49% от осъдителните присъди през 2008 г. са наложени след споразумение на обвиняемите с прокуратурата, сочи статистиката на Върховната касационна прокуратура. И докато всички критики са насочени срещу съкратените съдебни процеси, които гарантират наказание под минимума, споразумението остава някак в сянка. 11 568 сделки са сключени в съдебната фаза на процесите. В 10 113 случая изобщо не се е стигало до дело, а прокуратурата просто е внасяла предложение. От Софийската районна прокуратура дори отчетоха рекордните 350% увеличение на броя на споразуменията през 2008 г.
Обвинителите често повтарят, че "споразумение" не е мръсна дума. Така е. То пести и време, и средства. Колкото присъдата е по-близо във времето до престъплението, толкова по-голямо въздействие има върху извършителя. И жертвите имат някакво усещане за справедливост. А и съдебната практика сочи, че когато едно дело се проточи години наред, магистратите определят наказания по-скоро към минимума, отколкото над средния размер за предвиденото престъпление.
Според НПК споразумението с прокуратурата се одобрява само на една съдебна инстанция и има последиците на влязла в сила присъда. Не се допускат споразумения по ред дела - например за убийство, изнасилване, блудство, сводничество, подкуп, за престъпления срещу мира и човечеството. Много важен елемент е, че за да бъде одобрено,
трябва да са възстановени щетите
от престъплението. И още нещо - при него да се определя наказание под минимума е само възможност, а не императив за съда (както е при съкратените процеси). Затова и процентът на споразуменията сигурно ще намалява - от гледна точка на обвиняемите е много по-добре да поискат съкратен процес.
Законодателството е такова, че понякога за прокуратурата е по-добре да се съгласи на споразумение, отколкото да влиза в съдебна битка. Дори и да разполага с железни доказателства. Ако подсъдимите са повече или трябва да се разпитват много свидетели, процесите, които се гледат по общия ред, гарантирано продължават с години.
Затова прокуратурата отчете като успех споразумението с несебърския бос Димитър Желязков-Митьо Очите, който в началото на 2008 г. се призна за виновен и получи 4 г. и половина при минимум от 5 г. за организиране на престъпна група, която се занимава с наркотици.
Оказва се обаче, че понякога
магистратите направо си затварят очите,
когато слагат подписа си под споразумения. И резултатът е всичко друго, но не и справедлива присъда. Все пак наказанията, които се определят по този начин, не трябва да са формални и да обезсмислят осъждането. Засега проверките не са установили, че определени адвокати се споразумяват винаги с едни и същи прокурори.
Не е лошо обаче, като провери защо делата се връщат на прокуратурата за доразследване и констатира къде са проблемите, Инспекторатът към Висшия съдебен съвет да направи и тематична проверка как се прилага споразумението в различните съдебни райони. Така ще се изясни дали някъде има занижена чувствителност и къде точно са пробойните. Друга гаранция срещу злоупотреби би била публичността. Затова трябва възможно най-бързо всички съдилища да изпълнят закона да огласяват актовете си в интернет.
В Апелативния район на Пловдив например от години се наблюдават споразумения по дела за контрабанда, за които присъдите са минимални, не се налагат глоби, а превозните средства не се конфискуват, както предвижда Наказателният кодекс (няма отнемане само ако стойността на возилото явно не съответства на тежестта на престъплението).
Миналата година е направена и ревизия на всички сключени споразумения от Окръжната прокуратура в Хасково и районните прокуратури в Свиленград и Пещера през 2007 г.
В Хасковския окръжен съд са внесени 40 споразумения (от общо 123 прокурорски акта). В съдебна фаза са сключени още 11.
В 23 случая става дума за контрабанда,
в 16 за катастрофи, в 15 за наркотици и в 5 за грабежи. Много често наказанието е под минимума, особено при по-тежко наказуемите престъпления. При някои от случаите прокурорите не са поискали и наказанието, което върви паралелно с лишаването от свобода (например глоба).
Така например за катастрофа, причинена в пияно състояние, при която има загинал човек, а шофьорът е избягал от местопрестъплението, прокурорът предложил 1 г. условна присъда. Не е наложено паралелното наказание, което винаги се определя за това престъпление - отнемане на шофьорската книжка. Всъщност става дума за катастрофа от февруари 1994 г., а споразумението е сключено през юли 2007 г., когато делото вече е заплашено от прекратяване по давност. Все пак ревизорите приемат, че няма основания за наказание под минимума от 3 години, още по-малко за това да не бъде отнета книжката на осъдения.
За друга катастрофа, след която шофьорът също избягал, договорката е за 3 г. условно и 3 г. без книжка. И това не е единственият случай на сделка за такова престъпление.
За данъчно престъпление - съставяне на неверни фактури, с които да се укрие дължим данък, наказанието не просто е под минимума, а е само глоба от 500 лв.
При това обвиняемият вече е бил осъждан
Споразумение по предложение на обвиняемите има и по дело за организирана престъпна група и трафик на хора. Един от тримата бил обвинен и в причиняване на смърт по непредпазливост. Тази част от делото съдът отделил от споразумението и го върнал на прокуратурата за разследване, тъй като близките на починалия не били издирени.
По силата на споразумението двама от обвиняемите получили 2.6 г. затвор, а третият - 1 г. Не е ясно и защо има толкова чувствителна разлика в наказанията.
С година условно се е разминал и обвинен за грабеж, за който НК предвижда от 3 до 10 г. решетки. Съучастникът му е "отнесъл" ефективна присъда от година, защото бил рецидивист.
На 16 март м.г. на ГКПП "Капитан Андреево" е спрян камион с домати, който пътува от Сирия за Румъния. Шофьорът е турски гражданин. Митническата проверка установява, че в камиона има 10 тона зеленчуци повече от декларираното. Наказанието за това е до 10 г. затвор и глоба от 20 000 до 100 000 лв.
Три дни по-късно е образувано разследване и е повдигнато обвинение на шофьора Хасан Олгар. Назначените експертизи установяват, че контрабандният товар струва 17 527 лв., а камионът - 55 000 лв. Олгар стиска ръце с прокурора за 6 месеца условна присъда и глоба от 20 000 лв. Превозното средство се връща на собственика - турска фирма. Окръжният съд в Хасково обаче отказва да одобри споразумението, тъй като стойността на недекларираните домати е определена не както изисква НК по пазарни цени, а по цени на едро.
С постановление на прокурора
автомобилът е върнат на собственика,
още преди споразумението да бъде внесено за одобрение в съда. Миналия юни Апелативната прокуратура в Пловдив е отменила връщането. Наредена е и нова експертиза на стойността на доматите, според която по пазарни цени те струват 23 400 лв. Обвиняемият обаче не е открит, той не е оставил и адрес в България, от който да бъде призоваван.
Изгодно с прокуратурата се договорил и Иван Бутраков, обвинен за контрабанда на близо 4 кг златни накити за над 100 000 лв. Той е наказан с пробация и с глоба от 12 000. Бижутата са конфискувани, но не и колата, с която са пренасяни. За контрабанда на бижута за близо половин милион лева споразумението е за тригодишна условна присъда и глоба от 20 000 лв. В този случай автомобилът е конфискуван.
Интересен е
казусът със заловен 1.235 кг хероин
За контрабанда на наркотици в големи размери законът предвижда от 15 до 20 г. затвор и глоба от 200 000 до 300 000 лв. Договорката с прокуратурата е само за 4 г. затвор, но не и за глоба. На разследващите не им е направило никакво впечатление, че обвиняемият, който твърди, че е безработен и няма никакво имущество, за една година 17 пъти е напускал страната. Не са забелязани и обясненията му, че се занимава с пренасяне на дрога през границата. Въпреки че дава конкретни имена, телефонни номера и факти за съучастниците си...
Въпреки всичко "споразумение" не е мръсна дума и такова трябва да има. Но когато зад тях не стоят мръсни интереси. Основателно все по-често напоследък се отбелязва, че по света се споразумяват с бандитите, но срещу поне нещо ценно за следващи разследвания - информация за схеми, имена на замесени и т.н.
Магистратите обичат да повтарят, че спазват законите, както са приети от парламента. Законодателната власт често оставя впечатлението, че съвсем умишлено саботира съдебната и работи в полза на извършителите на престъпленията, а не за да защити жертвите им. Но и магистратите трябва да са внимателни, когато прилагат законите. За да не се стига до абсурдни решения, извън всякаква нормална логика.
|
|