Лидерът на СДС Мартин Димитров призна, че партията му прави голям компромис с решението за коалиция с Иван Костов и ДСБ. |
Още преди да стане ясен изходът от заседанието, от ДСБ обявиха, че дават мандат на Иван Костов да подпише коалиционно споразумение със СДС за съвместно явяване на изборите за европейски и национален парламент. "ДСБ подхожда към тази коалиция като споразумение между партии, които имат самостоятелност, запазват я и не се бъркат в решенията на други субекти", заяви зам.-шефът на ДСБ Екатерина Михайлова. Така тъмносините сложиха край на спора "за" и "против" присъствието на бившия премиер.
"Трябваше да се направи обединение около СДС, а не да се поставя въпросът с Иван Костов или не", възмути се Юруков. Той допълни, че сините кандидати за депутати трябва да се посочват от членовете отдолу, а не старите лидери на другите партии да подреждат листите.
Настоящият председател Мартин Димитров призна, че СДС прави много сериозен жест. Според него с решението си сините преглъщат факти от миналото и приемат хора, които са цепили десницата в името на това да има дясно управление. Проектът за споразумение между СДС и ДСБ предвижда обща парламентарна група с двама съпредседатели, но евродепутатската листа ще се води от син кандидат. Заложено е съотношението на избираемите места за национален парламент да е 60 на 40 в полза на СДС.
"Желанието за обединение надделя над принципите", заяви и кметът на район "Витоша" в София Любен Петров. Той напомни позицията на столичните сини, че Костов не е желан в листите на десницата, тъй като разединява, а не обединява гражданите. "Хората, които не се занимават с активна политика, прощават много по-трудно от нас", смята Петров.
От ДСБ обявиха, че започват преговори за присъединяване към готвената коалиция на ССД, земеделците на Анастасия Мозер, БНД, "Новото време", РЗС на Яне Янев, Демократическата партия, БСДП и още две земеделски организации.