Лидерът на афганистанските талибани молла Омар е одобрил политическите преговори за спиране на войната в Афганистан и разрешил на свои представители да участват в преговорите, водени с посредничеството на Саудитска Арабия, съобщи британският в. "Таймс".
"Молла Омар даде зелена светлина за диалога", заяви пред изданието един от посредниците Абудал Анас. Той е бивш приятел на издирвания от САЩ и Запада терорист №1 Осама бин Ладен. Анас е воювал в Афганистан, но в момента живее в Лондон.
Участник в досегашния диалог от страна на афганистанското правителство потвърди: "Това е изключително важно, ние сме в контакт както с преките представители на молла Омар, така и с полевите командири от фронтовата линия", каза участникът, пожелал анонимност.
Пробивът е направен след признанието на американския президент Барак Обама, че международната коалиция, водена от САЩ, не може да спечели войната в Афганистан и след призива му за преговори с "умерените талибани", изтъква "Таймс".
Неговите думи са в съзвучие с твърденията на Каюм Карзай, брат на президента Хамид Карзай, който участва в преговорите от името на властта в Кабул. "Последните пет дни преговарям с талибаните и мога да кажа, че думите на Обама предизвикаха огромен оптимизъм. Не остава нищо друго освен диалогът. Всички засегнати страни осъзнават, че войната не е изход", изтъкна Каюм Карзай.
Наблюдателите се питат защо движението на талибаните се е съгласило на преговори, след като очевидно взема надмощие в конфликта. Според Анас обаче техните лидери разбират, че не могат да си възвърнат властта без кръвопролития. "Талибаните са в силна позиция в момента, но това не означава, че могат да контролират страната. Те добре си дават сметка, че ситуацията не е както през 1996 година, когато взеха властта, защото афганистанците ги възприемаха като носители на мира", коментира Анас. Тогава страната бе изпаднала в граждански конфликт между отделни афганистански политически сили, който бе прекратен от талибаните.
Великобритания също подкрепя диалога с талибаните. Той може да доведе до включването им в бъдещото афганистанско правителство, което да се превърне в управлението на помирението, твърди "Таймс". Изданието се позовава на външния министър Дейвид Милибанд, който определя "икономическото развитие и работещата стратегия на помирението като решаващи за обезсмисляне на съпротивата".
УДАР
Талибаните в Пакистан нанесоха удар срещу товарния терминал на НАТО в град Пешавар, който се намира Северозападна провинция, граничеща с Афганистан. След изстреляна ракета са унищожени най-малко 20 товарни коли, които трябвало да се отправят за базите на НАТО в Афганистан. Пламналият пожар едвам е локализиран. Не се съобщава за загинали или ранени хора. Миналия декември пакистанските талибани унищожиха 200 товарни коли на НАТО, които очакваха да пресекат границата. През Пакистан преминават 70 процента от боеприпасите, снаряжението, гориво-смазочните материали и медикаменти за войниците на НАТО в Афганистан.