Братята Динко и Йордан Диневи първи реагираха на проверката на НАП и обявиха, че е опит да се съсипе един прохождащ бизнес. |
"Не може юридическо лице да купи яхта за 500 000 евро, а в последните 5 г. да отчита загуби. Или лизинговата вноска за скъпия морски съд да надхвърля петкратно обявения доход", заяви пресаташето на НАП Росен Бъчваров пред БНР.
Данъчните са получили списъка с имената на собствениците на яхтите от агенция "Морска администрация" към транспортното министерство. От НАП не изредиха имена, но се знае, че сред най-известните са инвеститорите в туризма и яхтспорта братя Диневи. Тяхната "Патриот Х" е модел "Фаунтън 38", същата, каквато притежава семейството на бившия американски президент Джордж Буш, твърдят запознати. Луксозни морски съдове имат също популярните братя Маргини. Шефът на "АКБ Форес" и собственик на морския курорт "Русалка" Николай Банев също е ценител на подобни съдове. Лидерът на ДПС Ахмед Доган бе заснет на яхта миналото лято, но тя не се води на негово име.
Братя Диневи бяха първите, които реагираха вчера на съобщението на приходната агенция. В разпространена от тях декларация се казва, че "акцията на НАП ще унищожи един прохождащ бизнес с голям потенциал. Години ни костваше да наложим яхтинга като спорт, туризъм, развлечение. Точно когато има резултат в тази посока, подобни действия повече вредят, отколкото помагат", се казва в изявление на "Диневи груп".
Само във Варна са регистрирани 190 яхти, съобщиха от "Морска администрация". Над 90% от тях обаче били собственост на лизингови къщи и в деловодството на администрацията собственици се водят самите фирми - продавачи на луксозните съдове. В Бургас ще се проверяват само 28 съда, които се държат от 17 фирми и 3 физически лица, съобщиха от местната данъчна дирекция. Те са регистрирани в Несебър, Бургас, Созопол и Ахтопол.
През последните години бизнесът с яхти у нас процъфтява. Все по-често се провеждат специални изложения, а поредното "София яхт шоу" започва идната сряда в столицата. Цените на тези съдове започват от няколкостотин хиляди евро и стигат до 20 млн. евро.
-------НАГЛОСТ
52 физически лица са обявили, че са предоставили заеми в размер на милиони левове на граждани и фирми, дори на собствени фирми. Те най-вероятно са фиктивни и са послужили просто за оправдание на съмнителните им доходи. Затова данъчните започват проверки на имуществото и произхода на средствата им. По данни на НАП заемите между физически лица у нас през последните 5 г. са за общо 2.7 млрд. лв., като голяма част от тях са фиктивни. Ще се проверяват и наемодатели. Според данъчните през 2006 и 2007 г. укритите доходи от наем в България възлизат на близо 74 млн. лв., а 39 млн. лв. са за София.