Кандидатстудентските изпити трябва да останат единствено за специалностите, към които има твърде голям интерес, учебната програма е много тежка и има нужда от предварителен подбор на студентите, заяви вчера просветният министър Даниел Вълчев. В останалите случаи според него висшите училища трябва да приемат с оценките от матурите.
Тази година завършващите гимназия са само с няколко хиляди повече от местата, заявени от университетите.
"Сегашната ситуация, в която кандидатите учат за изпити, за да бъдат студенти, е абсурдна. Те трябва да четат, когато вече станат студенти", обясни министърът. Правителството няма правомощия да наложи новата идея, защото висшите училища са автономни. Но много от тях вече сами започнаха да признават матурите в по-слабо търсени специалности като педагогика, математика, физика, химия и др. За специалности като право и икономика приемът е само с изпити.
Още - в "България"
Най-накрая да чуя нещо умно от МИНИСТЪРА.
Но, не му вярвам пак, защото тези въпроси не зависят от него. Университетите няма да се откажат от кандидат студентските пари...Те искат да правят кандидат студентска кампания всеки месец, а той иска "да вземе сиренцето на мишката".
Между другото в. Стандарт пише "В Япония вече няма защо да се боят от липсата на учители, защото роботи много успешно ги заместват. Напредничавата технология е разработвана цели 15 години, преди да се пробва в начално училище в Токио, пише в. "Телеграф". Роботът Сая може да говори различни езици, поставя задачи, изпитва и дори изразява емоции като радост и гняв, благодарение на 18 мотори, скрити под латексовото лице. Неговият създател проф. Хироши Кобаяши от университета в Токио иска той да навлезе в различни аспекти на ежедневието. Японският кабинет обеща, че до 2015 г. всеки дом притежава робот-помощник. "
Лек ден и не се сърдете на МИНИСТЪРА-той толкова може..