Иманярите са станали особено активни от началото на годината. "През втората половина на м.г. иманярската дейност бе относително ниска. Но от началото на тази година има сериозен бум. Навсякъде в страната се копае. Свързано е и с факта, че на първо четене минаха промените в Наказателния кодекс, които увеличават сериозно наказанията за тези престъпления", каза пред "Сега" Николай Соларов от Върховната касационна прокуратура. Той наблюдава всички иманярски дела.
"С корекциите в НК се приема, че иманярството е високо организирана престъпна дейност. По този въпрос през последните 15 години всички си затваряха очите", коментира Соларов. В петък бе обнародван и новият Закон за културното наследство, който влиза в сила на 10 април.
Прокурор Соларов обясни, че в момента са спрени проверките в музеите, които стартираха през 2006 г. по нареждане на обвинител №1 Борис Велчев. Причина за това е, че експертите са много малко и искат голямо заплащане. "Но където сме пипнали, нещата са отчайващи. Няма инвентаризации. Въпреки че във всеки музей има назначен фотограф и длъжностни лица, които трябва да описват, инвентаризират и оформят колекциите", признава Соларов.
Разкрита е кражба на уникални мраморни предмети от колекцията на музея в Стара Загора. Но се оказва, че те не са инвентаризирани. Все пак има начин да се докаже, че предметите са на музея, тъй като част от тях са описани в научна публикация.
По думите на Соларов има образувани дела и срещу други директори на музеи и на музейни работници. Заради следствената тайна той не разкри кой е заплашен от обвинение за безстопанственост. Но призна, че по делата, със специални разузнавателни средства са засечени хора, "които са на много високо и отговорно място в системата".
Соларов признава, че в работата на полицията и прокуратурата по места има огромни пропуски в борбата с този вид престъпна дейност. Смущаващо е, че из магистратските среди упорито се говори, че в изцяло новия Наказателен кодекс, който тепърва ще се пише, иманярството ще попадне в графата на простъпките, а не на престъпленията. "Простъпките се наказват облекчено и санкцията няма да се приема за осъждане", гласи концепцията за новия кодекс, която е факт.
Недоумение буди и това, че иманярите не попадат под ударите на закона за отнемане на престъпното имущество. Затова и прокуратурата понякога прибягва до дела за вещно укривателство, което е в обхвата на комисията "Кушлев".
......Но от началото на тази година има сериозен бум. Навсякъде в страната се копае.
Предишните поколения са оставили материална култура която и до ден днешен е източник за поминък на копаещите.
А следващите поколения ще се чудят как да заличат и закопаят построеното по наше време .
Те така те.