:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,671
Активни 393
Страници 9,545
За един ден 1,302,066

Депутатите съвсем обезсмислиха закона за конфликт на интереси

Зам.-министрите пак ще получават пари от бордове, а ограничението чиновниците да не работят 1 г. в сферата, за която са отговаряли, ще отпадне
След като премахнаха наказателната отговорност за попълване на лъжливи данни в декларациите за конфликт на интереси и отложиха прилагането на закона с месеци, депутатите са на път да отменят още от ограниченията за елита. Мнозинството и опозицията внесоха нови предложения, които премахват ограниченията за работа след напускане на публичната длъжност и връщат заплатите на зам.-министрите в бордовете на държавни фирми.



Независимият депутат Елеонора Николова предложи да отпадне забраната хора на публични длъжности да не могат 1 г. след освобождаването им да работят във фирми, свързани с предишната им дейност. В момента законът предвижда такава забрана, като изключение се прави само за президента, депутатите, омбудсмана, съдиите, прокурорите и следователите, служителите на инспектората на ВСС и шефа и членовете на Сметната палата. Николова предлага забраната тотално да отпадне, ако органът по назначението прецени, че работата на бившия чиновник в съответната фирма не е в конфликт на интереси. Това означава, че шеф на районна здравна каса би могъл да практикува след напускането, ако НЗОК му разреши. Или - учител, работещ в министерството на образованието, може да се върне към професията си, ако министърът на образованието даде съгласието си. Облекчението обаче ще засегне и всички чиновници, които имат разпоредителни или контролни функции. Така чиновник, който е контролирал пазара на телекомуникации например, ще може да отиде на работа в мобилен оператор. В последните години имаше няколко подобни случая, които предизвикаха недоволството на ЕС. Заради конфликт на интереси Брюксел ни спря парите и от редица еврофондове.

Поправката вероятно ще бъде подкрепена от мнозинството. Още преди време Татяна Дончева от БСП обяви, че подобно ограничение ще принуди чиновниците "да крадат като изоглавени", за да си набавят пари за "пропуснатата" година.

Елеонора Николова предлага още комисиите и органите по проверка за конфликт на интереси да не разглеждат анонимни сигнали. Според нея това е неписано правило, тъй като и според Административно-процесуалния кодекс на анонимни жалби не се обръща внимание. За по-голяма яснота обаче текстът трябвало да бъде записан изрично.

Депутати от БСП пък са внесли предложение за връщане на заплатите на зам.-министрите и зам. областните управители, които участват в бордовете на държавни фирми. С приемането на закона бе въведена подобна забрана, но още тогава левият депутат Румен Такоров се закани да промени въпросния текст. Според Такоров това е дискриминационно, тъй като за всеки положен труд се полагат пари. Леви парламентаристи пък разказаха, че много зам.-министри били недоволни, защото носели голяма материална отговорност като членове на бордовете. Ограничението бе въведено по настояване на премиера Сергей Станишев, когато стана ясно какви гигантски възнаграждения са получавали зам.-министри за присъствието си в бордове на държавни фирми, които не са в цветущо икономическо състояние.

Ако новите предложения бъдат приети, на практика законът за конфликт на интереси ще се обезсмисли, защото в него няма да останат почти никакви ограничения за елита по време и след напускането на властта. Това е един от законите, чието приемане ЕК следи отблизо и от който зависи размразяването на парите от еврофондовете.
34
3228
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
24 Март 2009 00:46
ненаяли се помнете хубаво


Редактирано от - sybil на 24/3/2009 г/ 10:56:37

24 Март 2009 01:13
Ами то и да го приемете, вие веднага ще си поставите вратички за всичко, така, че по-добре без закон......... Карайте, да живее далаверата.........
24 Март 2009 01:27
Съвсем логично е ако някъде, някой собственик на фирма иска да печели поръчки е да вкара в борда си депутати, дори членове на правителството. Затова трябва да има закон който тотално да забранява участие в каквито и да е бордове, та дори и на членове на семействата. По този начин озурпирате все що има фирми и го удраряте само на лапане. ЕС никога няма да го възприеме. Вие няма да гледате държавните дела а само ще използвате държавата за да си правите бизнес. Какво да правин ние останалите обикновенни хора........ да ви робуваме ли ???
24 Март 2009 02:58
Подкрепете каузата Спрете промените в закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси - http://apps.facebook.com/causes/233115

Споделете и други вратички за злоупотреби, които отварят промените, под благовидния предлог да прецизират текстовете!

Не ви трябва регистрация във facebook за да видите кой подкрепя каузата!
24 Март 2009 03:14
Що се нервите, бе?! Нали искахте капитализъм - те ви го, радвайте му се! При социализма такива термини като "борд на директорите" или "управителен съвет" НЕМАШЕ! Епа немаше! Ха честито!...
24 Март 2009 06:13
По логиката на определението за компютър - " Компютъра е устройство с което решавате проблеми, които ако нямате компютър няма да имате" ....
... можете да приложите към народното събрание и съответно депутатите .......
24 Март 2009 07:25
Депутатите съвсем обезмаслиха закона за конфликт на интереси
24 Март 2009 07:29
...много зам.-министри били недоволни, защото носели голяма материална отговорност като членове на бордовете...

----
Интересна философия! Излиза, че когато вземат решения на ниво министерство НЕ носят отговорност. Щом в министерствата не носят отговорност значи няма нужда от тях в министерствата.
---
Милите те, зам.министри, нали в задълженията им, в качеството на зам.министри, влиза и задължението да се грижат за държавното имущество!
24 Март 2009 08:26
Ставащото в Парламента е крещящо послание към ГЪБАРИТЕ и РИБАРИТЕ, както и към КАПРИЗНИТЕ, дето „никой не им харесва”.Така техните гласове ще попаднат към партиите с „твърди” електорати….И следващите 4 години ще мърморят и псуват…Всъщност-себе си……
24 Март 2009 08:26
Ебати закона. Прилича на невидим приятел който върви зад депутат, министър , кмет..... и му шепти.
" Давай , давай сега му е времето. Каквото вкачиш - твое е.Избори идват и няма кой да се занимава с тебе."
Мамка му , тези правителства , и дали ще са само тези, ще направят така че да се самоунищожим. Май и затова ЕС спря да се занимава сериозно с нас.
24 Март 2009 08:33
Т_Живков:
Що се нервите, бе?! Нали искахте капитализъм - те ви го, радвайте му се! При социализма такива термини като "борд на директорите" или "управителен съвет" НЕМАШЕ! Епа немаше! Ха честито!...

Нема ли кой да му премести игличката на тоя...
Поправките в споменатия закон са съвсем в смисъла на системата, изградена от другарьете. Погледнато във вътрешнополитически план, всички партии биха ги подкрепили, гласно или не. А ако от ЕС имат някакви претенции - есента ще им пратим Татянко 1 в ЕП, и ще видят тогава кон боб яде ли
24 Март 2009 08:43
"Татяна Дончева от БСП обяви, че подобно ограничение ще принуди чиновниците "да крадат като изоглавени"" ... защото сега не го правят, нали другарко Дончева ?
24 Март 2009 09:17
Без да искам да защитавам когото и да било, все пак не мога да не изтъкна някои обстоятелства:
1. Съвсем логично е човек, който няколко години е работил в държавната администрация, да речем в телекомуникациите, после да си търси работа в този сектор. Че в кой сектор да я търси? Зеленчукопроизводството ли? Той разбира от телекомуникации - нормално е там да си търси работа.
2. По повод заплатите в бордовете - в момента министри и зам. министри получават заплати от порядъка на 2-2.5 хил. лв. - трябва да видя наредбата. А носят отговорности за цели сектори. Същото, макар и в по-малък мащаб важи и за чиновниците от по-нисък ранг.
Мениджъри на компании взимат по 5, 7, 10, че и повече хиляди лева месечна заплата. А отговарят само за собствената си компания.
Значи, нормално е да се потърси възможност за допълнително възнаграждение и борда е точно това!
Въпросът с избягването на конфликта на интереси трябва да се реши, но сегашните механизми не са действени.
Следва по-скоро да се върви по пътя на проверки за, както бяха известни по-рано - нетрудови доходи! И към конфискация! Имаше някакви опити за развитие на нещата в тази посока - законпроект Петканов, после предложение на Атака - но, естествено те изобщо не бяха приети - биха били много ефективни, ако се приложат!
24 Март 2009 09:33
сгугню, туй дето си го написал е много вярно , но за да има ефективни проверки от Сметна палата и бившето ДФК (сега не го знам как се казва) и икономическа плиция би следвало да се даде управлението им на опозицията. Както от сегашни, така и от следващи управляващи. И ако не друго, благодарение на ефективната съдебна система ще гледаме сеир
24 Март 2009 09:44
Не е прав, ама изобщо, Сгугньо. Първо, никъде по света (освен в Русия, Венецуела и няколко други подобни страни) НЕ може да сте намалили лиценза на някакво дружество и няколко месеца след това да влезете в борда му. Че даже не един, а двама - и министър и заместника му. Не може да бъде като станеш министър да дадеш без търг на бившата си фирма да прави мрежата на държавата (и сигурно след няколко месеца ще се върне там). Преди време, защото дъщерята на някаква шефка в министерството на отбраната почнала работа във фирма получила поръчка - дъщерята напусна, а шефката подаде оставка. Шефът на Световна банка подаде оставка защото устроил любовницата си на по-висока заплата. Практически ВСИЧКИ предложения на Дончева облагодетелстват статуквото, в което държавните фирми се използват за партийно финансиране на съветници и заместник-минситри, фирми на кметовете получават обществени поръчки и т.н.
24 Март 2009 10:30
Причината за това осъзнато деяние е само една - ДЕПУТАТИТЕ СА В ПОСТОЯНЕН КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ и с тези промени тая паплач иска да узакони далаверите си!
24 Март 2009 10:53
всеки си гони интереса Имат право хората
24 Март 2009 11:54
А дали пък няма да се първата в историята страна, изхвърлена като мръсно куче от ЕС след поредните депутатски отработени газове, осмърдели ефира?
24 Март 2009 12:16
2. По повод заплатите в бордовете - в момента министри и зам. министри получават заплати от порядъка на 2-2.5 хил. лв. - трябва да видя наредбата. А носят отговорности за цели сектори. Същото, макар и в по-малък мащаб важи и за чиновниците от по-нисък ранг.
Мениджъри на компании взимат по 5, 7, 10, че и повече хиляди лева месечна заплата. А отговарят само за собствената си компания.

