:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,834
Активни 715
Страници 27,737
За един ден 1,302,066

Бърза помощ ще идва до 8-10 минути

Записите от обажданията ще се пазят поне 3 години
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
В сградата на Националния медицински координационен център вчера бе представен първият етап от проекта за изграждане на комуникационна структура на тел. 112.
Линейките на Бърза помощ ще идват на адрес за 8-10 минути благодарение на новата система, която свързва всички структури на спешната помощ у нас - над 200 точки из цялата страна. Това стана ясно вчера при представянето на първия етап от проекта "Изграждане на комуникационна структура за спешен номер 112".

"В България времето между подаването на сигнал и идването на линейката до пациента е 12-15 мин., а в големите градове е още повече заради тежкия трафик. Искаме да намалим това време до 8-10 мин., което би спасило живота на много пациенти", заяви началникът на "Спешна медицинска помощ" в МЗ д-р Ивиан Бенишев. Новата система ще позволи възможно най-бързо регистриране, записване и обработване на информация, тоест няма да се губи ценно време за оперативна работа. Това би трябвало да намали и времето за пристигане на линейките. Предстои и вграждане на GPS във всички линейки, с което ще се следи за колко време след обаждането те са пристигнали до мястото на инцидента.

Системата, която координира обажданията на телефон 150 и 112, трябва да бъде въведена изцяло през септември. Досега тя струва 2.3 млн. лв., но общата й стойност ще стигне 4 млн. Операторите, които приемат сигналите, имат медицинско образование и могат да дадат съвет как да постъпи пациентът до пристигане на линейката. Има обаче недостиг на кадри, и в момента на смяна работят между 13 и 18 екипа, призна зам. здравният министър Валери Цеков. Смята се, че за столицата например са нужни поне 40 екипа на смяна.



ВЪЗМОЖНОСТИ

Проектът представлява комуникационна възможност за запис на глас и данни от всичките 200 спешни медицински структури в страната и техните филиали, като осигурява централно наблюдение и по-надеждна връзка между операторите и гражданите. При подаването на обажданията сигналът ще се прехвърля до най-близката структура за спешна помощ, която да реагира в случая. Записите заедно с часа и датата на проведения разговор ще се съхраняват поне 3 г. "С пускането на системата ще се постигне изключително висока степен на сигурност и ще се намаляват разходите за поддръжка", обясни Цеков.
9
1887
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
18 Април 2009 05:58
Де ега егаа..., ама яко ми се неверва! Досега до каквото сте се докоснали, моментално се е разпадало! Досегашният "преход към капитализъм" под вещото ви ръководство се оказа по-страшен за България от загубена война! Поне това показват резултатите от "прехода" досега...

Редактирано от - Т_Живков на 18/4/2009 г/ 06:01:56

18 Април 2009 15:16
Нема лошо. Кво са 8 - 10 минути при инфаркт или инсулт? Ми нищо, "умрял до пристигането", на новобългарски DOA. Някой да си спомня колко бази имаха линейките в София през 1988 и за колко минути пристигаха на адрес? Ма радвайте се и на това, както казваше М. Тачър. Снахата надебеля и одъртя, Зетя си намери нещо по- младо, но коалиционната политика неотклонно похарчи 170 милиона сиромашки пари за един комутатор.
Защото сме социалисти.
18 Април 2009 15:34
Как ще идва бе, по Интернет ли?! Ама че глупости! В София всеки ден заради задръстванията умират хора , тоя ми дрънка как бързо щели да обработвят обажданията.
18 Април 2009 15:59
Щели да обработват повикванията. Досега ги подаваха на екипите неотшлифовани. След тия странни хвалби, как щели да си купят апаратчета за джипиес и прочие дръънканици, си правя само един извод. Явно много се е налагало да похарчат 4 милиона със свои приятелски фирми, защото иначе е имало опасност реално да подобрят условията на работа и да спасят хиляди хора. А това за тях би било чисто разхищение на народна пара.
19 Април 2009 13:21
Ще....
19 Април 2009 19:28
И за 8 секунди да идват - никаква разлика няма да прави , защото не можеш даочакваш читав лекар с линейка. Срещат се още някои идеалисти дето смятат медицината за призвание и не могат да се пречупят да вършат нещо друго за добри пари / във или по-често извън медицината/, но шанса да попаднете на такъв е едно към двадесет.
19 Април 2009 20:48
Те другарите червенотиквеници всичко са премислили за първия етап от вдигане на слушалката до приемане и записване на обаждането . Е и ?! Кой ще се отзовава? Лекари от СМП със заплати 400-500 лева ли? За комунистите човешкия ресурс обаче няма никакво значение. Важно е да имат телефон 112 и са спазили Европейските Директиви. Антени, телефони, сателити , компютри всичко е една нула , ако нямате мотивирани специалисти другарки и другари . Защото не всички сме социалисти. Ама никак даже...
20 Април 2009 03:00
няма ще. сега идва за час и половина. на съд. само чакайте малко. и лично, и колективно.
20 Април 2009 13:28
Лекари по курортите край Варна изнудват пациенти със скъпи тарифи. -http://varna.dir.bg/2009/04/19/news43257 27.html
Както миналото лято и сега нито един доктор не е сключил договор със здравната каса, съобщи д-р Веселин Балкански, шеф на регионалния център по здравеопазване, цитиран от "Стандарт". Така медиците могат сами да определят тарифата си. С плащания по касата прегледът им струва 12 лева, а на самостоятелна тарифа - 50 евро.
60 лекари са отворили кабинети в курортите за този сезон. Те обаче работят със застрахователните компании на Запад и си пишат цени като в европейските държави. Проблемът идва, когато във фактурите се раздуват цените, надписват се медицински услуги или се калкулират такива, които не са извършени. Когато туристът се върне в родината си и представи разписката пред тяхната здравна каса, тя праща писмо до нашата и иска парите обратно. Тогава се разкрива, че медикът няма договор с НЗОК. Скоро ще гръмне голям скандал в Брюксел, няма да ни се размине без санкции, предупреди д-р Балкански. Той имал информация, че много ощетени пациенти в Европа вече са завели дела за надписаните медицински услуги у нас.
И това лято ще има само една линейка за спешна помощ в курортите край Варна. Лекари също возели пациенти до болниците в морската столица, но им вземали солени пари за пътя.
Питаме се, а защо нашенската здравна каса не изплаща парите дадени за здравни услуги??? Може ли някой да каже, защо е така калпава нашенската уредба.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД