея. С помощта на проводници, по които тече електрически ток с напрежение до 2000 волта, той успява да превърне страховития за повечето хора зъболекарски стол в ужасен инструмент за бърза и сигурна смърт. Изобретението било монтирано през 1889 г. в няколко щатски затвора, а първата екзекуция с електрически стол е осъществена година по-късно в Ню Йорк.
"Реджъм", или убиване с камъни,
по своята същност е особено жестоко, неразбираем за хората, които не изповядват исляма, смъртно наказание, което постановява шериатът. Осъденият се заравя до кръста в земята, а близки на пострадалия от неговото престъпление го замерват с камъни, докато го убият. "Реджъм"-ът още се прилага като форма на смъртно наказание в Афганистан, Иран, Нигерия, Обединените арабски емирства, Пакистан, Саудитска Арабия, Судан и др.
Обезглавяването
е екзекуция, също характерна за някои от ислямските държави. Тя се прилага безкомпромисно най-вече в Саудитска Арабия. Присъдите се изпълняват обикновено в петък (почивния ден за мюсюлманите) вечер след молитва на площада пред местната джамия. Най-тежкото наказание се налага назидателно над правоверните заради изнасилване, убийство, търговия с наркотици или апостазия.
Обесването,
способ за узаконено убиване, използван доста често преди 1850 г., но все още прилаган (срещу бившия иракски президент Садам Хюсеин през декември 2006 г.) и в наши дни. Смъртта при жертвата настъпва в интервал между 40 и 75 секунди. Леталният изход е в резултат от преустановен приток на въздух към белия дроб, остро нарушение на мозъчното кръвообращение и механичен натиск и дразнене на блуждаещия нерв.
Индивидуален разстрел,
при който осъденият на смърт се убива с изстрел в тила, е наказание, което е прилагано по времето и особено след края на Втората световна война в бившия Съветски съюз и още 75 страни по света. Този метод все още е актуален в Китай и някои държави, където смъртното наказание не е премахнато със закон.
Газовата камера
е печално известен от историята метод за убиване, разработен до съвършенство в нацистките концлагери по време на Втората световна война. Умъртвяването на осъдените при този вид екзекуция е особено болезнена, защото става чрез вдишване, в добре изолирано за целта помещение, на летлив газ, смесен със смъртоносния цианид. Пет затвора в Съединените щати са оборудвани с газови камери, но управата на местата за лишаване от свобода дава право на затворниците, които трябва да бъдат погубени в газовата камера, да избират между нея и смъртоносната инжекция. Последният случай, при който в САЩ е ползвана газова камера, е бил през 1999 г. в Аризона.
Смъртоносната инжекция
като начин за официално отровителство дава възможност присъдата да бъде изпълнена в обстановка, наподобяваща по-скоро интериора на съвременна операционна зала. Във вените на осъдения се влива зловещ коктейл от натриев пентотал (предизвикващ изпадането в безсъзнание), панкурониев бромид (миорелаксант, парализиращ мускулите) и калиев хлорид, който спира сърдечната дейност.
Макар и забранено в много страни по света, смъртното наказание обаче продължава да се прилага, въпреки че е в крещящо противоречие с едно от основните човешки права - правото на живот. Несъмнено то е жестоко, нехуманно и унизително и за жалост неговите жертви са сред най-бедните и уязвими членове на обществото.