Адвокатски трикове бавят предявяването на материалите по делото за пране на пари срещу пернишкия бизнесмен и президентски спонсор Людмил Стойков и още шестима души, научи "Сега" от магистрати. Разследването, което се следи с голям интерес от ЕС, вече е приключило, всички съдебни поръчки от чужбина са пристигнали, но още няма яснота кога ще влезе в съда. Причината е, че общо 7-те защитници на обвиняемите често представяли болнични листове и не се отзовавали на призовките на прокуратурата.
След сигнал на ОЛАФ Стойков бе задържан през ноември 2006 г. заради източване на 7.5 млн. евро от САПАРД заедно с Марио Николов. Девет души бяха пратени на съд за документни измами и злоупотреби, но прокуратурата не успя да докаже връзката на Стойков по това дело и обвиненията му паднаха. В началото на годината срещу него започна разследване за пране на пари. Задачата на обвинението е изключително трудна, тъй като повечето съдии приемат, че трябва да е доказано и престъплението, от което са придобити парите. Според прокуратурата средствата идват от източването на САПАРД, а Стойков само ги е легализирал.
Това донякъде обвързва делото с изхода от процеса срещу Марио Николов. За момента развръзката там се бави заради двамата германци, които през октомври м.г. бяха осъдени в родината си в рамките на едно заседание като съучастници на 9-имата българи. Проблемът е, че те трябва да свидетелстват пред Софийския градски съд, но немските власти все още не са пратили в България справка за адресите им. Иначе прокуратурата официално е поискала техния разпит още на 9 февруари, но резултат няма. Последното заседание по делото бе отложено заради болест на адвоката на един от подсъдимите.
Според обвинението източването на САПАРД е ставало, като с фалшиви документи в България са били внасяни фиктивно стари машини за месопреработка и пакетиране, които са представяни за нови. По този начин са усвоявани незаконно субсидии. По делото са запорирани 32 банкови сметки и възбранени общо 41 недвижими имота. Наскоро стана ясно, че прокуратурата готви и ново обвинение срещу Николов - за източване на ДДС чрез препродаване на поточни линии за обработка на месо и колбаси на "мрежа от фирми". Присъдата обаче още е далече, макар шефът на отдел "Земеделие" в ОЛАФ Елизабет Шпербер да заяви, че Брюксел очаква осъдителни присъди по делото "Николов" до края на март.
|
|