:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,350
Активни 818
Страници 28,253
За един ден 1,302,066

"Амнести" критикува българското законодателство

Много закононарушения според международното право не са ясно дефинирани като престъпления в Наказателния кодекс, действащ у нас
Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" критикува българското законодателство, което е свързано с универсалната юрисдикция и международното право, съобщи Дарик радио. Документът, чието заглавие е "България: край на безнаказаността чрез универсална юрисдикция", е изготвен от екип на отдел "Международно правосъдие" на организацията.

Според доклада в сега действащия Наказателен кодекс на България съществуват сериозни пропуски, които възпрепятстват ефективното съдебно преследване на престъпления според международните стандарти. Много закононарушения според международното право не са ясно дефинирани като престъпления в българското законодателство, е заключението на експертите. Принципите на наказателна отговорност не били определени в съответствие с най-стриктните изисквания на международните норми. Освен това съществуват много пречки за съдебно преследване и екстрадиция.

Въпреки че България е криминализирала и определила в особената част на Наказателния кодекс престъпленията като убийство, изнасилване, насилствена проституция, незаконно лишаване от свобода и незаконно преследване, които са престъпления срещу човечеството според Римския статут, те не са включени в глава 14 и следователно не подлежат на универсална юрисдикция.

Други престъпления срещу човечеството като физическо унищожение, поробване, сексуално робство и други не са изрично и ясно определени в българското законодателство, а само някои от техните елементи се съдържат в особената част на Наказателния кодекс. Незаконно депортиране на население и изтезание са включени в глава 14, но са криминализирани единствено като военни престъпления.

Заключението на експертите от "Амнести интернешънъл" е, че в момента България е безопасно убежище за чужденци, извършили много от престъпленията според международното право, извън територията на страната, срещу други чужди граждани. Съществува вероятност лица, издирвани от Международния наказателен съд и други международни съдилища, да не бъдат задържани и предадени поради липсващите или неясни определения на престъпните деяния в българското законодателство.

УБЕЖИЩА

Докладът, критикуващ българското законодателство, е част от поредицата "Край на безопасните убежища" на правозащитната организация "Амнести интернешънъл". В нея се анализират държавната практика и законодателствата на всичките 192 страни, членки на ООН. Всеки от докладите цели да помогне на адвокати, жертви и техните семейства да идентифицират държави, където заподозрените в престъпления според международното право могат да бъдат подведени под съдебна отговорност.
6
1401
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
18 Април 2009 02:11
"Амнести" критикува българското законодателство


В отговор българското законодателство сконфузено си го премести в другия крачол.
18 Април 2009 05:45
"Амнести" ако беха това за което претендират щеха да почнат с критика на работодатели те си от големите "Недемократични" държави и после да се ежат на малките като нас.
18 Април 2009 15:40
"и следователно не подлежат на универсална юрисдикция."
Бе тва универсалната юрисдикция хлъзгава работа. Кога братските САЩ минираха пристанищата на Никарагуа, деликатно отказаха юрисдикцията на създадения от тях Международен съд (не тоя в Хага). Кога забърсваха кого им хрумне по цял свят, обясниха, че тия нито са военнопленници, нито обвиняеми, нито нищо. Не ги лови ни военен, ни граждански закон, лови ги единствено усмотрението (кефа, така да се каже, като с кой крак е станал и дали буля предната вечер го е завряла в кучи г@з) на президента на САЩ. От което по-демократично едва ли. Могат да те държат в Гуантанамо, докато се скапеш. Без право да се обадиш на близки и роднини, без право на адвокат, без право на справедлив процес в разумен срок. Достатъчно е президентът на САЩ да постанови, че заплашваш сигурността на САЩ (вж P.A.T.R.I.O.T Act).
Интересно кой им плаща заплатките на тия.
18 Април 2009 16:03
Другари,
Амнести не е оръдие на американския империализъм и таен отдел на ЦРУ-то, а неправителствена организация със седалище в Лондон, доминирана от английски адвокати, работещи про боно.
Амнести се грижи първо за правата на политзатворниците (prisoners of conscience), после за правата на всички затворници, задържани и безследно изчезнали, както и за премахване на смъртното наказание.
Докладите по страни се пишат от нейните групи в други - съседни - страни.
Дейността им е главно да критикуват полицията и подобните й органи, затворническите власти и парламентите.
20 Април 2009 12:27
Чичко виФичко..... пак почна разни ...странни речи!

На негово място, бих могъл по-добре да мотивирам твърдението си че, ако Амнести интернешъл бяха това за което ни ги обрисува Фичкоф..... щяха в докладите, и в публикациите си на запад....


...Просто да ПОКАЖАТ хронологията по която "Понятието правосъдие" беше унищожено от "демутратичното Народно Събрание".... с приемането на умишлено неграмотни и противоречащи си закони, които да помогнат на мафиотите да се измъкват от преследване и ...дори да "съдят държавата"....

Мозък ли се иска за това.... или...ГАЩИ ???

Иначе, Христос ВОСКРЕСЕ, форумни другарчета!

Дано започне възкресението на обругания НАЦИОНАЛЕН ДУХ и позитивност !!!

20 Април 2009 21:21
Знае ли някой каква е таксата на Пощенска Банка при превод на пари от чужбина?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД