Европейската комисия свиква извънредна среща на страните - членки на ЕС, в които има заводи на изпадналата в сериозни финансови затруднения американска автомобилна компания "Дженерал Мотърс" (GM), предаде Би Би Си. Автогигантът е започнал да иска финансови помощи от страните - членки на ЕС, в които има свои дъщерни компании, писа електронното издание "ИЮ Обзървър".
Шефовете на европейското подразделение на GM са поискали помощ от 3.3 млрд. евро за дъщерната си компания "Опел". Освен това водят преговори с Испания и Великобритания. Това силно е раздразнило ЕС, а еврокомисарят по въпросите на индустрията Гюнтер Ферхойген определи поведението на GM като "неприемливо". "Трябва да обсъдим ситуацията, защото американската компания обсъжда проблемите с отделни правителства, дори с местните власти - заяви той. - Налага се да решим как да реагираме на проблемите на GM", каза още Ферхойген.
Белгийският министър на промишлеността Винсент ван Кикенборн обяви, че ЕС трябва "ясно да покаже на GM, че не може да изнудва и да настройва една страна членка срещу друга в опит да извлече максимална изгода". В четвъртък в Брюксел се състоя среща на министри на индустрията от ЕС.
GM има около 55 000 работници в Европа, като притежава заводи в Германия, Швеция, Полша, Испания, Белгия и Великобритания. Други над 300 000 европейци пък работят в дъщерните компании на американския автогигант като "Опел", "Воксхол" и "Сааб".
Ръководството на компанията в Детройт се опитва радикално да я преструктурира, за да намали разходите си. Миналата седмица GM обяви, че загубите й за 2008 г. възлизат на 30.9 млрд. долара, и предупреди, че 2009 г. ще бъде "предизвикателство".
Междувременно стана ясно, че само през февруари т.г. 651 000 американци са изгубили работата си. Безработицата в САЩ достигна 8.1% - най-високо ниво от декември 1983 г., показват официалните данни.
Камарата на представителите в американския Конгрес пък прие закон, който позволява на кредитополучателите да предоговарят с банките условията по ипотечните си заеми.Това ще даде възможност на много семейства да понижат месечните вноски по кредитите си и да запазят жилищата си.
Американското правителство планира да покани богати инвеститори, които да дадат средства за спасителните планове за изпадналата в затруднение икономика на САЩ, писа в. "Вашингтон пост". Идеята е те да бъдат поканени да купят облигации на компании, които ползват държавна помощ, но без да рискуват огромни загуби.
ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ
Китайската икономика, която е третата най-голяма икономика в света, вече е започнала да се възстановява от кризата, предаде Ройтерс, като се позова на изказване на местни финансови експерти. Според тях това се дължи на бързите и адекватни мерки, които властите в Пекин са предприели, за да се противопоставят на глобалната финансова криза. "Икономиката се стабилизира и възстановява, което доказва, че усилията ни са в правилна посока", заяви шефът на Централната банка Чжоу Сяочуан.
Над 20 млн. китайци обаче продължават да бъдат без работа заради глобалната криза, показват официални данни, цитирани от Ройтерс.
Над 20 млн. китайци обаче продължават да бъдат без работа заради глобалната криза, показват официални данни, цитирани от Ройтерс.