Пълна бъркотия настана по въпроса какви правомощия смята да изземе държавата от Столична община заради обявеното кризисно положение в София. Ден след като "Сега" съобщи за решение на правителството, с което се възлага на министъра на финансите да изиска част от приходите на общината от такса смет, изскочи и друга скандална подробност - желанието на кабинета сам да обявява обществени поръчки, свързани с чистотата. И двете крайни мерки обаче липсват в окончателния вариант на одобреното от кабинета решение, разпространен вчера. Самото решение е претърпяло поне две редакции, установи проверка на "Сега".
В първоначалния вариант, с който "Сега" разполага, правителството възлага на министъра на финансите да предложи механизъм за прехвърляне на такса смет за текущата година към държавата. В скоби обаче се уточнява, че прехвърлената сума трябва да се равнява на средствата, предвидени за депониране на боклука. За тази дейност са заложени едва 9.1 млн. лв. от общо 147 млн. "Ако не вземем под внимание уточнението в скобата, прехвърлянето на такса смет към държавата на практика би означавало суспендиране на правомощията на общината по събирането и управлението на парите. Това означава правителството да поеме пълния контрол по сключените договори", коментираха финансисти. Според тях обаче уточнението не е маловажно и може да бъде свързано с решението на кабинета да обяви Суходол за национален обект. До редакционното приключване на броя така и не стана ясно каква е била идеята на министрите.
В окончателния вариант на правителственото решение, разпространен вчера, подобно намерение изобщо не фигурира. Вместо това е записано само, че министърът на финансите трябва да предложи финансовото осигуряване на изпълнението му и кризисно финансиране по закона за управление при криза. Това обаче не дава гаранция, че кабинетът няма да следва първоначалния си план за приходите от такса смет. Самата община се надява на обратното - да получи допълнително средства.
От крайния текст е отпаднало и вмененото на министър Орешарски задължение да организира процедури за обществена поръчка за изпълнение на дейности, които обаче не бяха посочени конкретно. Онзи ден от правителството обясниха, че са готови да прекратяват вече сключени от общината договори на фирми, които не разполагат с капацитет да работят. София има контракти с 8 компании, като подписите бяха сложени екстрено, а за целта кметът Бойко Борисов прекрати визитата си в Москва. "Сега" научи и за трети междинен вариант, в който отново се планира обществена поръчка, но пък липсва намерението за изземване на такса смет.
Вчера от екипа на кмета Бойко Борисов предпочетоха да не коментират полученото официално решение на кабинета. Според съветници това е странно на фона на резките първоначални коментари по темата. София ще обяви позицията си в понеделник, за когато е насрочено извънредно заседание на общинския съвет.
Междувременно премиерът Сергей Станишев вчера определи състава на сформирания в четвъртък кризисен щаб под ръководството на областния управител Тодор Модев и късно вечерта той се събра на първото си заседание. До редакционното приключване на броя срещата продължаваше. Още през деня обаче Модев изпрати спешно искане до отдел "Пътна полиция" при Столичната дирекция на полицията към МВР да му бъде предоставен регистър за наличната техника, подходяща за сметосъбиране и почистване. Подобно питане е отправено и към държавните предприятия "Строителство и възстановяване" и "Транспортно строителство и възстановяване". Очаква се щабът да реши колко допълнителна техника е нужна и кои фирми могат да я осигурят.
РЕДАКЦИИ
В решението на правителството има още един необмислено записан текст. Според него щабът трябва да мобилизира материалните ресурси /активи и техника/, както и личен състав на държавни, общински и частни фирми, за които той установи, че разполагат с достатъчен ресурс за преодоляване на кризата и за осъществяване на дейността. Проблемът е, че няма наредба за реда и условията за мобилизация, която МС трябваше да приеме. Подготовката на документа е задължение на МО. Няма одобрен и никакъв ред за условията за възлагане на дейности на юридически лица по време на криза. На практика така бюджетът може да бъде източен, защото ще се плаща по фактурирани дейности, без да има договор за цени и без да е ясно кой ще осъществява контрола.
ПОЗИЦИИ
В доклада на тримата министри - на екологията, здравеопазването и на регионалното развитие, на базата на който МС взе решение за обявяване на криза, има твърде много политически коментари. По повод прекратяване на договора с "Новера" тримата министри пишат, че "очевидно под натиск и с оглед печелене на предизборни дивиденти кметът на Столична община предприема стъпки по прекратяване на концесията". Според доклада новите 8 фирми, на които се възлагат дейностите по почистването, допълнително ще натоварят общинския бюджет, тъй като договорените възнаграждения са увеличени. Продължителността на кризата не можело да бъде прогнозирана, тъй като циклично се проявявала в продължение на години.
Важното е хаос да има за да не се вижда какво се се продава и разпарчетосва.
А пък съм и убеден , че това с болклука е поръчаният хаос от Доган и Мама Свинкя за да мине тяхната далавера с ИПК Родина и другите сградички незабелязано - вж.другите новини. Народът е прост, защото най-качествената част от него беше УМИШЛЕНО ИЗГОНЕНА!!! от шайката престъпници в червено, синьо, розово и оранжево.