Руската федерация обяви вчера окончателно края на втората военна кампания в Чечня. Федералната служба за сигурност (ФСБ) обяви, че спира контратерористичната операция (КТО), която продължи почти 10 години в тази размирна република на Русия.
Първата чеченска война бе през 1994-1996 г., в която Москва даде много жертви и загуби, а Чечня се отцепи и получи независимост, която издържа едва три години. През 1999 г. отряди на терориста Шамил Басаев и йорданеца Хатаб нападнаха съседен Дагестан, но бяха отблъснати от руската армия. След това Кремъл предприе контратерористичната операция, която продължи официално до вчера. В момента Чечня е част от Русия и е управлявана от проруския лидер Рамзан Кадиров, който я ръководи твърдо с помощта на 20 000 верни бойци, много от които бивши бунтовници. Смята се, че от 1994 г. по време на войните са загинали 160 000 души, но редица експерти смятат, че броят им е поне два пъти повече.
"Председателят на комитета, директорът на ФСБ Александър Бортников е отменил от 00.00 ч. на 16 април заповедта, обявяваща републиката за зона на провеждане на антитерористична операция", се казва в официалното изявление. От този час мероприятията за борба с тероризма в Чечня ще се осъществяват по обичайния ред, действащ и в останалите региони на Руската федерация. "Този ден за нас е исторически. Ние ще го отбелязваме всяка година като празник", заяви веднага Кадиров, който от няколко седмици натиска Кремъл да обяви края на КТО. Така неговата мечта за още повече самостоятелност се осъществи и той на практика става едноличен стопанин на републиката, коментира Газета ру.
Очаква се Русия да прибере значителна част от войските си в Чечня, изтеглят се 20 000 войници от Вътрешните войски (ВВ) на руското МВР. Засиленото патрулиране по границите на републиката със съседите й обаче ще продължи заради засилването на екстремистки групи в Ингушетия и Дагестан. В самата Чечня ще останат 46-а бригада на ВВ на МВР и 42-ра дивизия на Министерството на отбраната. Летището в Грозни пък ще получи международен статут и ще има собствена митница, което означава приток на свежи пари за чеченското правителство.
|
|