България ще загуби българската общност в Казахстан, ако не предприеме действия за съхранението й, смята казахстанският депутат Олег Димов, който е етнически българин. Тази седмица той е у нас в състава на парламентарна делегация. 63-годишният политолог и юрист е моторът на двустранните връзки, той е "главният българин на Казахстан" и е сред преките участници в изграждането на етническия модел на Казахстан. Всепризнат "баща" на модела е президентът Нурсултан Назарбаев. В Казахстан живеят 130 етноса, българите са 11 000 души, обитават основно северните Актюбинска и Павлодарска област.
"Вие живеете до Китайската стена. Последните българи на изток сте", така ми казваше баба Ванга при срещите ни. Аз пък казвам така - българското дърво има няколко клона, но нашето, казахстанско клонче, може да изсъхне всеки момент. Езикът едва мъждука. Докато има интерес, трябва да се пусне кръв по жилата. Да не се жалят пари. Иначе смятайте, че сте загубили българите в Казахстан", горчиво вещае Олег Димов.
Българската общност е единствената от по-компактните общности без свой културен дом. "В Казахстан работят 40 български фирми - вече 10 години. Всяка от тях да даде по 1000-2000 долара, ще вдигнем 3-етажна сграда с български ресторант, магазин с български вина, клуб за културни прояви и за общуване. Терен за сградата ще осигуря", казва сънародникът ни.
"Българско основно училище" - така пише на сградата, която той откри м.г. в българското село Болгарка, Актюбинска област. Български език обаче не се учи - няма нито наш учител, нито наши учебници. "При сегашното си посещение говорихме по този въпрос, надявам се от есента да дойде български учител", споделя още Димов. Диаспората ни има крещяща нужда от български учебници, засега обаче не може да ги получи. Миналата година Ивайло Калфин занесъл томчета българска художествена литература, но това едва ли ще стигне.
Оказва се, че диаспората ни в Казахстан още не е чувала на живо български певец или артист. Нито пък е виждала на живо българско хоро. При сегашното си посещение Димов уреждал организирането на турне на български певци и танцьори, включително на певеца Илия Луков. Такива прояви обаче трябва да бъдат системни, а не епизодични, смята той. Надява се още да заведе наши бизнесмени в Павлодарска област - хем да видят тамошната диаспора, хем да проучат възможностите за бизнес. Засега обаче българската държава не предприема инициативи.
Димов е потомък на бесарабски българи. През 1907 г. дядо му Костадин се прехвърля в Казахстан в хода на реформа за усвояване на необитаеми земи в царска Русия.
Да се връщат в България!