Датският премиер Андерс Расмунсен официално обяви кандидатурата си за поста генерален секретар на НАТО в навечерието на започналата вчера юбилейната среща на върха на пакта. Форумът се провежда във френския град Страсбург и в германския Кел, които са съседни. България е представена от Георги Първанов. Расмунсен обяви кандидатурата си на среща в Копенхаген с посланиците на алианса. НАТО трябва да избере лидер, след като мандатът на Яап де Хоп Схефер изчита тази година.
Също в навечерието на форума турският премиер Реджеп Ердоган пак застана срещу Расмунсен. Той говори в Лондон след срещата на Г-20 за световната финансова криза, предаде АФП. Анкара е против кандидатурата му за шеф на НАТО заради отказа му да вземе мерки срещу в. "Юландс Постен", публикувал карикатура на пророка Мохамед, и заради разрешението за кюрдската телевизия "Рож ТВ" да излъчва от Дания.
Полският външен министър Радослав Сикорски пък обяви, че оттегля кандидатурата си за поста. "Има трима кандидати и аз не съм сред тях", заяви той, цитиран от Ройтерс. Агенцията уточнява, че другите кандидати са норвежкият външен министър Йонас Гар Стьоер и бившият британски военен министър Дес Браун. Българското правителство официално издигна кандидатурата на шефа на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси, който е част от българската делегация за срещата на върха.
"Мисля, че е важно съюзниците от НАТО да спечелят Русия и да признаят, че тя има легитимни интереси, че в някои области имаме общи интереси и че също така имаме съществени различия", заяви US президентът Барак Обама на пресконференция с френския си колега Никола Саркози. Той окачестви като "страхотни" първите разговори с руския си колега Дмитрий Медведев.
"Отношенията между НАТО и Русия са незаменими в евроатлантическото пространство", заяви говорителят на пакта Джеймс Апатурай. За евентуално приемане на Грузия и Украйна в НАТО той каза, че този въпрос няма да стане основна тема.
До 2020 г. НАТО ще приеме нови членове, но няма да стане световна организация, заяви Схефер на форум на млади атлантици.
Френската полиция арестува 300 души, протестиращи заради форума. Те се опитали да влязат в зоната за сигурност в Страсбург, разбили автобусни спирки и подпалиха кошчета за боклук. Полицията прибягна до гумени куршуми и сълзотворен газ. Над 25 000 полицаи бдят за сигурността в двата града. Безпилотни самолети АУАКС и противовъздушни оръжия в покрайнините на Страсбург са част от мерките за сигурност на лидерите на 28-те съюзнически страни.
ЦЕРЕМОНИЯ
В Страсбург френският домакин Никола Саркози се постара да посрещне Барак Обама възможно най-пищно и приятелски, съобщиха медиите. Преди кацането на Обама и съпругата му проехтя камбанен звън, за височайшите гости бе постлан червен килим, Саркози и Обама се прегърнаха на официалната церемония, а гостът и съпругата му бяха приветствани и от местни граждани. В речта пред 2000 студенти от Франция и Германия Обама се извини за презрително и подигравателно отношение на Джордж Буш към Европа и неумението му да оцени ролята й в света. Церемонията по посрещането демонстрираше новия приятелски дух на двустранните отношения, която бяха силно влошени при предшествениците им Жак Ширак и Джордж Буш.