На 4 март в Букурещ бяха задържани румънският подофицер Флоричел Аким и българинът Петър Зикулов заради шпионаж в полза на Украйна. Появи се и версия, че крайният получател на събраната информация може да е Русия. Скоро след това Румъния изгони украинския военен аташе и помощника му. В отговор ръководителят на комитета по сигурността и отбраната на украинския парламент Анатолий Гриценко предложи Киев да изгони двама румънски дипломати, което вече е факт.
Шпионският скандал между Румъния и Украйна е свързан с плаването по Дунав, опитите да се очерни Украйна пред НАТО, а възможно и с териториални претенции. Това коментира чрез украинския в. "Сегодня" политологът Виталий Кулик, директор на украинския Център за изследване на гражданското общество. Според него Букурещ е заинтересован от дискредитирането на Украйна пред НАТО. Двете страни са в конфликт заради права върху плаването по Дунав, като взаимно се обвиняват в нарушаване на международни правни и еконорми. Кулик разкри също, че румънски евродепутат е внесъл проектозакон за преференции на румънски малцинства в чужбина, включително до националнокултурна автономия. "Това вече граничи с териториални претенции", твърди политологът.
ШПИОНАЖ
Великобритания е наводнена от руски шпиони, гласи доклад на британския Комитет по разузнаване и сигурност, цитиран от в. "Дейли мейл". Равнището на руския шпионаж във Великобритания е на равнището от времето на Студената война, констатира докладът. Шефът на комитета Джонатан Евънс твърди, че контраразузнавателната служба МИ-5 "трябва да отделя значителни ресурси от техника, финанси и хора, за да следи агентите на Москва". В момента в МИ-5 работят 3382 души, през 2011 г. те ще бъдат над 4000. Китай също водел активен шпионаж на Острова.