:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,920
Активни 633
Страници 24,850
За един ден 1,302,066

Германия е против разширяване на НАТО

Канцлерът на ФРГ иска по-тесни връзки на пакта и ЕС с Русия
Германският военен министър Франц-Йозеф Юнг смята, че по-нататъшно разширяване на НАТО може да представлява заплаха за дейността на алианса, заяви той в интервю за в. "Саарбрюкер цайтунг".

В него Юнг смята, че е нужна проверка за целесъобразността на политиката на отворени врати по отношение на страните, които желаят да встъпят в пакта. "В рамките на дискусията за новата стратегия трябва ясно да се определи до какви предели трябва да стига разширяването", каза министърът. Той отбеляза, че на предстоящата среща на върха на НАТО през април по повод 60-годишнината му ще се разисква и въпросът за приемането на Албания и Хърватия, което ще увеличи броя на пакта до 28. Към тях може да се присъедини и Македония в бъдеще, но само ако успее да реши спора за името на страната с Гърция. Има също така перспективи за встъпването в НАТО на Грузия и Украйна, за което беше заявено на срещата на алианса в Букурещ м.г., припомни Франц-Йозеф Юнг.

Федералният канцлер Ангела Меркел заяви пред Бундестага, че на НАТО са нужни стратегическа модернизация и по-тесни връзки между военните и гражданските операции на организацията. Тя също така се обяви за по-тясно сътрудничество на пакта с други международни организации и особено с Русия. Меркел дори предложи да се организират редовни консултации между Евросъюза и Москва по въпроси на отбраната, за да се засили взаимното доверие. "Ние вече не сме врагове, студената война завърши. Партньорите от НАТО и Русия до голяма степен са изправени пред едни и същи заплахи в сферата на сигурността", добави Ангела Меркел. Тя спомена конкретно иранските ракети, разпространението на ядреното оръжие и проблемите с разоръжаването.

В средата на март френският военен министър Ерве Морен заяви пред АП, че всяко по-нататъшно разширяване на НАТО трябва да има предвид интересите на Русия. Приемането на държави като Грузия и Украйна в пакта не може да стане без сериозни консултации с Русия, заяви Морен. Други членки на НАТО обаче продължават да отбелязват, че Москва няма право на вето за разширяването на алианса на изток.

ОБИДА

Полските политици се оплакват, че Западът постоянно ги игнорира. Това отбелязват анализатори и политически представители в Европа, цитирани от в. "Интернешънъл хералд трибюн". Полша, която е най-голямата източноевропейска държава в НАТО и ЕС, постоянно трябва да преглъща, че нейните кандидати за висши постове и предложения по важни въпроси не се взимат под внимание от западните й партньори. Наскоро стана ясно, че полският кандидат за шеф на алианса, външният министър Радек Шикорски, няма шанс, тъй като САЩ подкрепят кандидатурата на датския премиер Андерс Расмусен.
47
2002
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
26 Март 2009 23:24
Това шляхтичите по задръстени и от Мони Паси!
26 Март 2009 23:25
Комплексирана шляхта.
26 Март 2009 23:50
косматополитни потури. 2 броя.
ренесансови умове от петрич, калифорня.
27 Март 2009 00:04
Ами как няма да ги игнорират поляците като в последно време все глупости правят. То ще се направят на колонизатори в Ирак пък после се изнесоха на пожар, то тръгнаха със Сакашвилито съюз срещу Русия да правят. Сакашвилито не успяха да спасят ама се орезилиха пред цяла Европа и сега никой не ги взима на сериозно.
27 Март 2009 01:03
Други членки на НАТО обаче продължават да отбелязват, че Москва няма право на вето за разширяването на алианса на изток.
Под други кои да разбираме? Прибалтийските декоративни петлета, полският проскубан орел испаднал в маразм, и сънуващ величието си отпреди 6–7 века, а може би и българският лъв, с остригана грива и прекв алифициран в теляк и ибрикчия!
27 Март 2009 01:42
Я горният патриот как скокнал в защита на Родината...
мать.
27 Март 2009 02:00
Валерка , я по-кротко. Чтото като стана дума за проскубани пилета се сещам за едно двуглаво...
Дека загуби половината си население и една трета територия. Ама пак рипа като на жежки .... и сънува величието си отпреди 30 години.
27 Март 2009 02:27
/:/ "...Други членки на НАТО обаче продължават да отбелязват, че Москва няма право на вето за разширяването на алианса на изток..."
......................................... .....................................
Право на Вето Москва наистина няма- защото НЕ е член на НАТО! Но всяка държава в близост до границите на НАТО има Право на Позиция по разширяването на НАТО и на свое Искане по тази й Позиция! К`во толкоз?!
Друг е въпросът дали тази Позиция и Искане на Москва ще бъдат отчетени и зачетени в някаква или в никаква степен в НАТО- и ЗАЩО няма, ако няма да бъдат отчетени и зачетени!?
27 Март 2009 02:41
Воцка , това преди 30 години не беше двуглаво “пиле“, а беше чудовище ! И повярвай ми, един от щастливите дни в живота ми, е денят когато чух новината, че вече не съществува!Съмнява ме сегашните руснаци да съжаляват за “загубата“ на средна Азия и Прибалтика.
27 Март 2009 02:44
Германците си гледат бизнеса ората.
Ингелизите и усите гледат да седнат и те на софрата(тръбата).
27 Март 2009 03:43
valeri59, Прибалтика наистина си замина в Европа където и е мястото. За Украйна и Беларус нещата са на кантар . Имаха и ползи и вреди от мечешката прегръдка. За останалите от Кавказ и Средна Азия разпадът си е геополитическа катастрофа. Разпарчетосаха се и се изпоизбиха връщайки се сто години назад в развитието си.
И още нещо - няма да повярваш колко много руснаци съжаляват че Съюзът се разпадна. Обичат да живеят в голеееемото петно на картата дори с по три рубли в кармана.
Лично за мен разпадът на Съюза не е повод за никаква емоция. Нито бях щастлив тогава - нито па ми е зор сега. Обективен наблюдател на процесите . Туй съм аз.
27 Март 2009 06:11
Леля ви Меркел май забравя, че Германия има (пропорционално на населението) нищожно участие в съвместните операции на НАТО, далеч назад след Полша и "джуджета" като България, Хърватска, Холандия.
Същата боза представлява и Франция. Приносът към съвместните усилия във военните усилия на пакта е решаващ когато иде дума кой ще кара влака. На всичкото отгоре, за жалост на ози-канцлерката, интересите на членовете на пакта са с приоритет пред интересите на която и да е азиатска клика. Тва в пакта НАТО. Но никога не е късно за пакт Путютов - Меркелтроп.

27 Март 2009 07:23
На Европа и е време да хапне отново дръвцето! И ще го хапне скоро.
Дръвцето няма да е руско а ще е икономическо, задокеанско, мейд ин чайна.
Германия има по свежа памет от поляци, литви, укри, грузи, джипси и помаци! Под ръчица с баба меца, по близо до кацата с медеца.
27 Март 2009 08:56
Баба Меркел не е ли заздравила достатъчно отношенията? И Шрьодер е изпратен да ги заздравява... Не са ли засилили вече достатъчно взаимното доверие с Русия?
Баба Меркел явно вече не е в час. Студената война била свършила. Тя свърши отдавна и НАТО и Русия бяха приятели, и после си развалиха калимерата, и вече са врагове, и Обама каза, че репресивните режими не са алтернатива /визирайки Русия и Китай/. Бъдещото противопоставяне е ясно- демокрации с реформиран капитализъм срещу репресивни режими като Китай, Русия, Иран, Венецуела и други.
Умеят да се докарват германците на Путин. Нали трябва да има поне един, който за е добър с Путин.
27 Март 2009 09:00
VOCI, стана ясно, че познаваш руснаците. А познаваш ли добре рускините?
27 Март 2009 09:02
Действително не му е сега времето за разширяване на НАТО.
Обаче след някоя-друга година страните-кандидатки Грузия, Украйна, Беларус и Русия ще затропат отчаяно на вратата та ще се наложи да ги приемаме на две скорости.
27 Март 2009 09:06
Историята има понякога лошия навик да се повтаря. Навремето след ВСВ, САЩ и Западна Европа харизаха Източна Европа на Сталин, за да им е мирна главата и да си живеят рахат. Сега отново големите от Запад се съобразяват с Кремъл за сметка на Украйна и Грузия и тяхното суверенно право да избират с кого да се съюзяват....А надменният, имперски тип наглост на Русия да налага интересите си над съседните народи и да задушава правото им на свободен избор е константна.
27 Март 2009 09:22
"Россия создаст арктические войска и передаст Арктику под контроль ФСБ"
Натиснете тук
27 Март 2009 09:24
Но никога не е късно за пакт Путютов - Меркелтроп.


olo

Както пише Бенедикта, историята има навика да се повтаря, а ако се повтори подобно на събитията след пакта М-ов Р-оп направо мамата си трака.
27 Март 2009 09:26
Действително не му е сега времето за разширяване на НАТО.
Обаче след някоя-друга година страните-кандидатки Грузия, Украйна, Беларус и Русия ще затропат отчаяно на вратата та ще се наложи да ги приемаме на две скорости.

27 Март 2009 09:28
Русия не е СССР-никой руснак не мечтае за връщане към старото, все едно България да иска да се върне към 500 годишна турска демокрация/ въпреки май натам отива/. Единствено немците изпращат доставки за войниците си в Афганистан по суша през Русия и те са с най много работещи фирми в Русия дори сега при криза.VOCI познаваш Русия колкото турчин библията, а и корана държат го за парлама за пред тв камерите.
27 Март 2009 09:28
За момента най-правилна и далновидна политика води Германия. Мисля, че един съюз м/у Германия и Русия, пък защо не и Китай ще свърши много добра работа .
27 Март 2009 09:29
А надменният, имперски тип наглост на Русия да налага интересите си над съседните народи и да задушава правото им на свободен избор е константна.




А пидносите къв го дирят в Ирак, Афганистан, а сега дори квичат, че Китай е заплаха за равновесието в Азия.
27 Март 2009 09:41
Историята се повтаря като фарс, гротеска, водевил, бурлеска. Ето, например чанселорката Ангела е от ГДР, но не станала камуняк, ами християндемократ. По същата логика Сибир отойдет к чайнизам. Приморието на джапанизите. Перлите, диамантите и ойля - знаете къде.

27 Март 2009 09:53
А блондинките? Те при кого отиват?
Вижте колко е объркана горката - Натиснете тук

Редактирано от - Dinain на 27/3/2009 г/ 09:56:49

27 Март 2009 09:58
От една-две седмици нефтот се позакрепи над $50, обаче секи ден почнаха кинези да нахлуват у Сибир на групи от по 2-3 милиона и да завладяват...
П.С. Боте, тури един емотикон с човечле, дека се кръсти!
27 Март 2009 10:08
Иранците имат исторически голям страхов комплекс от македонците. Влезе ли Македония в НАТО, проблемите там свършват. Ще им пратим аташе един македонски генерал с име Александър и край. Ще ни станат марионетки.
27 Март 2009 10:52
Малки групички кинези, викаш...
И завладяват и заплождат наред...
27 Март 2009 11:03
Мисля, че един съюз м/у Германия и Русия, пък защо не и Китай ще свърши много добра работа .
Имаше такъв съюз през 1939, но без Китай

_______________________
Блогът на Манрико
27 Март 2009 12:22
нато ще просъществува до момента, в който китайският генсек телефонира на американския президент и му каже да пенсионира алианса
27 Март 2009 12:22
Ловкия,
имаше едно време нЬкакъв виц, но не си го спомням, за малки роти за бързо реагиране в китайската армия от по 2-3 млн. всяка.
27 Март 2009 16:08
Господа офицеры и вы, медицинские сестры,
Немците са сред малцината истински капацитети по война и политика.
Прекрасно разбират, че брюкселската декларация от 24 март вкара света в много различна и много опасна ситуация. Затова предупреждават остальнаята сволочь: „Винаги е много лесно да се започне война срещу Русия. И винаги е много трудно да се завърши”. Това го знаят не само от великия си канцлер, но и от историческия си опит.
Накъде ще разширявате НАТО бе? Възможностите за промяна на статуквото са три: 1. Аншлус на Малорусия и армии в сърцето на Европа, насочени на Запад; 2. Разделяне на Малорусия и армии до сърцето на Европа; 3. Един алгоритъм, за който говорихме. РЯН, ако си спомняте.

Редактирано от - sybil на 27/3/2009 г/ 20:09:02

27 Март 2009 16:58
Имаше такъв съюз през 1939, но без Китай
Mи ти Маодзедунг и Специалния район Янян към кого ги слагаш?
8-ма и Новата 4-а НОА, ехеее...
27 Март 2009 17:09
Тавариш Лянча, зарежи ги тия мокри сънища за партенкаджиски "армии в сърцето на Европа", простри партенките на парното да се сушат и
абясни пажалуйста на балхарската аудитория
ЗАЩО нашите труби са ваши, а вашите са си ваши?
27 Март 2009 17:18
Боже, ....още има неразбрали, че никой, най-малко НАТО, се кани да напада и поробва матушката раша...Мъкааа
27 Март 2009 17:40
BENEDICTA,
А кой се кани да напада НАТО откъм Русия?!?
Подвъпрос: А Израел защо НЕ иска в НАТО?!
27 Март 2009 17:49
Параграфе, говорим за желанието на Украйна и на Грузия да се присъединят към НАТО, което НЕ означава, че се готви нападение или отбрана от изток. Става въпрос просто за прием на нови държави, нови войници за алианса и най-важното - нови територии, които се присъединяват към евроатлантическите ценности. Имаме две страни- НАТО и двете кандидатки- само те могат да решават своите взаимоотношения...Пак те питам как ще коментираш начина по който Русия се отнася към независими, суверенни държави и техния свободен избор да се присъединят към НАТО?
27 Март 2009 18:08
Праваи са Германците и Франсетата че не искат да Разширяват Блока си на ИЗТОК към РУСИЯ .
Един път вече пробваха .
ИМПЕРАТОРЪТ на Западаи Франсетата Наполеон Великий и
Фюрерът на Непобедимия Хилядолетен РАЙХ Хитлеор Арийский
се разшириха до МОСКВА, Петербург , Сталинград, КУРск, Яш Ми Кишинева,
Березина и други приятни красиви и злачни места.
От тогава вече ГЕНЕТИЧСКИ немците и франсетата не искат да се разширяват към Березина и Сталинград.


----------------------------------------- -----------------------------------------
Най -късметлиите арийци се разшириха и отвъд Волга и Урал.
Имаха щастието да посекът дръва и покопаят благородни, черни, цветни
тежки , разпръснати леки метали из Глубоких Богатых Сибирских Руд.
Вече не щът разширяване на там.
27 Март 2009 19:01
Тов. Арйьол, не съм те забравил. Обяснявам за пореден път: 1. Всички тръби винаги са собственост на съответната държава; 2. Транзитиращите държави изграждат по две газопреносни мрежи - вътрешна и транзитна; 3. Транзитната ГПМ се инвестира от трети страни. Например, транзитният коридор от Курск до западната украинска граница бе изграден с тръби на "Манесман", платени с руски газ; 4. Газът в транзитните коридори е собственост на купувача, след границата на б. СССР, понеже за него говорим; 5. Транзитният газ е под специален митнически режим. Най-лесно можеш да разбереш, ако си представиш гръцки танкер, който тръгва от Украйна, минава по транзитната ГПМ на Румъния/Босфора и през транзитната мрежа на България/Дарданелите. Благодаря ти за вниманието.
27 Март 2009 19:06
Няма студена война, няма Варшавски договор, няма СССР, а НАТО се разширява. Защо? Явно е, че за борба с тероризма не точно този тип организация е нужна. Целта е да бъде задушена Русия - мисия невъзможна. Още повече, че оттатък Русия е Китай примерно. Не може НАТО да съществува само за радост на Соломон Паси.
27 Март 2009 19:48
нови територии, които се присъединяват към евроатлантическите ценности

*

*
Нерде Ямбул, нерде Стамбул. Особено пък грузинците - на тях по им прилягат анадолските манафски ценности.
27 Март 2009 20:01
Бих искал леко да допълня др. Лянча (ако ми разреши). Брюкселската декларация от 24.03, ако доведе до някакви реални действия, може да реализира целите на Украйна за омаловажаване на значението на двата потока, северния и южния (незнайно защо, тревожните пиндоски душици се радват много на тази перспектива). Специално за северния, този замисъл едва ли е приятен за Германия, тъй като две германски фирми, Wintershall и EO.N Ruhrgas, държат 40% от акциите (9% са на Nederlandse Gasunie). Което е елемент на германската позиция по отношение на Русия. А пък за южния, там италианците от Eni, а също и Унгария, не са много хепи. Та така, де
27 Март 2009 20:17
Умниците в Украйна я оплескаха пак !
На руснаците им писна вече и се откри източен фронт, .... пак : )
Чака се дъгло и топло лято ... жеги и ако има ток ... ще се преживее някак си .. Ако няма достатъчно, ... може и болниците да закъсат ... После се задава пъстра есен със златисти листа , къдет е останало дърво де ... щото и праковете се позлват за отопление ... В прибатлика се готвят да посрещат зимата с дърва ... с какво ли ще я посрещнат в Украйна, ... ами в ЕС !?
27 Март 2009 21:21
Левите, Оскар Лафонтен и още 2-3 гарги грачат против по-нататъшно разширяване на НАТО, голямо чудо не е станало! Останалите съвети и препоръки дават само, колкото да не е без нищо, представили някаква позиция един вид, само фигуративно изказване, с нищо неангажиращо. И тук, в региона на Заарбрюкен не бешe отдадено кой знае каква важност на това интервю с министъра на отбраната Franz Josef Jung (CDU).
27 Март 2009 21:39
Хамеле, анализът ти е точен. Друго ме безпокои, при това страшно. До 23 март (24 е моя грешка, декларацията е от 23-и) цялата тази история беше бизнес- проблем. Нищо лошо. Северен поток, Южен, Западен, Източен, все тая. Водата ще намери своя път. Декларацията превърна проблема в политически. Тука ме втресе въпросът: Тия идиоти знаят ли какво правят? Нарочно ли го правят? Нямам спомен да съм упълномощавал някого от ЕС да харчи 5 млрд. лева от мое име, нито да ме докарва до война с руснаците. Тогава? Някак си не вървят и обичайните оправдания с присъщото малоумие и наследствена обремененост на еврокомисарите. Даже Кунева и Пиебалгс би трябвало да знаят, че Украйна е 95% разбиращи руски език, 70% приемащи го като майчин и 30%, които не признават друг.
27 Март 2009 22:24
Конфронтацията с Русия е непрагматично, недалновидно и безсмислено занятие. Разбира се, някаква подозрителност в разумни рамки, би била здравословна и за ЕС и за Русия. Ясно е, че "хитрата" Европа се опитва да вади кестените от жаравата с чужди ръце. Но на моменти идиотизмът й е толкова фрапантен, че и аз се чудя, каква е идеята й. Както в случая с декларацията. Може да се потърсят някакви бизнес интереси на конкуриращи групировки, сепак бизнесът с газа и сигурен и доходен, но честно казано, това е висяща във въздуха догадка. Е, ако не вземем предвид, опитите за реанимиране на Набукото. Макар, че и това не е логично, щото и Украйна в този случай (ако Набукото стане, запълни си тръбата, и успешно конкурира Южния поток - умножаване на малки вероятности) остава с пръст в устата. Може би все още европейците не могат да прежалят удобната за тях Елцинова Русия, но това не е рационално. Трудно ми е да приема, че са в такава степен индоктринирани и непрагматични. Разбира се, не вземам предвид бръщолевенето за "путинизацията" на Русия - то е димна завеса за пробутване на по-важни цели.
27 Март 2009 23:57
Трудно ми е да приема, че са в такава степен индоктринирани и непрагматични.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД