:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,169
Активни 694
Страници 20,072
За един ден 1,302,066

НАП хвана нагъл опит за точене на ДДС

Снимка: "Сега"
Новият шеф на НАП Красимир Стефанов обяви, че данъчните инспектори ще проверяват също какви данъци плащат собствениците на очебийно луксозни коли, както и притежателите на скъпи имоти, дадени под наем.
Скандалите около НАП и кризата явно са изострили апетитите на данъчните мошеници. За нула време приходната агенция в София хвана 6 фирми в криминални опити да организират източване на ДДС. Пресцентърът на НАП съобщи за разкритията вчера. По тази причина започва спешна проверка в цялата страна на всички банкови гаранции.

Особено нагло е действало дружество, което поискала да му бъде върнат данъчен кредит, като представило подправена банкова гаранция. Оригиналният документ бил издаден за скромните 280 лева, но нечия ръка дописала три нули и срещу фалшификата фирмата поискала възстановяване на ДДС за близо 300 хиляди лева. В другите случаи, разкрити от НАП, дружествата представили неистински банкови гаранции във връзка с регистрацията си по ДДС. От агенцията не съобщават имената на уличените, тъй като са предадени на прокуратурата.

Заради 6-те опита за измами в София директорът на НАП е наредил всички регионални дирекции да започнат спешни проверки на банкови гаранции, дадени от фирми за бързо възстановяване на ДДС.

За улеснение на честния бизнес от началото на 2007 г. в Закона за ДДС бе предвидена възможност за експресно връщане на данъка, ако фирмата представи банкова гаранция в съответния размер. С тази промяна бирниците бяха задължени да възстановят ДДС в 3-дневен срок след внасянето на банковия документ. При обикновената процедура се чака краят на данъчната ревизия, която може да продължи от 3 месеца до цяла година.

Практиката показва, че експресната схема с банкова гаранция досега не е била много прилагана. През 2008 г. например от този механизъм са се възползвали само 32 фирми - клиенти на софийската дирекция на НАП.

Междувременно бизнесът все по-настойчиво поставя пред властта въпроса за по-бързо връщане на ДДС. В условията на криза фирмите повече отвсякога се нуждаят от оборотни пари. Миналата седмица депутати обвиниха приходната администрация, че нарочно бави възстановяването на ДДС, за да противодейства на по-слабите постъпления в хазната заради закъсването на икономиката и заради данъчните измами. Стана ясно, че към 31 декември 2008 г. бизнесът е чакал за връщане на 550 млн. лева ДДС, докато година по-рано заявките са били за 200-300 млн. лева.

Засега правителството отклонява темата за съкращаване на срока за ревизиите и по-бързо връщане на данъчния кредит. Така обаче страдат коректните фирми. Наскоро червеният депутат Петър Кънев лансира идеята да бъде създаден златен регистър на безукорните данъкоплатци, на които НАП автоматично да връща ДДС в рамките на 3 дни. Изложи ли се обаче фирмата, веднага ще бъде отписана от списъка на привилегированите. Засега тройната коалиция не е взела отношение по "поправката Кънев".

"Проверките на банковите гаранции са част от извънредните мерки за противодействие на ДДС измамите. Законовият текст за възстановяване на данъка в тридневен срок беше създаден в услуга на бизнеса по инициатива на НАП. Няма да допусна опитите за злоупотреби да повлияят на връщането на ДДС на коректните фирми. Измамниците обаче ще понесат пълна отговорност за действията си", казва изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов, цитиран в съобщението.
23
5452
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
16 Март 2009 00:14
еми само Мургина моеше да ги контролира тия работи!
ама, като я сменихте ся ще трябва да ги фащате
16 Март 2009 00:53
Измисляте си данъци, служби за събиране на данъци, чиновници с големи тикви, папки, документи, после ревете че някой е направил далавера ......

16 Март 2009 03:02
Пренебрегнали са старото правило - с малки суми но редовно, и са опитали голем удар.
16 Март 2009 03:05
без да се знае откога са опитите за измами (което не го пише в статията) е трудно да се каже дали изманиците са по-нагли, или просто данъчните дремят малко по-малко напоследък.
16 Март 2009 07:51
Защото са Цоциалисти
16 Март 2009 09:02
Данъчната администрация, която защитава интересите на властимащите, винаги се е стремяла да задържа ДДС.За проверяващият инспектор , скоро пишеше, че тарифата е 15-20 хил. лв.Ако се опъваш......?!
16 Март 2009 09:58
Аман от това ДДС - само далавери с него... Не ми е ясно каква е ползата от този данък за държавата, но за мошениците очевАдно е голяма... Също така е интересно - колко чиновници се занимават с този данък и колко са разходите за тях?... Дали премахването му не е по-правилното решение?...
16 Март 2009 10:56
Познайте с коя партия са свързани въпросните фирми.
16 Март 2009 10:57
Аз защо си мисля, че от доста време вече има единна база данни, дето банките проверяват кои са читавите длъжници и кои - калпазаните?Е, пита се - НАП защо няма достъп до нея, а се разчита на хартийките, разнасяни насам-натам? И една проверка по телефона може да свърши работа...в краен случай.
16 Март 2009 10:58
Редник, без ДДС не може, ДДС е основен източник на парични средства в републиканския бюджет - около 40 на сто от постъпленията в бюджета са от ДДС.
Друг е въпросът, че с това "право на приспадане на данъчен кредит" се облагодетелстват много "бизнесмени", но доколкото знам този данък така е замислен и осъществен от французите през 50-те години на миналия век, за да замени данъкът върху оборота.
16 Март 2009 11:44
Редник,
ДДС се описва със задачата за басейна.
Когато отидеш да си купиш един хляб от хлебара за 1 лв., държавата автоматично ти прибира от този лев 20 ст., а когато хлебаря спечели 10 лв. от продадения хляб и отиде да си купи с тях месо, държавата автоматично му прибира два лева. Няма искам-неискам, няма после. На минутата, отбелязана на касовата бележка! И така по веригата ежедневно, ежечасно и ежеминутно ДДС пълни басейна-бюджет по хилядите малки потребителски тръбички . Източването става много лесно по други, сравнително малко на брой, но с голям цолаж законни, полузаконни и криминално прикачени тръби. Толкоз просто!
16 Март 2009 12:09
Поздравления, Змей! Много картинно и точно си го описал.
16 Март 2009 14:30
ЗмеЮ,
16 Март 2009 14:38
Азе пък ще се изОкам, ако ще и да се разчуе: -Тов. БирникЪ, новио Фин.Мин. на Република-БГ!


