Средно с 10% от 1 юли да скочи цената на електроенергията за бита и промишлеността предлагат електроразпределителните дружества /ЕРП/.
Най-високи цени иска ЧЕЗ, която обслужва Западна и Северна България. Тя настоява нощният ток, който консумират гражданите между 22 и 6 часа сутринта, да поскъпне с цели 22.5%.
Ако искането бъде прието от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/, един киловатчас от 9 ст. ще стане 11.8 ст. без ДДС. През деня увеличението ще е "само" 11% и цената на киловата ще стане 16.4 ст. Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Любош Павлас обясни искането за рекордно поскъпване на нощния ток с факта, че през това време на денонощието ЧЕЗ не можела дори да си покрие разходите. Тъй като нощният ток бил прекалено евтин, хората си спирали парното и пускали електрически печки. Обикновено по света е точно обратното - енергийните предприятия стимулират с ниски цени нощното потребление, защото по-скъпо им излиза централите да бездействат.
EVN, която доставя ток в Югоизточна България, иска един киловатчас да струва вече 16.9 ст. през деня и 9.7 ст. през нощта. В Североизточна България, която се обслужва от немската E.ON, цените и след увеличението ще са най-ниските в страната - по 15.2 ст. през деня и по 9.8 ст. през нощта.
Това ще е второто за последните две години толкова голямо поскъпване на тока. Миналата година то бе оправдано със скъпите горива и увеличението на цената, която ЕРП-тата плащат на НЕК. Оттогава обаче се е натрупала инфлация, а и трите енергодружества се оплакват от нарасналите разходи за скъпия ток от нароилите се напоследък малки вятърни и слънчеви електроцентрали, който те трябва да изкупуват. Само за една година и само в Югозападна България тези централи са се увеличили 15 пъти, заявиха вчера от EVN.
Третата причина е в топлофикациите - от 1 януари тази година ДКЕВР увеличи цената на тока, който произвеждат те. "Само заради това ние ще изгубим 6 млн. лева тази година", оплака се регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Любош Павлас.
Исканията на трите ЕРП-та са правени, без да се смята, че и ТЕЦ-овете, които произвеждат ток, и НЕК, която го пренася, вероятно също ще настояват за по-високи цени. "Ако ДКЕВР разреши на НЕК 10% по-скъп ток, ние трябва да добавим към нашето искане още 4%", каза вчера Павлас.
Чешката компания за пореден път обяви, че няма да се съобрази с искането на енергийния регулатор да премине към едномесечно отчитане на електромерите най-късно до 31 март. Вместо това тя предлага, ако се запази сегашното положение, от 1 април т.г. да въведе 0.2 ст. отстъпка от цената за всеки киловатчас ток.
|
|