Според богатите страни от Западна Европа пакетът за енергийни проекти, представен от ЕК, е "балансиран". Но за богатите страни това означава, че ще получават финансиране на проекти, съобразено с по-високите им вноски в европейския бюджет. Новоприетите страни от Източна Европа обаче не са съгласни.
София не вижда "никаква последователност, никакъв баланс и никаква политика" в предложението на ЕК, заявява неназован български дипломат, цитиран от изданието. България ще настоява за "географски баланс" при преразпределянето на средствата и трябва да се убеди, "че уроците от газовата криза ще окажат влияние на крайното решение". В плана на Барозу за България са предвидени единствено 20 млн. евро, които страната трябва да подели с Гърция за газова връзка Хасково-Комотини, която ще свърже България с тръбопровода между Гърция и Турция. Към българската позиция се присъединиха Гърция, Португалия и Испания, които също разглеждат пакета като несправедлив, отбелязва изданието.
Миналата седмица планът "Барозу" не бе одобрен от министрите на енергетиката, а преди това Юроактив писа, че юристите на Европейския съвет са на мнение, че няма правни основания непохарчените пари от евробюджета да се разпределят по такъв начин.
ХАОС
Европейските политици са недоволни от хаоса, който цари в структурите на Евросъюза, съобщи ДПА. "Аз въобще не знам какви решения са били приети на неделната среща в Берлин между лидерите на Германия, Франция и Италия", оплака се външният министър на Финландия Александър Штуб. Неговият шведски колега Карл Билд изрази своето учудване, че на срещата на Г-20 в Лондон искат да участват Испания и Холандия. Според белгийския външен министър Карел де Гухт в момента политиката на ЕС се определя от прекалено много неформални кръгове.