Военното министерство е започнало процедура по подмяна на комуникационната система на Българската армия без конкурс, научи "Сега". Доскоро на бюрото на министър Николай Цонев лежеше документацията, по която 27 фирми искаха да кандидатстват по този проект. Правителството вече определи, че проектът ще е на стойност 220 млн. евро.
Европейският консорциум (EADS) е сключил договор за 14 млн. евро с българската компания "Промакс 99" за доставка на системи за радарни системи за идентификация, съобщи вчера авторитетният икономически сайт bursorama. На същата фирма е поверена и задачата да модернизира радарните системи за идентификация на българските въоръжени сили.
"Имаме много договори с "Промакс" 99, но повечето са класифицирана информация", обясниха лаконично вчера от военното министерство.
Има програма за подмяна на комуникацията на ВМС, но това не е нещо, което може да излиза от мен, заяви вицеадмирал Минко Кавалджиев.
На 17 декември 2008 г. на фирмата "Промакс 99" е възложено без търг да разработи за 68 млн. лв. проект за център за командване и управление на военноморския флот, твърдят запознати.
Радарните системи от тип MSSR 2000 I (MSSR = Monopulse Secondary Surveillance Radar) функционират съгласно с последните стандарти за контрол на въздушния трафик и отговарят на изискванията на НАТО. Те могат да бъдат монтирани както на военноморски, така и на наземни платформи.
От офиса на "Промакс 99" вчера отказаха да коментират сделката. Източници на "Сега" твърдят, че в момента Министерството на отбраната е поръчало различни компоненти от глобалната комуникационна система на стойност около 100 млн. лв. Договорите са по сцециалните обществени поръчки, което ги освобождава от конкурсно начало. Ръководството на МО е предпочело тази схема, тъй като мандатът на министър Цонев изтича, а евентуален конкурс би отнел поне една година.
През есента на миналата година "Промакс 99" успя да купи 74% от завода за ремонт на радиолокационна техника в Божурище "Ген. Владимир Заимов", който е част от военните заводи ТЕРЕМ. "Промакс 99" бе класирана на първо място сред подалите обвързващи оферти. Конкуренти бяха "Енергоремонт-МК" - София, и "Електрон прогрес" - София. По неофициална информация сделката е била за 10-13 млн. евро. Новите собственици са свързани със завода и имат почти същия профил - произвеждат радиолокационни системи, цифровизират и модернизират стари радари.
ПРОИЗВОДИТЕЛЯТ
Компанията ЕАDS, от която са купени радарните системи, е европейска корпорация, образувана от сливането на германската "Даймлер Крайслед Аероспейс", френската "Аероспасиал-Матра" и испанската "Кострусионес Аеронаутикас". Консорциумът се занимава с разработване и продажба на граждански и военни самолети, както и комуникационни системи, снаряди, космически ракети, сателити и свързаните с тях системи.
|
|