Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността се помещава в най-новата сграда на Съвета на Европа в Страсбург, наречена "Агора". |
"ЕКРН със загриженост отбелязва докладите за прояви на враждебност срещу македонци в медиите и факта, че са взети недостатъчно мерки за отговор на жалби от македонци по такъв повод или за търсене на отговорност от медиите. ЕКРН също така отбелязва, че македонците са изразили желание българската държава да даде на тази група по-голямо признание като национално малцинство", пише документът.
Комисията, в която български представител е известният дипломат Иван Гарвалов, не е забелязала досега антибългарските публикации в македонските медии. Тя не е критикувала Македония и заради преследването на пробългарската организация "Радко", която неотдавна спечели дело в Европейския съд за правата на човека заради отнетата й регистрация.
Дипломати, запитани от "Сега", смятат, че констатациите на ЕКРН са повлияни не само от македонската политика за злепоставяне на България в международните институции, но и от български неправителствени организации, които си търсят роля под външно покровителство. Към доклада са приложени бележки на българските власти, които изразяват "задоволство, че той дава по-реалистична картина в сравнение с предходния, трети доклад". Те обаче съдържат възражения срещу 100 от 148 точки на документа.
КОЙ КАКЪВ Е
За македонците България сочи, че като такива се определят 5071 лица според преброяване през 2001 г. и никой не им пречи да живеят като другите граждани. За турците е напомнено, че от два мандата са все на власт. За ромите е изтъкнато, че не са обект "нито де юре, нито де факто на политика на сегрегация". А за помаците пише, че са 49 764 българи-мохамедани, които не търсят друга идентичност.