След като премахнаха наказателната отговорност за попълване на лъжливи данни в декларациите за конфликт на интереси и отложиха прилагането на закона с месеци, депутатите са на път да отменят още от ограниченията за елита. Мнозинството и опозицията внесоха нови предложения, които премахват ограниченията за работа след напускане на публичната длъжност и връщат заплатите на зам.-министрите в бордовете на държавни фирми.
Независимият депутат Елеонора Николова предложи да отпадне забраната хора на публични длъжности да не могат 1 г. след освобождаването им да работят във фирми, свързани с предишната им дейност. В момента законът предвижда такава забрана, като изключение се прави само за президента, депутатите, омбудсмана, съдиите, прокурорите и следователите, служителите на инспектората на ВСС и шефа и членовете на Сметната палата. Николова предлага забраната тотално да отпадне, ако органът по назначението прецени, че работата на бившия чиновник в съответната фирма не е в конфликт на интереси. Това означава, че шеф на районна здравна каса би могъл да практикува след напускането, ако НЗОК му разреши. Или - учител, работещ в министерството на образованието, може да се върне към професията си, ако министърът на образованието даде съгласието си. Облекчението обаче ще засегне и всички чиновници, които имат разпоредителни или контролни функции. Така чиновник, който е контролирал пазара на телекомуникации например, ще може да отиде на работа в мобилен оператор. В последните години имаше няколко подобни случая, които предизвикаха недоволството на ЕС. Заради конфликт на интереси Брюксел ни спря парите и от редица еврофондове.
Поправката вероятно ще бъде подкрепена от мнозинството. Още преди време Татяна Дончева от БСП обяви, че подобно ограничение ще принуди чиновниците "да крадат като изоглавени", за да си набавят пари за "пропуснатата" година.
Елеонора Николова предлага още комисиите и органите по проверка за конфликт на интереси да не разглеждат анонимни сигнали. Според нея това е неписано правило, тъй като и според Административно-процесуалния кодекс на анонимни жалби не се обръща внимание. За по-голяма яснота обаче текстът трябвало да бъде записан изрично.
Депутати от БСП пък са внесли предложение за връщане на заплатите на зам.-министрите и зам. областните управители, които участват в бордовете на държавни фирми. С приемането на закона бе въведена подобна забрана, но още тогава левият депутат Румен Такоров се закани да промени въпросния текст. Според Такоров това е дискриминационно, тъй като за всеки положен труд се полагат пари. Леви парламентаристи пък разказаха, че много зам.-министри били недоволни, защото носели голяма материална отговорност като членове на бордовете. Ограничението бе въведено по настояване на премиера Сергей Станишев, когато стана ясно какви гигантски възнаграждения са получавали зам.-министри за присъствието си в бордове на държавни фирми, които не са в цветущо икономическо състояние.
Ако новите предложения бъдат приети, на практика законът за конфликт на интереси ще се обезсмисли, защото в него няма да останат почти никакви ограничения за елита по време и след напускането на властта. Това е един от законите, чието приемане ЕК следи отблизо и от който зависи размразяването на парите от еврофондовете.
Редактирано от - sybil на 24/3/2009 г/ 10:56:37