Триполи назначи нов шеф на външното си разузнаване,
съобщи на електронната си страница тв "Ал Джазира", цитирана от агенция "Фокус". Това е Абу Зейд Омар Дурда, който заемал поста пратеник на Либия в ООН, външен министър, министър на културата, на икономиката и земеделието. Именно той изготви доклад за състоянието на либийското здравеопазване в началото на делото срещу петте български медицински сестри, които бяха обвинени в причиняване на епидемия от СПИН в детската болница в град Бенгази. Според него лошото състояние на системата се дължи на наложеното ембарго от ООН.
Михаил Саакашвили се пита защо
приятелите му от Запад са го изоставили през последните месеци, заявява той самият в интервю пред сп. "Нюзуик". Грузинският президент не разбира причините, поради които френска делегация е отложила посещението си в Тбилиси, където в момента се провеждат масови протести срещу него. "Какво им става на тези хора? Спираме ли да ходим в Париж или Страсбург по време на уличните протести там?", попита риторично Саакашвили.
Странно неразбиране и неуместна патетика. Но на Мишико Саакашвили му е простено. Отдавам го на факта, че не ми е чувал теорията, че за да се ориентира човек добре в пространството трябва да познава географията, а за да се ориентира във времето - трябва да познава историята.
В този ред на мисли, едно време в Древен Рим когато някой сенатор (трибун, консул, конник или просто високопоставено лице) изпадал в немилост пред императора, неговите приятели и/или съграждани започвали да странят от него, не посещавали пировете му, не приемали подаръците му. Впоследствие, тъжната съдба на този сенатор (трибун, консул, конник или просто високопоставено лице) била свързвана с посещението на група преторианци, които го душели или посичали с мечове или ножове. Някои умни сенатори, както и други от гореспоменатите римски граждани - но също толкова умни - и набедени за врагове на императора, най-често си устройвали последен пир (често придружен с вакханалия), по време на който си прерязвали вените и си отивали с достойнство от живота, като завещавали имуществото си я на съпругата, я на децата, я на някоя любовница или любовник-роб.
Понеже Мишико не е запознат с тези факти, затова и не разбира и патетично разсъждава. Или пък тези негови вокали са породени от паника и отчаяние, сочещи, че все пак нещо е попрочел от историята...
И понеже съм почитател на древноримската сентенция "На умния малко му стига" (Sapienti sat), ще се присъединя към риториката на споменатия със следния към вас въпрос: Колко месеца остават на настоящия президент на Грузия докато освободи предсрочно - доброволно или не - мандата си?