:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,525
Активни 786
Страници 25,428
За един ден 1,302,066

Министър Вълчев предлага лесен и труден прием във ВУЗ

Кандидатстудентските изпити трябва да останат единствено за специалностите, към които има твърде голям интерес, учебната програма е много тежка и има нужда от предварителен подбор на студентите, заяви вчера просветният министър Даниел Вълчев. В останалите случаи според него висшите училища трябва да приемат с оценките от матурите.

Тази година завършващите гимназия са само с няколко хиляди повече от местата, заявени от университетите.

"Сегашната ситуация, в която кандидатите учат за изпити, за да бъдат студенти, е абсурдна. Те трябва да четат, когато вече станат студенти", обясни министърът. Правителството няма правомощия да наложи новата идея, защото висшите училища са автономни. Но много от тях вече сами започнаха да признават матурите в по-слабо търсени специалности като педагогика, математика, физика, химия и др. За специалности като право и икономика приемът е само с изпити.

Още - в "България"
7
2283
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
07 Март 2009 09:43
Най-накрая да чуя нещо умно от МИНИСТЪРА.
Но, не му вярвам пак, защото тези въпроси не зависят от него. Университетите няма да се откажат от кандидат студентските пари...Те искат да правят кандидат студентска кампания всеки месец, а той иска "да вземе сиренцето на мишката".
Между другото в. Стандарт пише "В Япония вече няма защо да се боят от липсата на учители, защото роботи много успешно ги заместват. Напредничавата технология е разработвана цели 15 години, преди да се пробва в начално училище в Токио, пише в. "Телеграф". Роботът Сая може да говори различни езици, поставя задачи, изпитва и дори изразява емоции като радост и гняв, благодарение на 18 мотори, скрити под латексовото лице. Неговият създател проф. Хироши Кобаяши от университета в Токио иска той да навлезе в различни аспекти на ежедневието. Японският кабинет обеща, че до 2015 г. всеки дом притежава робот-помощник. "
Лек ден и не се сърдете на МИНИСТЪРА-той толкова може..
07 Март 2009 11:20
Положението става трагично от година на година. Първокурсниците във Вуз не могат да пишат. От догодина ще прпиемат и такива, които не могат да четат. Важното е да има прием, да няма безработни и да произвеждаме неграмотници. Политика на Правителството.
07 Март 2009 12:56
15 септември. Малко циганче седи и гледа тъжно към витрината на една книжарница. Час, два. Накрая продавачката не издържа, излиза и му казва:
- Мойто момче, избери си нещо. Няма да го плащаш.
- Едно лепилце, моля.
07 Март 2009 20:08
Ох, добре, че си отива този небръснат министър. Че още малко и ще предложи направо да се дават дипломи на желаещите по "лесните" специалности. То бива чудо, ама чак пък толкова!
07 Март 2009 21:31
Изобщо не е сигурно, че си отива. Ако НДСВ останат във властта и той остава.
08 Март 2009 00:42
Това, че има студенти, които трудно четат и пишат е проблем първо на училищата!
И второ, след като такива се въдят в университетите, то каква роля на цедка, по дяволите, играят кандидат-студентските изпити?
С изпити или без изпити - неграмотността продължава да се шири, понеже не контролът на входа е важен, а контролът на изхода.
В Германия, например, всеки човек с матура може да се запише в университет. Но човек без матура не може да запише никакъв университет. Той остава завинаги на ниво средно образование. Изключение се прави САМО за хора, които след средното си образование са натрупали определен трудов стаж в някаква професия и желаят да повишат квалификацията си, но могат да запишат само такава специалност, която има връзка с професията им. Толкова!
След това от n на брой влезли в университета тапия вземат n/5.
Това е положението. А тук имаме абсурдната ситуация хем да има тежки матури за завършване на средното образование, хем месец след това пак тежки изпити за университетите. Или едното, или другото. И понеже министърът направи неимоверни усилия да наложи матурите, сега атакува кандидат-студентските изпити.
ОК, нямам против. Но нека се регламентира и завършване на средно без матура и отказ до достъп до висше образование след това! И субсидиите на обществените университети да не са на "бройка". Защото така се действа според принципа на Мечо Пух - колкото повече, толкова повече! По добре да се изсипят 10000 лева на година за обучението на един перспективен студент, отколкото същите пари да се дадат за 5 пройдохи.
Хау!

Редактирано от - шпек леки на 08/3/2009 г/ 00:43:10

08 Март 2009 17:48
Министъра да погледне Вузовете - не бижа и кораво и сакато да става студент. Как е възможно при 50000 завършващи средно образование да има 100000 места за студенти. За какви критерии става въпрос тук?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД