В сградата на Националния медицински координационен център вчера бе представен първият етап от проекта за изграждане на комуникационна структура на тел. 112. |
"В България времето между подаването на сигнал и идването на линейката до пациента е 12-15 мин., а в големите градове е още повече заради тежкия трафик. Искаме да намалим това време до 8-10 мин., което би спасило живота на много пациенти", заяви началникът на "Спешна медицинска помощ" в МЗ д-р Ивиан Бенишев. Новата система ще позволи възможно най-бързо регистриране, записване и обработване на информация, тоест няма да се губи ценно време за оперативна работа. Това би трябвало да намали и времето за пристигане на линейките. Предстои и вграждане на GPS във всички линейки, с което ще се следи за колко време след обаждането те са пристигнали до мястото на инцидента.
Системата, която координира обажданията на телефон 150 и 112, трябва да бъде въведена изцяло през септември. Досега тя струва 2.3 млн. лв., но общата й стойност ще стигне 4 млн. Операторите, които приемат сигналите, имат медицинско образование и могат да дадат съвет как да постъпи пациентът до пристигане на линейката. Има обаче недостиг на кадри, и в момента на смяна работят между 13 и 18 екипа, призна зам. здравният министър Валери Цеков. Смята се, че за столицата например са нужни поне 40 екипа на смяна.
ВЪЗМОЖНОСТИ
Проектът представлява комуникационна възможност за запис на глас и данни от всичките 200 спешни медицински структури в страната и техните филиали, като осигурява централно наблюдение и по-надеждна връзка между операторите и гражданите. При подаването на обажданията сигналът ще се прехвърля до най-близката структура за спешна помощ, която да реагира в случая. Записите заедно с часа и датата на проведения разговор ще се съхраняват поне 3 г. "С пускането на системата ще се постигне изключително висока степен на сигурност и ще се намаляват разходите за поддръжка", обясни Цеков.