Синдикатите ще поставят още условия за получаване на обезщетение за намалено работно време, обявиха от КНСБ. Работодателите ще трябва да гарантират, че след изтичането на трите месеца, в които ще получават помощ, ще задържат работниците си за още един месец, но на пълно работно време. По този начин, след като излязат на борсата, хората ще могат да получават пълно обезщетение за безработица, обясниха от КНСБ. Според Кодекса на труда намаленото работно време може да бъде въведено само със съгласието на работниците. Затова синдикатите ще приложат специална декларация към заповедите за промяна на работното време. Там, където няма синдикална организация, ще се излъчва представител на работниците пак по Кодекса на труда.
120-те лева, които държавата ще дава за всеки работещ на намалено работно време, са част от правителствения антикризисен план. За да получат компенсацията, работодателите трябва да въведат намалено работно време за поне 5% от персонала за не по-малко от 2 месеца. Парите ще се дават в рамките на три месеца. "Важното е компенсациите да се дадат на фирми, които са в затруднения, но имат визия за бъдещето, иначе няма смисъл", обясни зам. социалният министър Димитър Димитров. По повод новото изискване на синдикатите той каза, че това не е записано в постановлението на МС и е въпрос на диалог между работодатели и синдикати.
Вече е ясно и разпределението на парите за компенсации по райони. Най-много са отделени за София - 1 960 996 лв., като с тях трябва да се подпомогнат 5448 души. На второ място е Пловдив с 961 258 лв., които са заделени за 2670 души. Най-малко получават области с висока безработица. На дъното на таблицата е Монтана с 268 937 лв. Най-малко хора ще бъдат подпомогнати във Видин - 137. В тази група са и Силистра - със 169 души, Разград - с 208, Търговище - с 222 и Перник - с 263. Квотите зависят от съответната индустрия в областта, а не от нивото на безработицата. "Парите за компенсации няма да стигнат. До момента имаме съкратени 300 души от една фирма, ако това постановление беше излязло по-рано, те можеха да преминат на намалено работно време", обясни районният координатор във Велико Търново Димитър Григоров. Той очаква до 20% съкращения в областта.
ЛИПСА
Над 35 млн. лв. за квалификация на работници не са усвоени заради липса на проекти, съобщиха от Агенцията по заетостта. Парите се отпускат на работодатели, които искат да квалифицират персонала си. От агенцията обаче обясниха, че има цели региони без нито един проект. Досега са усвоени около 4 млн. лв. Парите са по ОП "Развитие на човешките ресурси. "Това е задължение на работодателите по райони. Трябва активна позиция и натиск върху тях, за да почнат да пишат проекти", коментира Димитров.
|
|