Призивът на американския президент Барак Обама за "свят без ядрени оръжия" разбуни духовете в Германия, съобщи германското сп. "Шпигел".
Външният министър Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че иска Германия без американски атомни оръжия. "Те са военна отживелица в днешно време", каза Щайнмайер в интервю за "Шпигел", като обясни, че ще предприеме стъпки, за да гарантира това останалите американски бойни глави да бъдат "премахнати от Германия". С тези забележки Щайнмайер, който е официалният кандидат на Германската социалдемократическата партия (ГСДП) за канцлер в парламентарните избори през септември, влезе в директен конфликт със сегашния канцлер, консерваторката Ангела Меркел. Германия се управлява от "голяма коалиция" между леви и десни. Малко преди срещата на върха на НАТО Меркел заяви пред Бундестага, че германското правителство все още напълно подкрепя доктрината на НАТО за "ядрено споделяне", за да има повече влияние в процеса на взимане на решения в алианса.
Въпреки това противниците на доктрината имат мнозинство в Бундестага. Лявата партия и "зелените" искат премахването на ядрените оръжия в Германия. На същата позиция са и експертите по отбраната от ГСДП. През уикенда в 30 германски града бяха проведени традиционните Великденски походи за мир, в които взеха участие над 10 000 души, които бяха въодушевени от апела на Обама за безядрен свят. Най-мащабни бяха походите във Франкфурт, Хамбург и Нюрнберг.
По време на Студената война Западна Германия успя да придобие известни правомощия в процеса на взимане на решения в НАТО заради американските ядрени оръжия. Тогава във ФРГ бяха складирани хиляди бойни глави. След обединението на Германия през 1990 г. САЩ изтеглиха значителна част от ядрените си оръжия от Европа. В днешно време американски бомби има в Белгия, Холандия, Италия и Турция, както и в Германия, където те са съхранявани във военната база "Бундесвер". Общо в Европа се съхраняват около 100 американски ядрени бомби. Въпреки това комисия от експерти заяви на американския военен министър Робърт Гейтс миналия декември, че бойните заряди в Европа "нямат военна стойност" и че безопасното им съхранение просто изразходва "огромни суми пари."
|
|