:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,349
Активни 821
Страници 279
За един ден 1,302,066

Бизнесът иска намаляване на осигуровките заради кризата

След скандалите в НАП започна спор дали приходната агенция да свие част от капацитета си
Снимка: Импактпресгруп
5% по-малки осигуровки ще оставят в бизнеса около 300 млн. лв. Но министър Масларова посъветва работодателите да намалят лукса и печалбите си, а не да пестят от осигуровки.
Бизнесът иска извънредни икономически мерки заради световната финансова криза и отражението й у нас. Идеята, която включва ново намаляване на осигуровките и по-гъвкаво трудово законодателство, бе лансирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) на форум под патронажа на премиера Станишев.

АИКБ предлага осигурителните вноски да паднат с 5%. Това ще струва около 300 млн. лв., обяви вчера председателят й Васил Велев по БНР. Вместо 5.6 млрд. лева, предвидени за инфраструктурни проекти, правителството може да похарчи 5.3 млрд. и да намали осигурителната тежест, за да помогне на бизнеса в кризата, поясни Велев. Друга антикризисна мярка е да се даде възможност за разсрочено плащане на осигуровките. АИКБ предлага също всички видове наказания за бизнеса да бъдат преразгледани и приведени "към нормални бизнес практики и нива". Пример за лоша практика е прекомерно високата наказателна лихва при забавено плащане на осигуровки - тя се формира, като към основния лихвен процент се добавят 20%.

Но вчера министърът на труда Емилия Масларова обяви, че не може непрекъснато да се облекчават осигуровките. Тя посъветва фирмите да съкратят "луксозните" разходи и да орежат печалбите си. Припомняме, че по официални данни на статистиката българската промишленост навлиза в рецесия.

Междувременно управителят на НОИ Йордан Христосков обяви за грешка прехвърлянето на осигурителните вноски към НАП. Приходната агенция започна работа на 1 януари 2006 г., като идеята бе едно ведомство да събира данъците и осигуровките. НАП обаче закъсня с изграждането на информационната си система и и до днес продължава да ползва програми на осигурителния институт. От известно време се роят сигнали за грешки и разминаване в данните за фирми и самоосигуряващи се лица заради несъвместимост между софтуерните продукти. При преноса на данни се получават "неудачи" - например в системата за управление на приходите на НАП едноличен търговец се води длъжник, докато в действителност той няма данъчни и осигурителни задължения. Грешки се допускат и с ЕГН-тата и други данни, което би могло да забави изплащането на болнични и обезщетения за безработица.

Христосков обясни, че винаги е имал резерви към събирането на двата вида плащания в НАП. Той обясни, че този модел не е никак популярен в стара Европа и се пробва в малко страни - Унгария, една от Прибалтийските страни, Македония, където също имат трудности. "Ако се установи, че е извършена сериозна грешка, тя може да бъде поправена", смята Христосков.

"Сега" установи, че в БСП и ДПС споделят мнението на шефа на НОИ. "Контролът в НАП е насочен върху данъците и ДДС, а върху осигурителните вноски той е почти никакъв, почти няма ревизии по вноските", смята Петър Мръцков от БСП. Според него именно НОИ е заинтересован да води изряден регистър за сключените трудови договори, тъй като от него зависят заплатите и осигурителния доход на хората. "Колкото и задължения да се дават на НАП, възможностите й имат предел", коментира Мръцков и обеща скоро да постави въпроса на вниманието на депутатите от социалната комисия. Христина Христова от НДСВ коментира, че въпросът се обсъжда от 1-2 г. в тесен експертен кръг, но за да се премине към подобна промяна, е нужен анализ. "Трябва да се види дали приходите и грешките сега са повече, както и колко ще струва административно подобна мярка. Ако има проблеми, чак тогава може да се мисли", смята тя.

Шефът на социалната комисия в НС Хасан Адемов обяви, че НАП все още нямат традиции в тази област, която е сложна и от нея зависи дали ще се изплащат навреме пенсии, обезщетения за безработица и болнични. "НОИ показа, че може да се грижи добре за контрола по събираемостта", коментира Адемов. Той изтъкна, че тези аргументи не са нови и че нямат нищо общо със скандалите и оставката на Мария Мургина.

От Българската стопанска камара пък бяха скептични относно нуждата от подобни резки движения преди избори. "Не съм запознат с идеята, но на пръв поглед тя изисква сериозни промени в законодателството и преаранжиране на софтуера", коментира зам.-шефът на БСК Димитър Бранков. По думите е достатъчно само да намалят платежните нареждания за осигурителните рискове.

След поемането на осигуровките от НАП се отчита ръст на събираемостта, данъчната администрация може с успех да събира и укрити осигурителни вноски, като гледа директно в касите на работодателите, коментираха и експерти от НОИ. Според тях е почти невъзможно да се върне старата система, защото за създаването на НАП сме изтеглили заем от Световната банка. "Кой ще връща тези пари, пак данъкоплатците ли?", чудят се те.
10
3178
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
23 Февруари 2009 04:37

Той изтъкна, че тези аргументи не са нови и че нямат нищо общо със скандалите и оставката на Мария Мургина.


Ами тя и Мургина не е нова. Тя е от самото начало начело на НАП и за три години не е успяла да се справи с тези проблеми. Значи имат нещо общо с нея...


Според тях е почти невъзможно да се върне старата система, защото за създаването на НАП сме изтеглили заем от Световната банка. "Кой ще връща тези пари, пак данъкоплатците ли?", чудят се те.


Интересно сега кой го връща този заем? Може би се удържа от заплатите на работещите в НАП?
Не мога да разбера докога някои хора (че и журналисти) ще продължават да мислят и говорят за заемите като за подарък, а не като за нещо, което трябва да се връща. И то с лихва.

23 Февруари 2009 08:51
По-ниски осигуровки ли?
А защо няма в статията и едно сравнение с останалите страни в ЕС?
Ще им се на мутробизнесмените пак всяка година да купуват по няколко суперлуксозни возила, вместо примерно само по едно или две.
23 Февруари 2009 09:28
Много ни е "умничък" бизнеса. Но каквото държавата, такъв и бизнеса.
Да намалим още осигуровките. Ами бизнесът що не си намали лукса, а ?
И разсрочено да се плащали ! Що ? Пенсионерите разсрочено ли да ядат бе, малоумници алчни ?
И санкциите да им се намалят ! Що ? Ами да не правят нарушения и няма да има наказания !
А Христозков да не знае много ! Сега го е яд, че иззеха контрола от НОИ и с това му намаляха начините за упражняване на власт и влияние.
А що се отнася до ревизиите на осигуровките вярно е, но само за София. В страната колегите си правят ревизии по осигуровките и то с доста добри начети.
Що се отнася до събираемостта, единствено силно централизирана система може да бъде достатъчно ефикасна. А не да се правят глупости от рода на: местните данъци и патента - на общините, акцизите на митниците и т.н.
23 Февруари 2009 09:54
Ами, така е!
При КапитализЪма държавата е КАПИТАЛИСТИЧЕСКА!
Капиталистическата държава е държава на КАПИТАЛИСТИТЕ!
Държавата на капиталистите реализира и защитава ИНТЕРЕСИТЕ на капиталистите!
В капиталистическата държава НАЕМНИТЕ работници "духат супата..."!!!
Това го знае всяко хлапе!
23 Февруари 2009 10:00
о се отнася до събираемостта, единствено силно централизирана система може да бъде достатъчно ефикасна. А не да се правят глупости от рода на: местните данъци и патента - на общините, акцизите на митниците и т.н.

А бе, не е нужно да е непременно централизирана. Достатъчно е едно елементарно нещо - използване на единни класификатори. От няколко години съм извън бранша, но си спомням каква дива битка беше да се запазят множеството идентификатори на фирмите - булстат, данъчен номер, митнически номер, съдебен номер ......
Колко му е да се направи единен фирмен регистър - ей го, ЕСГРАОН работи. И системата на НОИ хич не е лоша - лоша (по-точно никаква) е на данъчните - карашък туршия .....
Но ако няма каша - как ще се краде ???
23 Февруари 2009 10:16
1. Абе за кви осигуровки, ква криза кви 5 леа?
2. И без това на глава от населението се пада по един мерцедес S класа
3. Я питайте СтаниШеф че криза НЯМА. Това е долна спекулация
4. Март месец като дойде новия бюджет всички плуватееее

Редактирано от - Netspider на 23/2/2009 г/ 10:17:52

23 Февруари 2009 10:42
Другаря Христосков е най-добре да не си отваря устата, защото идва и неговото време да си плаща за гяволуците. Видовден наближава, а третия мандат ще го гледа през крив макарон.
Към редактора има следното предложение - да зададат на самозабравилия се онбашия в НОИ следните въпроси:
- При преминаването на събирането на "осигуровките" от НОИ в НАП не бяха ли направени конкурси за подбор на кадърни служители и не преминаха ли там само тези, които са ги издържали?
- В момента на отделянето на дейността, колко десетки хиляди декларации висяха в НОИ невъведени с месеци?
- Как близки до Христосков и негови директори служителки от централното му управление бяха уредени да заемат началнически места в НАП в нарушение на закона?
- Какво ще каже за събираните по негова устна заповед по време на наводенията "дарения" на суми от всички служители в НОИ под заплаха за уволнение и неполучаване на материално стимулиране? Къде отидоха парите /от директор- 700, от нач.отдел- 250 лв., от редови служители - 100лв./ и защо никой служител не е получил разписка за дадените пари? Заповедта му не е ли престъпление по НК?
- Кой е служителят, предоставил информация на Батков за дълговете на ЦСКА?/В какъв орган на БФС участва шефчето на НОИ?/
Като Ви отговори на тези въпроси може да му зададете и други, ако до тогава вече не е отстранен от длъжност

Редактирано от - Бесен на 23/2/2009 г/ 12:02:29

23 Февруари 2009 13:34
АИКБ предлага осигурителните вноски да паднат с 5%. Това ще струва около 300 млн. лв., обяви вчера председателят й Васил Велев по БНР
Като "падне" осигуряването с 5% (от 33.5% на 28.5%) това означава, че пенсиите трябва да паднат с 22% (8% здравни осигуровки и другите за безработица, общозаболяване и майчинство не се пипат, та остава за пенсиите от 23% да паднат на 18%). Това ще струва 1 млрд. лв. и не могат да се вземат от бюджета за инфраструктурни проекти, а ще бъдат платени със здравето на пенсионерите (сиреч призовава към геноцид въпросният пишман бизнесмен). Намалянето на осигурителните вноски не може да "стимулира" бизнесът, защото те са от възнаграждението на работника, ако и бизнесът да има задължение да ги внася. Ама къде у крадеца мисъл, свикнал всичко що е държавно/обществено да е негово!
На такъв крадец се отговаря, ако толкова са важни тези 300 млн. лв. за бизнеса, нека бизнесмените да работят без пари за бизнеса си съгласно прогнозата им за кризата (до 2012) и ако не се справят до 2010, ще им се облекчи положението ... като се "съкратят". "Не от всяко дърво става свирка!"
23 Февруари 2009 14:03
Той, бизнесът и сега не плаща пълния размер на осигуровките. При укриване на реалните доходи, реалните заплати, фалшификациите на данъците и други номерца, реално не се краде от "държавата" и управляващите, а от работещите, пенсионерите, социално слабите и всички честни данъкоплатци. В който и джоб да си го преместят, все няма да е в интерес на обикновените хора.
23 Февруари 2009 18:09
В момента осигуровките даже са прекалено ниски. Те бяха смъкнати с довода, че това щяло да намали укриването на доходи, но никой не отчете подобен "голям успех", т.е. укриването на доходи си е на същото ниво. Намаляване би могло теоретично да има, ако укриването на доходи се намали до поносими нива, но даже и тогава общата сума на събраните осигуровки ще е прекалено малка, така че вместо намаляване по-разумно е да има увеличаване на осигуровките.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД