:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,623
Активни 823
Страници 20,526
За един ден 1,302,066

Училището е направено за момичета. А момчетата?

СНИМКА: РОЙТЕРС
---
Илейн Макдауъл се тревожи за 6-годишния си син Хари. "Все му се карат в училище - разказва тя. - А той не е палав. Просто е момче. Буен е, но това не означава непременно, че е лош. Учителите му искат да пази тишина, да седи мирно и да се концентрира за дълги периоди от време. Струва ми се, че всички учители искат момчетата да са като момичетата, и това отблъсква сина ми от училище."



Независимо дали са на 6 или на 16, за момчетата училището е голяма мъка, пише лондонският "Таймс". И ситуацията, изглежда, се влошава. В Америка се изключват 4 пъти повече момчета, отколкото момичета. Основно за тях се изписват медикаменти за съсредоточаване. На тях се пада лъвският пай от тройките и четворките. Най-често те отпадат от училище. И понастоящем само 43% от студентите в САЩ са мъже. Подобно е положението и във Великобритания - 53% от момичетата имат само оценки между 4 и 6 по всички предмети, докато при момчетата този дял е 44%. В Топ 20 на училищата по успех 14 са девически. Други изследвания показват, че при момичетата има по-голяма вероятност да продължат в университет от момчетата (7% разлика, която се очаква да се увеличи). Момчетата имат неоспоримо предимство в една статистика на Острова - представляват 79% от децата, изхвърлени от училище.

Къде са корените на този срив, се питат образователни експерти от двете страни на океана, отраснали в други времена, когато нужда от подкрепа и побутване напред имаше противоположният пол. Проблемите започват още от предучилищните групи - мъжете преподаватели почти липсват, на децата не е разрешено да тичат насам натам, игрите са тотално изместени от уроците.

Уменията за четене и писане са ключ към всички житейски умения, но момчетата сериозно изостават тук. Това донякъде се обяснява с факта, че те започват да четат по-късно от момичетата и така и не наваксват този ранен дефицит. Според ресорния журналист на "Нюзуик" и автор на книгата "Проблемът с момчетата" Пег Тайър обаче има и друга причина - на момчетата просто им дават погрешните книги за четене.

"Ако не четеш добре, не можеш да се представиш успешно в училище - обяснява журналистката. - Учителите трябва да са наясно с различните видове книжки и да не считат, че момчетата и момичетата се интересуват от едни и същи неща." Във Великобритания този спор е добре трениран. Скорошни изследвания показват, че почти 50% от 9-годишните момчета четат само по принуда. "На момчетата трябва да се даде причина да четат, те трябва да знаят, че ще получат нещо от това", казва Софи Куотърман от университетското издателство на Оксфорд, което пусна на пазара нова читателска поредица, целяща да привлече момчетата към книгите.

На същото мнение е и Джони Закър, автор на поредицата Max Flash, чиито читатели в 90% са от силния пол. "Момичетата разполагат с огромен брой проверени и изпитани писатели - казва той. - За момчетата няма достатъчно такива книги". Според Закър обаче проблемът не е само в четенето, а и в училищата. "До една възраст училището е абсолютно сбъркано за момчетата - казва писателят, който е и бивш начален учител и баща на трима синове. - Поради изискванията на учебните програми децата прекарват твърде дълго време в седене, докато момчетата имат нужда от движение." Важно е също така учителят да застане на нивото на момчетата. Те могат да бъдат доста голям дразнител в клас.



Обичат да говорят глупости,



да разсмиват приятелчетата си, лесно се уморяват и по-трудно се обучават. Затова им е необходимо да изпуснат парата. В противен случай проблемите могат да имат неочаквано големи последици. "В американските университети има 2.5 млн. повече момичета, отколкото момчета. А жените обикновено създават семейство с мъже на тяхното образователно ниво", казва Тайър.

Експертите изглеждат единодушни, че нещо трябва да се направи, но усилията не дават големи резултати. Сега училищните програми са в непрекъсната надпревара да подготвят децата за външното оценяване и са нагъчкани с какви ли не предмети и уроци. Това обаче често означава по-малко време за физическа подготовка и творчески занимания, както и за игри. Усилията във Великобритания да се привлекат мъже за учителската професия пък не дават видими резултати - половината от всички деца между 5 и 11 г. нямат досег с мъже преподаватели. Във времена, когато в цели предградия основният тип домакинство е самотната майка, това е особено тревожно.

Училищните програми не са съобразени с нуждите на момчетата, казва д-р Тони Сюъл, шеф на благотворителната организация Generating Genius, която помага на момчета от рискови групи да открият света на науката. "Ако погледнем точните науки например, сега тези уроци са твърде теоретични и ги отблъскват. Те имат нужда от много повече практичност - да пипнат всичко с ръце", обяснява той.

Идеите за справяне с тези проблеми понякога граничат със скандалното. Психологът Ан Моар например смята, че



децата трябва да се оставят да се бият



"Всички смятат, че това е лошо - казва Моар. - Но ако ограничаваш игрите и безобидните схватки в ранна възраст, е много вероятно децата да проявят агресия, като пораснат. Момчетата обичат да се състезават." В едно училище, включено в нейната програма, вече има часове за боеве в псевдосумо стил. Извън тези спорни практики обаче Моар въвежда и различни техники на обучение за момчета и момичета в един и същи час. Момчетата например сядат на първите чинове, а в междучасията ги занимават с допълнителни физически упражнения, за да изразходят излишната енергия.

За други пък решението вече съществува - еднополовите училища. Греъм Ейбъл е директор на едно такова училище във Великобритания с 1460 палави възпитаници и, разбира се, горещо подкрепя разделението. "Момичетата съзряват много по-рано от момчетата, а колкото по-голяма е разликата във възможностите и зрелостта на децата в една класна стая, толкова по-трудно е да ги учиш качествено", казва Ейбъл. Според него има и съществени разлики в самия начин на усвояване на информация - момчетата мислят много по-визуално, имат нужда от движение. "Идете на която и да е детска площадка и ще заварите момиченцата скупчени заедно над нещо, докато момченцата търчат наоколо с висока скорост. Изглежда, в мозъка на мъжете има нещо, което привлича към движението", обяснява директорът.

Еднополовите училища обаче се възприемат като отживелица дори в общества, свикнали с тази традиция. "Няма данни, че момчетата се справят по-лошо в смесени училища - казва Алис Съливан от Института по образованието. - Много е модно да се твърди, че те имат различни мозъци и се нуждаят от различни похвати на обучение, но съществуват крайно откъслечни доказателства за това". Какво казват самите родители? Повечето нямат нищо против да изпратят дъщеря си в девическо училище, но не са никак склонни да изпратят сина си в мъжка гимназия. "Момчетата имат нужда от момичета, за да ги цивилизоват", казва една майка с трима синове.

В САЩ съществува по-мек вариант на това разделение -



еднополовите паралелки в смесени училища,



пише "Ню Йорк Таймс". Така, докато учителят Майкъл Наполитано звучи като треньор по баскетбол пред своите петокласници в едно училище на Бронкс, то колежката му Ларита Хъдсън в съседната класна стая напява като психотерапевт. И разликата между двамата не е въпрос на характер. 32-годишната Ларита преподава на пълна стая с 11-годишни момиченца, докато 50-годишният Наполитано е изправен пред 23 момчета. По-надолу по коридора има и редови паралелки.

Като разделените класове в това нюйоркско школо, въведени преди година заради сриващия се успех и проблемите с дисциплината, има още най-малко 445 в цялата страна. Повечето от тях са създадени след решение от 2004 г., което позволи на държавните училища да разделят момчетата от момичетата. В САЩ има и 95 еднополови държавни училища, включително 12 в Ню Йорк, които често са обект на критики. Когато обаче децата са разделени само от един коридор, социалните и политическите последици са по-лесни за преглъщане. А и не е за пренебрегване, че за разлика от куп други инициативи за подобряване на училищната система тази е напълно безплатна.

"По-рано момчетата все се перчеха пред момичетата, все се правеха на много cool - казва Самел Литъл, чийто син Гевин е в момчешка паралелка. - Сега не чувам и дума от учителите за лоша дисциплина, а самият Гевин вече не говори само за междучасията, а и за самите уроци". Феминистите обаче не спят. Според Ким Ганди, президент на Националната организация за жените в САЩ, разделението засилва половите стереотипи. "Момче, което никога не е било бито от момиче на тест по алгебра, ще има сериозни проблеми при началник жена", казва Ганди.

Подобряването на дисциплината засега си остава единственият безспорен успех на тези отживели методи. По въпроса за академичния ефект няма достатъчно задълбочени анализи. Някои експерти твърдят, че момичетата вземат повече участие в час в отсъствието на момчета, а момчетата - особено тези от по-бедни семейства, се съсредоточават по-добре без момичетата. Калифорния обаче вече е извървяла този път, за да се върне на изходна позиция. Още през 90-те там бяха разделени децата в 6 гимназии и средни училища, но след няколко години експериментът приключи безславно, а малцина показаха съществено подобрение в успеха си. В Бронкс също смесените паралелки продължават да се представят по-добре от разделените (тук обаче трябва да се има предвид, че в еднополовите паралелки се изпращат основно проблемните деца).

За много хора пък социалните предимства на съвместното обучение на момчета и момичета не подлежат на оспорване и далеч надхвърлят евентуалните му академични недостатъци. Не са малко и тези, които смятат, че проблемът е измислен и просто подхранва индустрията, която вече съществува около разликите между момчета и момичета.



КЪДЕ СМЕ НИЕ

В международните изследвания, където има участие на наши ученици, България не е по-различна от останалите страни - момчетата се представят по-зле от момичетата. В PISA например, което се провежда на 3 години и оценява компетентности, формирани в обучението по природни науки, българските момчета са постигнали среден резултат от 426 т., а момичетата - 443 точки. В България обаче няма практика резултатите от значими изпити, в които се оценяват компетентностите на голяма част от съответния випуск, да се делят на "момичета" и "момчета". Или поне няма публични данни за това. Например оценките от матурите, от кандидатстването за гимназиите след VII клас и от т.нар. външно оценяване в IV и V клас се сравняват и анализират по региони и видове училища, а не по пол.
10
5431
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Март 2009 00:57
"....Уменията за четене и писане са ключ към всички житейски умения, но момчетата сериозно изостават тук. Това донякъде се обяснява с факта, че те започват да четат по-късно от момичетата и така и не наваксват този ранен дефицит."
E как при това положение всички велики писатели и поети са все мъже ?
Обяснението е просто : при мъжете има голяма дисперсия в качествата. Независимо от средното ниво винаги е имало, има и ЩЕ има индивиди надарани с изключителни таланти. Затуй са ми особено смешни жени твърдящи че " всички мъже сте еднакви ". Еднакви сме само в стремежа си да им го начукаме . Всичко друго е строго индивидуално.
16 Март 2009 03:52
Не знам в Америка да има изключване от училище. Има наказание да не ходиш един (или два, или седмица) на училище. Ама изключване? не съм чувал такова нещо. И какво е това? Те са петимни да им се водят ученици като бройки. Наки трябва да си оправдаят заплатата. А без ученици - ще ги освободят. Виж да накажат някой да не идва за два три дена - може. Ама да го изключат? - пази боже.
16 Март 2009 07:48
от над 50 години го обяснявам туй заглавие/ от там иде и педераслъка
16 Март 2009 08:22
Реалността в САЩ: Ако 2-ма педали се сбият не е нищо, но ако педал и нормален се сбият, изключват нормалния заради дискриминация
Защо бе журналисти давате Америка изобщо за някакъв критерий. Да не симпатизирате?!
16 Март 2009 10:02
VOCIIII, палавникооо....
Сродна душа...
16 Март 2009 15:51
...Жалко, че статията е из чуждия печат...Трябва да се изследват и българските просветни "пространства". Част от наблюденията все едно са написани и за моя син!
16 Март 2009 18:52
Да-а така е! При момчетата в юношеската възраст има свръхпроизводство на тестостерон и това ги прави разсеяни, агресивни и изпълнени с енергия, която трябва да се изразходва по някакъв начин. Другата причина е, че училището развива репродуктивните способности, а не творческото мислене. С репродуктивните умения по-добре се справят момичетата, докато момчетата са по-добри в изпълнението на творчески задачи. Има едно изследване по поръчка на японското министерство на образование, при което са били проучени 1000 велики личности. Оказва се, че повечето от тях са били тройкаджии. Спомнете си, за Айнщайн и с какво отвращение той пише за образователната система. Цялата работа е в това, че сме наследили образователният модел на Ян Коменски създаден през 17 век, който набляга върху възпроизвеждането на готовото знание, а не върху развитието на творческите способности. За съжаление до днес, този модел почти никак не се променил.
16 Март 2009 21:57
Всеки човек е индивидулен свят, изпълнен с много странности.
Какво значи да се делят на момчета и момичета? Всичко трбява да се прави заедно!
Ако се делим на мъжки и женски паралелки , ще става много големи изтъпления в един момент.
А що се отанася до великите писатели..... Воци, май не си чувал за Жорж Санд и Джейн Остин.......
18 Март 2009 11:18
Разделение трябва да има, но не само по полов, но и по народностно-генетичен признак.Добре би било, училищата да бъдат разделени не само на мъжки и женски, но и само за турчета, българчета, циганчета, негърчета и т.н.
Разлика, особено при децата в умствено-интелектуално ниво безспорно има, но не само на полово ниво.
18 Март 2009 12:52
Да не теоретизираме излишно!
Както училищата, така и всички останали обществени организации са създадени за развитие на цивилизацията! Дори и казармите, полицията, затвора...да не споменаваме болниците, изкуствата и науката. Няма и не може да има обща формула за отношение към всички - малки и големи в съвременното общество. Най-потърпевши са, разбира се, подрастващите - хич, ама хич не е лесно да растеш и се развиваш едновременно и физически, и интелектуално...за емоционалното - да не говорим! И всякакви идеи за различни училища само могат да задълбочат проблемите на децата, които се създават в семейството и на улицата...
Наистина всеки човек си е уникален сам по себе си - още от пелените и памперсите ! Но и всеки е обществено същество - с мечти, желания и стремежи! Вземете му само някои от тях и...Абсолютно не съм съгласен, че окастряне на училищата биха могли да решат кардинално проблемите както на момчетата, така и на момичетата. Непременно ще възникнат други...Аз не съм психолог, още повече детски, но от моите спомени, и от наблюденията върху децата и внуците(не мои, за съжаление!) смятам, че колкото повече се развива нашето общество, за съжаление доста едностранчиво, толкова повече ограничения създава върху новите поколения...И това е като лавина - новите родители се стремят да "развиват" все повече и повече способности у наследниците си, като ги лишават от най-насъщното - безгрижните детски игри...в които не по-зле могат да се възпитават и израстват и "Айнщайни", и "Бетовени", и "Шекспири" - дори и в рокли! ; -)
Това е!!...Останалото е демагогстване...или войнстващо незнание и неразбиране!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД