Заместник-председателят на управителния съвет на "Газпром" Александър Медведев даде следното обяснение: "Ние не желаем злото на този проект. Дано бъде реализиран. Поканени сме да участваме, но ще реализираме свой проект. Нееднократно повтаряхме, че си имаме проект "Южен поток", а акционерите на "Набуко" - свой".
"Южен поток " също трябва да мине през България, но трасето му е по дъното на Черно море. "До 2020 г. Европа ще има нужда от допълнително количество газ с обем 100 млрд. кубически метра. За разлика от инициаторите на "Набуко" Русия разполага с всичко необходимо, за да реализира плановете си - газ, пазар, опит в техническата реализация на сложни проекти, както и корпоративно управление. Не е достатъчно да разполагаш с материалните предпоставки, нужно е и единодушие как да бъдат управлявани тези проекти", заяви представителят на "Газпром". Медведев обясни отказа на "Газпром" от участие в "Набуко" с известната поговорка "Ако гониш два заека, няма да хванеш и един".
Съветът на министрите на ЕС изключи завчера "Набуко" от списъка на проектите, които могат да се финансират от остатъчните 5 млрд. евро в бюджета на ЕС, предназначени за борба с последиците от икономическата криза. Предвидените за него 250 млн. евро бяха намалени на 50 млн. евро, а след това въобще бяха зачеркнати. След като Германия, Италия и Франция изразиха съмнения в нуждата от изграждане на "Набуко", Брюксел вече говори за южен газов коридор, който обединява няколко енергийни проекта в Южна Европа. Въпреки това в началото на май Чехия ще организира в Прага среща на участниците в "Набуко". Преди това в края на април темата ще бъде засегната и на свикания от България енергиен форум в Пловдив.
След конфликта между Русия и Грузия частни инвеститори започнаха да се опасяват, че трасето е несигурно. Освен това те се тревожат от конкуренцията на руския "Южен поток", защото за разлика от него нямат гаранции, че ще намерят достатъчно газ за запълване на "Набуко", който трябва да има капацитет 20-30 млрд. куб. м газ годишно. Преговорите се активизираха в началото на тази година поради руско-украинската газова криза, за да се намерят алтернативни източници. Като потенциални доставчици се сочат Азербайджан, Иран, Туркменистан, Ирак и дори Египет.
АМБИЦИЯ
Газопроводът "Набуко" с дължина 3300 км трябва да доставя природен газ от Централна Азия и Каспийския регион за Централна Европа през територията на Азербайджан, Грузия, Турция, България, Унгария, Румъния и Австрия. Участници в проекта са австрийската компания ОМВ, унгарската МОЛ, турската "Боташ", българската "Булгаргаз" и румънската "Трансгаз". Въвеждането в експлоатация на "Набуко" се планираше за 2011 г., но след това бе пренесено за 2013. Стойността на проекта се оценява на 12 млрд. долара. Първата фаза от строителството трябваше да започне през 2010 г. и включваше изграждане на тръбопровод между Турция и Австрия с дължина 2000 км.