16 Март 2009 14:58
Оставете банковата гаранция, тя е ясна! Интересно е друго - дали тези шест (или колкото со там) фирми, дето са искали ускореното възстановяване на ДДС не са ДДС-измамници, а напълно изрядни фирми. Затова в статията не става дума! Ако тези фирми имат всички законови основания да им бъде върнато ДДС-то, тогава какво правиме? Нищо не им пречи на НАП-аджиите да им направят ревизия и да си им връчват ревизионните доклади и актове и т.н. Но май е по-лесно и ефектно да се дават интервюта и да се пише по вестниците - ти да видиш колко много се бориме с данъчните измами и колко много искаме да си останем на топлите данъчни местенца!
16 Март 2009 15:03
Ако тези фирми имат всички законови основания да им бъде върнато ДДС-то, тогава какво правиме?

Образува се досъдебно производство срещу управителите на тези фирми - за ползване на документ с невярно съдържание. ДДС-то се възстановява по общия ред - не могат да се ползват от ускорения режим.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Март 2009 15:30
ДДС-то се възстановява по общия ред - не могат да се ползват от ускорения режим. Излизаш на ДДС за възстановяване, например..И чакаш 6--8 месеца насрещни проверки резолюции от координатори и други простотийр а в същото време всеки месец по тегрения кредит трябва да плащаш лихви и главницал. Ти rki какво би направил в този случай:
1. Чакаш на перона на централна гара.
2. Даваш 10% на бирника да ти ги върне по-бързо.
3. Банкова гаранция обслужваната банка не ти дава защото имаш кредит и затова действащ по "друг" начин?
16 Март 2009 15:35
Във всеки случай не бих се ползвал от документ с невярно съдържание.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Март 2009 15:51
Добре е, че са ги хванали, но
нещо ме смущват два "дребни" факта 1/ играят за 300К лева - значи са дребни риби 2/ няма банка, която да издаде гаранция за 280 лева, а и текстът се пише и с думи, по-важното е, че самото издаване на БГ струва повече от 280 лева
16 Март 2009 16:28
Не"НАП хвана нагъл опит за точене на ДДС" а "Хванаха НАП в съдружие за източване на ДДС", би трябвало да е заглавието на статията!Обяснявам защо мисля така:Всяка регистрирана фирма по ДДС има ОТДЕЛНА!!!!!!сметка за ДДС.Когато трябва да се преведат /върнат суми по ДДС/, трябва да се проверят счетоводните документи, дали наистина е така.И да се одобри превода!За какви банкови гаранций говорим, при положение, че сумата не се изписва само с цифри, а и словом.Значи за да "завъртя"тази далавера, ми трябва човек в банката, който да резюлира документа за гаранцията и човек в НАП, който да одобри превода на парите.И още - известно ли е на хората, за каква ревизия става въпрос при връщане на такива петцифрени суми?Според мен нещата са меко казано -съмнително-"навързани" и може би друга институция трябва да се заеме с подобни случаи!
16 Март 2009 19:59
Бай Илия, Zmeja,
Въпросът ми беше - като се махнат разходите за обслужването на ДДС и кражбите, то остава ли нещо за държавата?...
19 Март 2009 21:01
Опитвам се да вникна в нещата. При всичките ми напъни (опити) материята си остава за мен все още мътна. Като прост човек се питам какъв би бил проблема ако ДДС стане 5%, държавата на никого нищо не връща и се съкратят чиновниците "отговорни" за проблема? В края на краищата кому е изгоден този данък?
20 Март 2009 02:54
DABEDABE,
В България ДДС се връща само на фирмите-купувачи/при това, ако фирмите са регистрирани по ДДС!/, но НЕ се връща на Гражданите-купувачи! Т.е., това си е КОСВЕН данък, който плащат Гражданите/ и фирмите, НЕрегистринани по ДДС/ и който данък влиза и ОСТАВА в Бюджета!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД