Инициативата на "Радко" обаче остава забулена в строга тайна. Засега не се разкрива кои ще бъдат ръководителите на партията, нито как ще се казва новата политическа сила. Липсват предварителни данни относно нейната идейна платформа, цели и ориентация. Почти сигурно е обаче, че за неин председател ще бъде предложен охридчанинът Владимир Паунковски. Той в момента е лидер на сдружението и се слави като един от най-горещите привърженици на българското движение в Македония. Представители на "Радко" казват, че са окуражени от позитивния резултат от съда в Страсбург, който постанови решение в тяхна полза и смятат, че без проблем ще съберат необходимите им 1000 подписа за регистрация на партия, като новата политическа формация очаква подкрепа основно от македонците с българско гражданство, отбелязва авторът на материала във в. "Време" Игор Чавески.
Македония бе осъдена на 15 януари 2009 г. в Страсбург от Съюза на гражданите "Радко", че го забранява само защото той настоява за признаване на българската идентичност на македонците. България се включи като консултираща страна по делото и получи удовлетворение, защото съдът се позова на делата на македонистката ОМО "Илинден" срещу нея, за да осъди този път Скопие. Македония положи много усилия да протака процедурата, която стартира още през 2001 г. Междувременно скопските медии използваха за своята пропаганда присъдите срещу България на ОМО "Илинден", за да създават впечатление, че Европа подкрепя македонизма. Страсбург обаче реши, че Македония е нарушила правото на свободно сдружаване, след като нейният Конституционен съд е забранил "Радко" само защото голяма част от населението не харесвала идеите на Иван (Ванче) Михайлов - Радко, чието име носи сдружението. Според скопските магистрати той проповядвал насилие и по тази причина регистрираната първо в Охридския съд нова организация щяла да бъде терористична. Европейският съд за правата на човека обаче постанови, че няма никакви данни за проповядване на насилие от "Радко", а мирният дебат по всякакви идеи е приемлив в демократичното общество.
Решение
Ръководството на сдружението е взело решение централата на новата политическа партия да се помещава в Охрид. Мястото изобщо не е избрано случайно. Смята се, че именно този град е мястото, където има най-много привърженици на идеята българите в Македония да имат своя формация. Партията, която има амбицията в бъдеще да присъства в Собранието (парламента) на Македония, обаче ще изгради свои регионални структури и в градовете Велес, Скопие, Струмица, Щип и Кавадарци, отбелязва в. "Време".