:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,381
Активни 786
Страници 25,284
За един ден 1,302,066
IN MEMORIAM

Балада за Виктор Пасков

Известният ни писател почина в четвъртък след тежко боледуване на 59-годишна възраст
СНИМКА: Велислав Николов
Виктор Пасков
Не забравяй за хумуса, който създава,

не след дълго ти пак ще си хумус.

В къс от делва - от древната глина направена,

ще си спомен за мед и за кумис.

Виктор Пасков, из неиздадената му стихосбирка



Виктор Пасков почина в Берн след тежки усложнения при белодробно заболяване, съобщиха близките му за агенциите. Тялото ще бъде пренесено в България и погребано тук.

Писателят е роден на 10.09.1949 г. в София. Завършил е гимназия в София и консерватория в Лайпциг (1976). Свирил е в различни джазови формации; до 1980 работи като композитор, оперен певец и музикален критик в Германия. Дебютира със стихове в списание "Родна реч" през 1964. Публикува разкази и новели в литературни периодични издания. Втората му книга "Балада за Георг Хених" излезе първо в списание "Септември" и бързо стана литературно събитие. Публикувана е във Франция (1989) и е преиздадена от изд. Seuil през 1990. За нея получи Голямата литературна награда на Бордо (Франция). Преведена е също в Англия, Германия, Испания, Полша, САЩ, СССР, Чехия, Словакия, Швейцария. Следващите книги на Пасков - "Ций Кук" (1991), "Германия - мръсна приказка" (1992), "Алилуя" (2001), "Аутопсия на една любов" (2005), "Гледната точка на Гоген" - сборник с разкази, утвърдиха името му на сериозен български и европейски писател. За книгата си "Аутопсия на една любов" той стана лауреат и на наградата "Хеликон".

Автор е също така на киносценариите "Ти, който си на небето", "Индиански игри", "Пльонтек" и "Духове".

-----------------

Отиде си един много талантлив човек. Не, не ми се пише в такава гама.

Виктор Пасков е много, много добър писател. Голям майстор е. Така по бива.

Хубавото на литературата е, че дава възможност да се избегне това неприемливо, мартирологично "беше"... Ако си добър, си добър завинаги - ето я кротката утеха на словесността.

Когато прочетох за първи път "Балада за Георг Хених", бях във възторг - голяма книга на блестящ автор се появи в България и никаква цензура, никакъв режим не попречиха. Значи може да се пише и тук, казах си тогава. Доколкото си спомням, Павел Вежинов - друг наш майстор, помогна на неизвестния още автор при литературния му дебют.

И в прозата, и в музиката, и в публицистиката, и в живота си Пасков влагаше страст и някакъв почти чудовищен стремеж към възможните за човека предели на перфекционизма - той искаше да е най-добрият. Желанието спохожда и други; работата при него е, че доста често го постигаше.

Той плодеше адмиратори и несъгласни; само равнодушие нямаше наоколо му. Дори несъгласните обаче бяха впечатлени - думите при този човек добиваха яркост и многозначителност, за каквато дотогава те са таели едва смътни подозрения.

Както и да е - Пасков ни напусна, мина в сферата на баладичното. А там, както се знае, смъртта е само троп, стилистичен похват. Тази сфера винаги му е подхождала, дано в нея намери покоя, така рядък за него приживе.



----------------



"Ако искаш да си военен - бъди генерал. Ако искаш да си свещеник - бъди папа". Казала го е майката на Пабло Пикасо. Аз искам да съм Пикасо в това, което правя. Не искам да бъда на средно ниво в нищо".



"Аз общувам преди всичко с музиканти и избягвам да общувам с писатели, защото не обичам да се споделям. А може би така е редно - писателят е единак и споделя сам себе си на листа. В музиката съществува някаква конкретика и яснота, затова аз предпочитам да общувам на нейния език".



"Често трагична случка ражда творчески акт. Затова се иска много сила, дух и вяра в призванието. Или съвсем целенасочена автотерапия, каквото е творчеството въобще."

Виктор Пасков

---------
4
6233
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
18 Април 2009 07:18
Вечна му памет!
18 Април 2009 09:30
Калине,
защо не направите във вестника една поредица - представяне на българските интелектуалци. Аз познавам много от вас, но за по-младите почти нищо не знам (вероятно и другите, които са в чужбина). Нека всяка седмица в броя има среща-представяне с писател, музикант, художник, актьор, но не само с биография и интервю, а и с част от творчеството им - а не като починат да се сещаме за тях.
Вярно е, че редовно има такива представяния, но те не са систематични. Или са само в В памет....
18 Април 2009 09:33
Бойко, извинявам се! А на Калин поздрави от мен!
18 Април 2009 16:05
Лоша работа, един от малкото съвременни български писатели, които стават за четене.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД