Охранител стои самотен на трибуните на Централния корт по време на демонстрацията по пускане на подвижния покрив. |
Представеният преди два дни сгъваем покрив ще доведе до най-голямото раздвижване в програмата на "Уимбълдън" в неговата 132-годишна история. Най-вече защото мачовете "на сухо" потенциално могат да продължават до късно през нощта, дори и атмосферните условия да са прекрасни. Ще се сложи край на разочароващите дни, когато никакъв или почти никакъв тенис не бе възможно да се играе заради дъжда, и ще се прекрати спирането на мачове (дори и в решителния сет) заради надвисващия сумрак. Е, поне за щастливците, притежаващи билети за Централния корт. Но това са все пак близо 40 000 зрители.
Организаторите уверяват, че на "Уимбълдън" ще продължи да се играе предимно "на открито", но, ако се стигне до решаващ сет, той ще се доиграва на осветление. Защото при липсата на тайбрек в последната част мачовете практически могат да се проточат до полунощ.
Разбира се, има и мнения, че конструкцията може да зацапа блясъка и очарованието, дължащи се именно на консерватизма на турнира.
Полупрозрачният покрив, който има площ 5200 кв. м, може да покрие корта за време между 8 и 10 минути. След това са нужни още 20 минути, за да може климатичната система да редуцира кондензацията и да създаде "външна" атмосфера. Лампите пък са конструирани така, че да пресъздават осветлението през слънчев летен ден. Конструкцията е висока 16 м, достатъчно за безпроблемното отиграване на топката и с най-високия възможен прехвърлящ удар.
"За разлика от терените за футбол или ръгби тревата на корта за тенис трябва да бъде абсолютно суха, преди да се поднови играта, затова са тези 20 минути. Мисля, че хората ще бъдат изненадани от това колко светло и просторно е под покрива. Истинското предимство е, че той ни дава сигурност да си довършваме програмата за деня", казва Йън Ричи, изпълнителен директор на "Ол Ингланд Клъб", добавяйки, че ще бъде направено всичко, за да се запази уникалният характер на Централния корт.
Той обясни също така, че местните власти и полицията са дали своята благословия мачовете да продължават вечер, докогато е необходимо. В редки случаи това би означавало игра до 22-23 часа. Доскорошният британски №1 в тениса Тим Хенман например би бил един от облагодетелстваните, ако преди имаше покрив. През 2001 г. неговият полуфинал с Горан Иванишевич се игра в два дни заради дъждовните паузи, а една от тях дойде, когато Тим водеше с 2:1 сета и имаше инициативата в четвъртия. След прекъсването хърватинът обърна мача и спечели. Щяха да са доволни и от телевизия Би Би Си, която излъчва тв сигнала.
"Ако питате тенисистите, повечето по-скоро предпочитат да продължат да играят, отколкото развръзката да се отложи за неопределено време", допълва Ричи.
И не са само играчите. "Когато някой притежава билет за Централния корт, това може да е реализираната амбиция на живота му. А като играта се прекъсне заради дъжд или пък въобще не се играе, този ден за въпросния щастливец е загубен безвъзвратно - обяснява Ричи. - Освен това турнирът се излъчва по телевизията в 125 страни, чиито зрители искат да гледат тенис на живо".
И все пак в ранната фаза на "Уимбълдън", когато всичките 18 корта ще имат претоварена програма, дъждът ще води до прекъсвания и дори до двоумене от страна на организаторите дали да не се престъпи правилото за почивка в неделята по средата на турнира.
Покривът ще бъде тестван истински за първи път на 17 май в промоционалния ден, в който звездите Андре Агаси, Щефи Граф, Тим Хенман и Ким Клайстерс ще играят "под похлупак", независимо какво е времето.
Всъщност инсталирането на покрива е част от основния ремонт на комплекса на стойност 100 млн. лири. Той започна веднага след миналогодишния турнир, завършил в сумрак с финала между Рафаел Надал и Роджър Федерер, донесъл титла за испанеца след 5 сета битка. Този мач бе наречен "най-добрият финал за всички времена", но продължи повече от 7 часа, включително и дъждовните паузи. "Тази година не бихме имали такъв проблем", радостен е Ричи.
Част от ремонта е и увеличеният с 3500 места - до 40 000, капацитет на трибуните на Централния корт. Това обаче е нищо на фона на завишените с 20% заявки за билети.