Сгуньо, тука леко ти се е размило понятието частна - държавна собственост. Мениджърите ще взимат такива заплати (прочее - доста по-изгодно е да си взимат дивидента), само ако са направили фирмите си печеливши. Иначе ще вземат 5, 7, 10, че и повече хиляди трънки. И работят по Търговския закон - дето ясно са разписани и отговорностите, дето ги носят.
Сега, ако успееш да ме убедиш, че министеро след 8-часов работен ден (вероятно те твърдят, че е повече), има възможността да участва и в 4-5 борда ефективно - ще те призная за омайник

Ако на министъра му е малка заплатата - напуска и почва в частния сектор!
Какво му е сложното за разбиране?

Редактирано от - Buda Iskariotski на 24/3/2009 г/ 12:21:29

24 Март 2009 12:39
MAFIA
24 Март 2009 13:19
Още преди да влезе в Парламента "Проекто-закона за конфликт на интереси", работна група под мое ръководство, изпрати предупредителен сигнал че е сбъркано името!
Законът трябаше да се нарече - "Закон за съвпадение на интереси"!
Много време щеше да се спести, и много грешки щяха да бъдат избегнати...
24 Март 2009 13:53
OLDMAD
24 Март 2009 14:17
OLDMAD работната ти група да не би да си бил ти работейки над себе си
да нямаш глисти че говориш в множествено число за работни групи на лопата
24 Март 2009 15:25
Поправката вероятно ще бъде подкрепена от мнозинството. Още преди време Татяна Дончева от БСП обяви, че подобно ограничение ще принуди чиновниците "да крадат като изоглавени", за да си набавят пари за "пропуснатата" година.

Тъжното е не че депутат си позволява такъв език, или че депутат демонстрира толкова нисък морал...., тъжното е че на никой не му прави впечатление, и че никой не си подава оставката, и най-вече, НИКОЙ‌ не и я иска
24 Март 2009 15:38
Буда Искариотски,
Тъкмо в този порядък са заплатите на мениджърите у нас, особено на фирмите с чуждестранно участие.
И при добри резултати взимат бонуси НАД тези заплати!
И не иде реч за това дали на конкретния министър му е малка заплатата.
А че възнаграждението на един министър не съответства на отговорностите, които се следват от това че е министър!!!
И това е факт!
Конкретното лице, като не му харесва министерската заплата ще си намери друга работа! Но тук не е въпроса за конкретното лице, защото то като напусне, друг ще бъде министър!
За ефективното участие в бордове - надявам се си наясно какво, колко и как работи един борд, та не мислиш че всеки ден следва даденият член на борда да се занимава с дейността си в борда! Бордовете не осъществяват оперативно управление на дружествата! Така че това за 8те часа дето го говориш не важи!
Съответно - следва да ме признаеш за омайник! Чакам!
24 Март 2009 15:44
Сгугню
[Златен]
от Central African Rep

Общо мнения: 1276
Скрий: Име, IP

Без да искам да защитавам когото и да било, все пак не мога да не изтъкна някои обстоятелства:
1. Съвсем логично е човек, който няколко години е работил в държавната администрация, да речем в телекомуникациите, после да си търси работа в този сектор. Че в кой сектор да я търси? Зеленчукопроизводството ли? Той разбира от телекомуникации - нормално е там да си търси работа.
2. По повод заплатите в бордовете - в момента министри и зам. министри получават заплати от порядъка на 2-2.5 хил. лв. - трябва да видя наредбата. А носят отговорности за цели сектори. Същото, макар и в по-малък мащаб важи и за чиновниците от по-нисък ранг.
Мениджъри на компании взимат по 5, 7, 10, че и повече хиляди лева месечна заплата. А отговарят само за собствената си компания.
Значи, нормално е да се потърси възможност за допълнително възнаграждение и борда е точно това!
Въпросът с избягването на конфликта на интереси трябва да се реши, но сегашните механизми не са действени.
Следва по-скоро да се върви по пътя на проверки за, както бяха известни по-рано - нетрудови доходи! И към конфискация! Имаше някакви опити за развитие на нещата в тази посока - законпроект Петканов, после предложение на Атака - но, естествено те изобщо не бяха приети - биха били много ефективни, ако се приложат!

1. Българите си имат една много хубава поговорка: Този който дава хлябва, не трябва да държи ножа, ти познай защо........
2. Един прост учител взима 300-400 лева заплата, а през него минават колко? 1000 деца на година? 40 000 деца да кажеме общо? Това малко ли е според тебе? Много ли е? Трябва ли и той да краде като изоглавен??? Нима неговата отговорност е по малка???
Ти пич, да си чувал че никой не ги е карал да почват работа при тия "мизерни" условия? Като не им харесва работата, свят ШИРОК
А, да, мениджърите взимат 5-10 хилки не щото вършат повече работа, а щото носят повече отговорност колкото и странно да ти се струва, това е така, и, последно, не само носят отговорност на хартия, но и на практика
24 Март 2009 15:52
И при положение че се смята че 200 лева заплата СТИГА за да живееш някак си, и че на така "заплата" са колко, 3 милиона българи, то, заплата 2000 лева означава че един министър живее 10, ДЕСЕТ пъти по добре от масата хора.....далавера отвсякъде, нали така
24 Март 2009 15:57
Бордовете са колективни органи, както и общинските съвети и реално никой учактващ в тях не носи материална отговорност и съдебна отговорност, освен ако не бъде хванат по нощите на местопрестъплението да отваря с качулка и подправен ключ касата с парите на предприятието или ведомството. (Макар и тогава да е само възможно, а не непременно сигурно, че ще бъде осъден.)Напротив, задачата на бордовете и съветите е точно да освободят с решенията си и директорите и кметовете от отговорност. (Справка: Софиянки и още хиляди други знайни и незнайни управници и стопански ръководители.)
24 Март 2009 16:04
И как после да не се натискат да са във властта- и мнозинство, и опозиция. Че то по-голям келепир никъде няма. И гласове ще купуват /парите имат НЕЧУВАНА ВЪЗВРАЩАЕМОСТ/, и комисии ще купуват, и пак ще сме свидетели на градове-феоди, и частни села ще има /че там пък се чакат пари от еврофондовете за "наши"/. И те така....
24 Март 2009 18:47
Татянко1 рулира!
26 Март 2009 15:04
Има една съществена разлика, която Сгугню пропуска:
В България корупцията стана мотив за участие във властта. Вижте парламента. Скъсват си задника да влязат и веднъж влезли - не искат да излязат. Някои там ще се пенсионират. Като в КАТ. Вече е обществена тайна, че някои от тях са си платили, за да бъдат включени на избираема позиция. Защото имат ясни мотиви.."плащам сега..ама ще гуша после".
Това е шаячената правда, Сгугньо.
Дърво, дочени дрешки и голяма лопата ги оправя тия мърши.
И доживотна екскурзия на остров Болшевик.
26 Март 2009 16:07
Да, ама Болшевик не го ли купи Доган?
26 Март 2009 18:05
Може да го е планирал. След като си купи летящата чиния...
И ако е жив още, де...
26 Март 2009 18:17
СОКРАТ-МАЙ,
В случая с Доган НЕ става въпрос за о.Болшевик/Св. Анастасия/, който е до Бургас, а за о. Св. Кирик, който е до Созопол- където е Военноморската база!

Редактирано от - paragraph39 на 26/3/2009 г/ 18:19:09

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД