:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,107
Активни 581
Страници 20,010
За един ден 1,302,066

Прокуратурата отчита бум на иманярски набези

Поради липса на пари за експерти проверките на държавното обвинение в музеите са замразени
Иманярите са станали особено активни от началото на годината. "През втората половина на м.г. иманярската дейност бе относително ниска. Но от началото на тази година има сериозен бум. Навсякъде в страната се копае. Свързано е и с факта, че на първо четене минаха промените в Наказателния кодекс, които увеличават сериозно наказанията за тези престъпления", каза пред "Сега" Николай Соларов от Върховната касационна прокуратура. Той наблюдава всички иманярски дела.

"С корекциите в НК се приема, че иманярството е високо организирана престъпна дейност. По този въпрос през последните 15 години всички си затваряха очите", коментира Соларов. В петък бе обнародван и новият Закон за културното наследство, който влиза в сила на 10 април.

Прокурор Соларов обясни, че в момента са спрени проверките в музеите, които стартираха през 2006 г. по нареждане на обвинител №1 Борис Велчев. Причина за това е, че експертите са много малко и искат голямо заплащане. "Но където сме пипнали, нещата са отчайващи. Няма инвентаризации. Въпреки че във всеки музей има назначен фотограф и длъжностни лица, които трябва да описват, инвентаризират и оформят колекциите", признава Соларов.

Разкрита е кражба на уникални мраморни предмети от колекцията на музея в Стара Загора. Но се оказва, че те не са инвентаризирани. Все пак има начин да се докаже, че предметите са на музея, тъй като част от тях са описани в научна публикация.

По думите на Соларов има образувани дела и срещу други директори на музеи и на музейни работници. Заради следствената тайна той не разкри кой е заплашен от обвинение за безстопанственост. Но призна, че по делата, със специални разузнавателни средства са засечени хора, "които са на много високо и отговорно място в системата".

Соларов признава, че в работата на полицията и прокуратурата по места има огромни пропуски в борбата с този вид престъпна дейност. Смущаващо е, че из магистратските среди упорито се говори, че в изцяло новия Наказателен кодекс, който тепърва ще се пише, иманярството ще попадне в графата на простъпките, а не на престъпленията. "Простъпките се наказват облекчено и санкцията няма да се приема за осъждане", гласи концепцията за новия кодекс, която е факт.

Недоумение буди и това, че иманярите не попадат под ударите на закона за отнемане на престъпното имущество. Затова и прокуратурата понякога прибягва до дела за вещно укривателство, което е в обхвата на комисията "Кушлев".
12
3840
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
16 Март 2009 00:31
......Но от началото на тази година има сериозен бум. Навсякъде в страната се копае.
Предишните поколения са оставили материална култура която и до ден днешен е източник за поминък на копаещите.
А следващите поколения ще се чудят как да заличат и закопаят построеното по наше време .
Те така те.
16 Март 2009 00:50
Ето начин да започнат да се обработват земеделските земи, особено от софийските тарикати, дето само на бюро и с банкови сметки могат да боравят..!
Казвате къде има имане за разравяне и им връчвате мотики ..... ха ха
16 Март 2009 06:46
"Прокуратурата отчита бум на иманярски набези"-тя май само това прави-отчита.
16 Март 2009 07:39
Кого преследва прокуратурата. Иманярите, или музейните работници. Лесно е да получаваш средно по 2 - 3 хиляди лева на месец и да ги оправдаваш с преследване на музейни работници, които и 300 лева не получават. А иманярите си витийстват безстрашно докато тузовете на наказателното лицемерие така и не ги забелязват. Къде е? в музеите ли?
16 Март 2009 09:17
Божо Димитров проверили ли са го?
Че от ТВ предавания и дрънканици по медиите да не е забравил и той да инвентаризира?
Не бих се учудил, прочее!
16 Март 2009 09:21
Иманярството наистина е високоорганизирана престъпна дейност. В него са замесени политици, магистрати, полицаи, музейни работници, изкуствоведи и др. Цялата страна е разделени на региони, всеки един от тях има свой отговорник и подизпълнители на различни нива. Планирането и координацията на дейностите по разкопките в регионите се извършва в Центъра, който се намира в София. На ниво региони и на централно нива са ангажирани специалисти(някои археолози, музейни работници и изкуствоведи) за извършване на експертиза и оценка на находките. Приходите от тази дейност се разпределят по нивата, като лъвския пай попада в ръцете на най-високостоящите в иерархията, които планират, организират, осигуряват защита на тази дейност в законодателната, изпълнителната правозащитната и правоохранителна власт, на тези които организират пласирането на находките на частни колекционери у нас и в чужбина. Ако това не е така, как по друг начин да си обясним яростната, макар и не много огласявана и най-често успешна съпротива срещу приемането на ефективни закони срещу иманярството и прилагането им в практиката?
16 Март 2009 10:08
...Има сериозен бум...
Вие само изчакайте да се запролети и да пекне малко слънчице...
Теферииич....
16 Март 2009 12:56
...Вече 20 години се чака закон, който наистина да санкционира и иманярите, и тези които са им поръчители...
16 Март 2009 13:55
за Божо Димитров не знам, но защо прокуратурата не оповести какво направи с Дочка Аладжова, "нумизмат" в НАИМ, която занижи 100 (сто) пъти експертната си оценка, изготвена по дело срещу иманяри, заловени на митницата с огромно количесто антики?
16 Март 2009 14:00
обърках се.
1000 (хиляда) пъти
http://paper.standartnews.com/bg/article. php?d=2007-12-27&article=215829
16 Март 2009 16:46
Отчаянието все избива нанякъде...
16 Март 2009 19:06
И какво прави прокуратурата за да спре този бум?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД