:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,331
Активни 736
Страници 23,234
За един ден 1,302,066

Прокуратурата отчете 350% скок на споразуменията с обвиняеми

Полицаи заставяли хора от криминалния контингент да подписват празни листове, които по-късно били попълвани от оперативни работници
Рязко увеличение на споразуменията с обвиняемите през 2008 г. отчита Софийската районна прокуратура. През 2007 г. те са били едва 321, а през 2008 - 1124, или увеличението е 350%.



По закон споразумението между прокуратурата и обвиняемите се одобрява от съда и е равностойно на влязла в сила присъда. За да бъде допуснато, трябва да са възстановени щетите от престъплението. Не е задължително наказанието да бъде под минимума, както е при съкратения процес.

Споразуменията са 19.3% от всички внесени от СРП в съда дела. 23.4% (298) от присъдите са постановени при съкратен процес, до който се стига, когато обвинението е безспорно доказано, а подсъдимият иска да си гарантира по-леко наказание.

В доклада на Софийската районна прокуратура за втора поредна година се критикуват ниската разкриваемост, мудната работа и неточната статистика на полицията.

Най-скандални са констатациите за IV РПУ, където в нощта след протестите на 14 януари при неизяснени обстоятелства почина 60-годишният арестант Методи Маринов. Там полицаи незаконно са давали на хора от криминалния контингент да подписват празни листа, които по-късно са били попълвани от оперативните работници, за да заведат престъплението като разкрито. Порочната практика е установена от Инспектората на МВР и Военната прокуратура. От прокуратурата не уточняват какво точно е дописвано - видът престъпление или показания и самопризнания. След смъртта на Маринов в IV РПУ задържани около парламента, които са били в ареста заедно с него, твърдяха, че човекът многократно е искал лекар. МВР обаче отрече и съобщи, че починалият дори е подписал декларация за отказ от медицинска помощ.

Тревожни са констатациите на прокуратурата и за работата на оперативните работници. Разкриват се основно престъпления, за които още в началото има данни кой е извършителят. Обикновено самата жертва посочва заподозрения и така се събират доказателства и се повдига обвинение. А когато оперативната дейност действително е необходима, тя е незадоволителна.

"Качеството на разследване като цяло не е на достатъчно добро ниво, тъй като то е пряка последица от натовареността на разследващите органи (средно на един дознател в София се падат по 206 дела), текучеството при тях, условията, при които работят, квалификацията им и липсата на опит на някои разследващи полицаи", пише в анализа.

От доклада за пореден път става ясно, че МВР отчита разкриваемост на престъпленията, която в пъти надвишава реалната. Затова и данните на МВР и на държавното обвинение за решените казуси дори не се доближават. В МВР за разкрито престъпление се приема не само това, за което са събрани достатъчно доказателства за повдигане на обвинение на конкретно лице, но и това, при което има само оперативни данни за извършителя, които нямат стойност за съд. Генералният комисар Павлин Димитров дори каза, че за разкрито вече се води и само регистрираното престъпление.

Така например при телесните повреди СДВР отчита 69.58% разкриваемост, а прокуратурата - 21.2%. Полицията твърди, че е разкрила 23.53% от кражбите, но за прокуратурата делът е 4.19%. Подобна е ситуацията и при грабежите - разкритите според вътрешното ведомство са 50.27%, но за прокуратурата годни за съд са били едва 19.37% от случаите. При присвояванията данните са 69.57% за МВР на 16.2 за СРП.

Един от най-високите проценти на разкриваемост според МВР е при престъпленията против кредиторите - 84.15% - от 183 регистрирани престъпления са разплетени 154. "Но длъжникът, чието поведение е криминализирано, по принцип е известен предварително и на обяснение подлежи по-скоро фактът, че при тези престъпления изобщо има неразкриваемост", пише в отчета на прокуратурата.

През 2008 г. са направени общо 170 искания за използване на специални разузнавателни средства и всички са уважени от съда. Най-често прилаганият оперативен способ е подслушването - 115 случая, следва проследяването - 46, и накрая е белязването на пари - 9. Десет са делата на СРП със защитени свидетели. Районните обвинители са издали 14 европейски заповеди за арест.
19
2575
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
03 Март 2009 22:33
350% ръст на бизнеса за една година си е постижение!

_______________________
Блогът на Манрико
03 Март 2009 22:36
Само да напомня, че преди "Демокрацията", ОСВОБОЖДАВАНЕ от Наказателна отговорност се допускаше САМО в случаите, когато Извършителят на престъпно деяние сам, но преди да е започнало каквото и да е досъдебно производство по това деяние, сам се е "предал" на Милицията или Прокуратурата и е поел възстановяването на нанесените от деянието му щети!
А сега, при Демокрацията, Полицията и Прокуратурата "..ги хващат и...ги пускат след това!"/щото си били признали, но СЛЕД като са ги хванали!!!/- има голя-я-я-я-ма Разлика!
Тъй, де, сега Демокрация-Мутрокрация-Кримикрация е!
03 Март 2009 22:59
§,
Човекот отгоре ти рече: Нищо лично, просто бизнес

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
03 Март 2009 23:51
БАРМАЛЕЙ,
"Демократичен" бизнес, а НЕ някакъв "комунисто-диктаторски" при това! Нъл` тъй!
Поне да НЕ даваме пари за Полиция, Прокуратура, Наказателен Съд- да им плащат "разкаялите се"/ама след като ги хванат!/ престъпници! Нали при Бизнеса НЕ се хвърлят пари на вятъра- който получава нещо/Свобода, вместо затвор/, той да плаща на тия, дето "го хващат и... го пускат", а НЕ ние, Данъкоплатците!
04 Март 2009 04:47
"преди демокрацията" паралиите също си немаха проблеми с властта. подкупите не са ги измислили през 1990-та.
04 Март 2009 06:56
Прокуратурата отчете 350% скок на споразуменията с обвиняеми

Ако аз съм търговец на стари коли и шефът иска от мен да отчитам само продадени бройки - няма проблем да направя и 500% скок. Просто почвам да ги продавам по две за лев.
04 Март 2009 07:43
Здрасти, Сократе! Жив, здрав!
Генералният комисар Павлин Димитров дори каза, че за разкрито вече се води и само регистрираното престъпление.

Гениално! Така "разкриваемостта" ще стане 150%! Поне!
04 Март 2009 08:35
Manrico каза:
350% ръст на бизнеса за една година си е постижение!


paragraph39
Толкова, че тръгвам по задачи...
04 Март 2009 08:55

Само да напомня, че преди "Демокрацията", ОСВОБОЖДАВАНЕ от Наказателна отговорност

А в Статията пише:
По закон споразумението между прокуратурата и обвиняемите се одобрява от съда и е равностойно на влязла в сила присъда.

Т.е. тука не се третира въпроса за освобождаване от наказателна отговорност.
Това, обаче, не пречи на шлифованите демагози с НЕдемократично мислене да замърсяват форума
Оставам на страна въпроса, как тоталитарното управление "наказваше" провиненията на партийните величия и техните отрочета п, еди Демок, ацията.
04 Март 2009 09:09
Ама те.... прокуратурата и престъпниците вече се споразумяват по закон...как бързо намериха общ език..нали са едни и същи..
04 Март 2009 09:52
А пък в САЩ 90% от ввс присъди са чрез споразумения.
Каква корупция, добре, че живеем в България!
04 Март 2009 10:01
Проценти, проценти, проценти........Кога и полицията овладя стъкмистиката?
04 Март 2009 10:07
Мдаммммм, налице е нов етап в дружбата между правораздавателните органи и родната престъпност - допреди влизането ни в ЕС дела или не се образуваха или просто се мотаеха до безконечност след образуването, сега, понеже от Брюксел се искат присъди - излезе модата на споразумяването.....
Очаквам масово произнасяне на сурови присъди от по 2 г.условно за 50 млн. източен ДДС или 3 годишни / пак условно/ - за утрепан човек. При това - всичко ще е законно според сега действащото законодателство, разбира се.
Абе ставаме си правова държава и тва си е - законът вече е над всичко, в т.ч. - и над здравия разум.
Хак ни е, като не знаем как да реагираме
04 Март 2009 10:51
ФЕДЯ,
Очевидно, НЕ си схванал разликата между "да си признаеш ПРЕДИ да те хванат" и "да си признаеш СЛЕД като те хванат"- но, като последица и в двата варианта, да отървеш Наказание!?
Отделно, че при някои Престъпления, признаването на едното престъпление автоматично те прави извършител на второ престъпление! Например, при престъплението "Лъжесвидетелство", признаването, че си излъгал/потвърдил си Неистина/ пред "надлежен орган", че някой е извършил престъпление означава, че ти си НАБЕДИЛ този някой пред "надлежен орган"- а това е престъплението "Набедяване"!
..............
СПРАВКА:
Чл. 290. (1) Който пред съд или пред друг надлежен орган на властта като свидетел устно или писмено съзнателно потвърди неистина или затаи истина, се наказва за лъжесвидетелствуване с лишаване от свобода до пет години.
Чл. 286. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание
................
Изобщо, идеята, че Разкаянието трябва да се поощрява/чрез отпадане на Наказанието/ има смисъл САМО ако Призанието е ПРЕДИ/ до идването на Демокрацията беше така!/, а НЕ след като човекът е уличен или е на път да бъде уличен, че е извършил престъпното Деяние/както е сега, при Демокрацията!/!
Нещо против?!
04 Март 2009 11:03
Параграфе,
Лъжесвидетелстването и набеждаването невинаги се кумулират.
Можеш да лъжесвитеделстваш и без да си набедил.
04 Март 2009 12:33
А знаете ли, уважаеми форумци и особено тези дето са се захванали за бизнеса, че при сега действуващата процедура по НПК относно съкратеното съдебно следствие, в монго от случаите, прокуратурата договара по споразумения наказания, които са по-тежки, при това чувствително от тези които би могъл да даде съда в условията на съкратен процес. Наемате ли се да пресметнете колко би струвало на Държавата / тоест на нас като данъкопладци/, ако тези триста и петдесет процента, бяха минали през общата процедура - съд, съдебни заседатели, протоколисти, най-малко две открити заседания, въззивна инстанция и т.н. , замо за да получат някакво по-тежко / неизвестно с колко / наказание. Знаете ли, колко зле разследвани досъдебни производства, базиращи се само на голо самопризнание, биват спасени и завършват с осъдени лица, посредством мразения от вас институт на споразумението....
Преди да се говори, особено критично, следва да са налице две неща:1. да познавате добре материята която ще критикувате, както и приложението и на практика, и 2. да анализирате както отрицателните й, така и положителните й страни, а също и 3. да не смесвате обективните недостатъци, със субективните безобразия....Иначе ще отсечете ябълковото дърво, защото имало две или три червиви ябълки.
04 Март 2009 13:16
Цитат:
"...Порочната практика е установена от Инспектората на МВР и Военната прокуратура. От прокуратурата не уточняват какво точно е дописвано - видът престъпление или показания и самопризнания. ..."
Това не е ли съставяне на документ с невярно съдържание?!?
И ако е - не е ли престъпление?!?
И ако е (престъпление) що нема информейшън за отстранени длъжностни лица, срещу които е започнало разследване?


04 Март 2009 16:07
Изобщо, идеята, че Разкаянието трябва да се поощрява/чрез отпадане на Наказанието/ има смисъл САМО ако Призанието е ПРЕДИ/ до идването на Демокрацията беше така!/, а НЕ след като човекът е уличен или е на път да бъде уличен, че е извършил престъпното Деяние/както е сега, при Демокрацията!/!
Нещо против?!

Абе тука има някой, който нещо не разбира. Статията третира въпроси, свързани с по-лесно и бързо доказване на ВИНА, а не с отпадането на такава.
Тъй като се обсъжда въпросът ПО ПРИНЦИП (не се цитират конретни казуси, все пак) то по-добре да има по-леки присъди, по-бързо наложени, отколкото никакви или оправдателни, един вид, препиране на имена (имената няма нужда да цитирам, надявам се ).
Нещо против!

Редактирано от - Федя на 04/3/2009 г/ 17:45:09

04 Март 2009 22:16
Ако споразуменията достигнат процента в САЩ (90%), който ни цитира високоуважаемия ни колега по-горе, съдът просто вече губи смисъла си и следва да изчезне като институция. А като регистриращ орган може да се спретнат частни фирми, които ще компенсират огромните средства от бюджета, които сега се харчат щедро за съдебна система. Ето една идея, която може да облегчи значително страна във финансова криза. Вярно че безработицата ще се увеличи , но тези бъдещи безработни са добре нахранени и подсигурени за безработни до края на този век.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД