Украински полицаи се опитват да спрат вложителка на банката "Киев", която бе сред протестиращите вложители, блокирали входа на банката и улицата, на която се намира финансовото учреждение. |
Вложителите решиха да протестират след среща на тяхна инициативна група с бившия шеф на банката Виктор Марченко. Той им казал, че влоговете ще бъдат връщани в продължение на 6 месеца, а за целта са били заделени 500 млн. гривни (46.7 млн. евро). Банкерът обаче уточни, че парите си ще получат само онези клиенти, чийто падеж е бил до 9 февруари, когато застрашената от фалит банка мина под управление на синдик. Марченко отказал да отговори как ще се действа с влоговете, чиито падежи са след 9 февруари и напуснал срещата. Експерти коментират пред "Дело", че проблемът на "Киев" е свързан със строителния бизнес, който основно кредитирала. Заради кризата строителният пазар се свил и банката стигнала до фалит.
На 13 октомври м. г., в началото на световната икономическа криза, Централната банка на Украйна замрази срочните влогове. Целта бе да се спре масовото изтегляне на пари от банките и да се подкрепи финансовата система на страната. Само за една седмица от 2 до 10 октомври украинците изтеглиха $3 милиарда от сметките си.
Според наблюдатели Украйна е в тежка икономическа и финансова криза, довела до оставката на финансовия министър Виктор Пинзеник. През януари т.г. промишленото производство спадна с 34.1% в сравнение със същия период на 2008 година. Международният валутен фонд (МВФ) й отпусна кредит от $16.5 млрд., но й предостави само част от парите. Останалата част ще бъде дадена, когато Киев актуализира бюджета си. Той е правен с прогнози за ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0.4%, докато МВФ предвижда 8-процентен спад на БВП. Киев се опита да получи жизненонеобходимите $5 млрд. от Русия, но без успех.
Радио "Свобода" предаде междувременно, че компанията "Нафтогаз Украйна" е изправена пред неплатежоспособност спрямо "Газпром". Заради дълговете на потребителите компанията не може да плати за предоставения газ. Битовите потребители дължат 4.5 млрд. гривни (419.8 млн. евро). Според говорителя на компанията Валентин Землянски само 10% от 900-те местни компании на битовата енергетика си плащат редовно. "До 7 март трябва да платим на "Газпром", иначе ни очакват глоби", изтъкна той. Според директора на Центъра за енергийни програми Владимир Саприкин причина за проблемите на компанията е липсата на реален вътрешен пазар на газа. Според него обаче това вече е проблем на парламента и правителството. Феран Тараделяс, говорител на еврокомисаря по енергетика, заяви пред ИЮ Обзървър, че се надява Украйна "да спази споразумението с руските доставчици на газ, подписано през януари".
ОСТАВКА
Премиерът на Латвия Иварс Годманис подаде оставка, предаде Франс прес. От 2 месеца дясната коалиция е пред разпадане заради атаките на опозицията, че не може да се справи с икономическата криза. С оставката Латвия навлиза и в политическа криза. Тя се присъедини към ЕС през 2004 г., до 2007 г. преживяваше икономически бум.